Biga Belediye Meclisi'nde bugün gerçekleştirilen meclis toplantısında hem şehir içi hem de Biga-Ağaköy arası toplu ulaşıma zam yapıldı.

Son dönemde akaryakıta gelen büyük zamların etkisiyle yapılan toplum ulaşım zammıyla ilgili konuşan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan; "Şehir içi ve Ağaköy toplu ücret tarifesiyle ilgili meslek kuruluşları ile ilişkiler düzenleme komisyonunun 4 Şubat 2022 tarihli raporu elinizde. Okutmuyorum. Evet, şehir içi ve Ağaköy toplu taşıma ücretleri, 4 Şubat 2022 tarihli komisyon raporunda şehir ücretleri sivil 4 lira, öğrenci 3 lira; Biga-Ağaköy arası öğrenci 5 lira, sivil 7 lira 50 kuruş olarak komisyonumuz bu şekilde kararını almış. Komisyon kararından sonra akaryakıtla ilgili son durumu değerlendirdiğimizde, ilgili kooperatif ve oda bu konuyla alakalı bize geldi. Meclisteki her iki grubumuzla da bu kararı görüştük. Komisyon kararından sonra yeni bir fiyat tarifesiyle ilgili teklifimizi sunuyoruz. Şehir içi öğrenci 4 lira, sivil 5 lira. Biga Ağaköy arası sivil 8 lira, öğrenci 6 lira olarak tespit ve bu uygulamanın 7 Mart tarihi itibariyle uygulanması oy birliğiyle kabul edildi" ifadelerini kullandı.

Karar sonrası Biga'da şehir içi ulaşımı kullanmak isteyen siviller 5 lira, öğrenciler ise 4 lira ödeyecekler. Biga-Ağaköy arasında toplu ulaşımı kullanmak isteyen siviller 8 lira, öğrenciler ise 6 lira olarak ücret ödeyecekler. Karar 7 Mart tarihi itibariyle geçerli olacak.

Meclis toplantısına Biga Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Sait Tanur ile Biga Şehiriçi Kooperatifi Başkanı Özcan Çalışkan ve Ağaköy Kooperatif Başkanı Erhan Ferah da katıldılar.

Biga Şoförler Odası Başkanı Sait Tanur Medya Lokum'a yaptığı açıklamada; "Mazot 7, 65 liraydı. Şimdi 17 liralarda. Maalesef minibüsçü esnafımız çok zor şartlarda çalışmak zorundalar. Mazota kısa sürede gelen yüzde 117'lik zamlar sonrası böyle bir karar alındı" ifadelerini kullandı.

Biga-Ağaköy arası toplu ulaşımda zam kararı öncesi öğrenciler 4 lira 50 kuruş, siviller ise 6 lira ödüyorlardı. Biga şehir içi ulaşımda ise öğrenciler 2 lira 50 kuruş, siviller ise 3 lira ödüyorlardı.

(Haber: Ahmet Tunç)

9 milyar liralık yatırıma Türkiye'nin en büyük devlet desteği! 9 milyar liralık yatırıma Türkiye'nin en büyük devlet desteği!

55281af8-97c7-4704-8c02-52532bdb209a