Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce yürütülen "İç Su Kaynaklarının Balıklandırılması" projesi kapsamında, Biga'daki Gürgendere ve Kaldırımbaşı Köyü göletlerine n 30 bin adet pullu sazan balığı yavrusu bırakıldı.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşların kaliteli, ucuz ve sağlıklı hayvansal gıda ihtiyacının karşılanması, ticari ve sportif amaçlı balıkçılığın desteklenmesi, su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilir kullanılması ve kaynakların gelecek nesillere aktarılması için iç suları balıklandırmaya devam ediyor.

Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, proje kapsamında, Gürgendere ve Kaldırımbaşı Köyü göletlerine, 30 bin adet pullu sazan balığı yavrusu saldı.   Konuyla ilgili açıklamada bulunan Biga ilçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca, balık popülasyonunun artırılması için çalışma yürüttüklerini ifade ederek "Çalışmalarımız devam ediyor. Bu yıl da proje kapsamında Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce Edirne İl Tarım ve  Orman Müdürlüğü, İpsala Su Ürünleri Üretim İstasyonundan temin edilen 30 bin adet pullu sazan yavrusunu, Gürgendere ve Kaldırımbaşı Köyü göletlerine bıraktık. Umarız popülasyon belli bir noktaya gelene kadar balıkların sayısını azaltacak olumsuz bir durum olmaz" dedi.

"EN AZ BİR KEZ ÜRESİN"

Balık stoklarının ve su ürünleri tüketiminin artırılması, tüketime bağlı istihdam oluşturması amacıyla iç su kaynaklarında çoğunlukla doğal bir tür olan sazan balığının kullanıldığını ifade eden Fevzi Atmaca, "Vatandaşların sağlıklı ve kaliteli proteine ulaşmasına katkı sağlamaya devam edeceğiz. Göletlerimizi, derelerimizi balıklandırarak ekolojik dengenin korunmasına katkı sağlıyoruz. İç sulardaki balık varlığını sürdürülebilmek için mevcut göl ve göletlerimizde ekonomik değer taşıyan sazan balığı gibi türlerle balıklandırma çalışmalarına her yıl devam edeceğiz" diye konuştu.

"Bu projeler, Biga'yı bambaşka bir noktaya taşıyacak" "Bu projeler, Biga'yı bambaşka bir noktaya taşıyacak"

Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi ile göl ve göletlerin balık popülasyonlarının  desteklenmesi, göl ekosisteminin canlı tutulması ve yöre halkının göl ve göletlerden istifade etmesi hedeflenmektedir.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç