Dişbudak Köyü Kamyon Otoparkı'na Lapseki'nin Çardak Belediyesi'ne ait bir araç tarafından sokak köpeklerinin bırakıldığı iddia edildi. Kameraya yansıyan görüntülere göre sokak köpeklerinin Lapseki'ye bağlı Dişbudak Köyü'nde bırakıldıkları görülüyor.

Biga Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı İsmail Hakkı Özarı yaptığı açıklamada; "Sokak hayvanları da birer candır. Bizler sokak hayvanlarına bakışımızla insanlığa bakışımızı ayrı tutamayız. Sokak hayvanların korunmasıyla ve yaşam alanlarında sağlıklı bir şekilde kalabilmeleriyle ilgili çalışıyoruz. Ancak belediyelerin çözüm yerine sorun üretmeleri bizleri çok üzüyor. Vatandaşlar kadar sokaktaki canlıların da yaşam alanlarına saygı duyması gereken yerel yönetimler, görevlerini maalesef yapmıyorlar. Bizler bu yaşanan durumun takipçisi olacağız ve gerekli yerlere şikayet edeceğiz" dedi.

Ödüllü Su Altı Fotoğrafçısı’ndan Çanakkale Çağrısı.. Ödüllü Su Altı Fotoğrafçısı’ndan Çanakkale Çağrısı..

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan da Biga Belediye Meclisi'nde yaptığı açıklamada sokak hayvanlarını, belediyelerin komşu ilçeler arasına taşıyarak bıraktıklarını söylemiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

"Sokak hayvanlarıyla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın bir talimatı oldu. Biz de Çanakkale Valimiz ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürümüzün katılımıyla Biga’da toplantı yaptık. Geçici hayvan barınakları sorunu çözmüyor. Kısırlaştırılan hayvanların veya tedavisi yapılan hayvanların sağlığına kavuşması ile birlikte doğal yaşam alanına bırakılması gerekiyor. İlçeler arası hayvan bırakıldığı için büyük sorun oluyor. Sokak hayvanları bizlere Allah’ın emanetidir. Sürecin içine tüm ilçeleri katarak birlikler üzerinden doğal yaşam alanı yapılması uygun görüldü. BİÇAY’ın üyesi olan tüm belediyeler bu meclis kararını alarak birliğimize bu konuda görevi aktarmış olacağız. Ayrıca kısa bir bilgi vereyim. 2021 yılında Çanakkale Belediyesi dört veterinerle 200 kısırlaştırma yapmış, Biga Belediyesi ise bir veterinerle 600 küsür kısırlaştırma yaptı. Sokak Hayvanları Derneğimize verdiğimiz mamalarla birlikte 35 ton civarı mama dağıttık. Araç ve personel sayısını artırdık. Periyodik olarak mama bırakıyoruz. Barınağımız çalışmalarını verimli şekilde yapıyor."

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç