4 Mart 1915 günü Seddülbahir çıkarması sırasında bir yandan gemilerin bombardıman ateşi diğer yandan makinalı tüfek ve İngiliz askerlerinin saldırısına 15 - 20 kişilik askerleriyle karşı koyarak büyük kahramanlık örneği sergileyen Mehmetçiğin İsim Babası Bigalı Mehmet Çavuş 3 Şubat 2024 günü vefatının 60. yıldönümünde kabri başında anılacak.

Çanakkale’de “Ayazlar” Çetesine Operasyon Çanakkale’de “Ayazlar” Çetesine Operasyon

Bigalı Mehmet Çavuş, vefatının 60. yıl dönümünde Cumartesi günü 12:45’te Bahçeli Köyü’ndeki kabri başında anılacak. Kahraman Bigalı Mehmet Çavuş ve şehit ve gazilerimiz için Mevlidi Şerif okutulacak; kabri başında yapılacak duanın ardından ikram bulunulacak.

Biga Kaymakamlığı'nın destekleriyle düzenlenecek anma programıyla ilgili tüm Bigalıları davet eden Bigalı Mehmet Çavuş Derneği Başkanı Necdet Özer; "Biga'nın bir kahramanı Mehmet Çavuş. Mehmetçiğe isim babası olmuş bir fedakar. Artık duymayan kalmadı. Biga Kaymakamımız Erdinç Dolu'nun destekleriyle Bahçeli Köyümüzde düzenleyeceğimiz anma programına tüm halkımızı davet ediyorum. Kahramanlarımızı, kahramanlıklarını asla unutmamalı ve çocuklarımıza, torunlarımıza miras olarak anlatmalıyız. Tarihlerini unutan milletler yok olmaya mahkumdur" dedi.

MEHMET ÇAVUŞ SAVAŞIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRDİ
4 Mart 1915 Perşembe günü öğleden sonra Binbaşı H. D. Palmer komutasında Kraliyet Deniz Tümeni’nin Playmouth Taburu, Seddülbahir İskelesi’ne çıkıp topları tahrip ederek kullanılmaz hale getirmek amacıyla saldırıya geçtiklerinde Bigalı Mehmet Çavuş elindeki silahın mekanizmasının bozulması üzerine yerdeki kaya parçalarını alıp düşmana saldıran, daha sonra istihkâm küreğiyle yanındaki askerleri de süngü hücumuna kaldırdı. Kıyıya çıkan İngiliz müfrezeleri geri çekilmek zorunda kaldılar. Gösterdiği kahramanlıkla “Bir yürek, bir kürek yeter” anlayışını ortaya çıkaran Mehmet Çavuş, savaşın seyrini değiştiren askerlerimizden biri oldu. Mehmet Çavuş'un kahramanlığını ödüllendirmek isteyen 19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal Paşa, Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Paşa'ya bir rapor göndererek 27. Alay 10. Bölük çavuşlarından Bigalı Mehmet Çavuş'u kahramanlık madalyası ile ödüllendirdi.

(Haber: Ahmet Tunç)

153971b3-6b79-4f20-b421-9be0805b4a9a

Editör: Ahmet Tunç