Aliya İzzebegoviç'in önderliğinde Bosna Hersek'in Sırplara karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinde komutanlık yapan Harun Hocic, Biga'ya uğradı ve bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Çanakkale Savaşları'nda şehit olan dedesinin anısına Tarihi Alan'da Çanakkale Şehitliği'ni de ziyaret eden Hociç, Türkiye Bosna Hersek Federasyonu eski Başkanı Ergün Erkap'ı da ziyaret ederken, Biga'da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Biga Belediyesi tarafından Kalafat Yolu girişindeki parka yaptırılan Bosna Hersek Anıtı'nı da ziyaret eden Hociç'e Biga Emlakçılar Derneği Başkanı Ergün Erkap ile Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan'ın yanı sıra Kalafat Köyü Muhtarı Hasan Yavuz, Biga Kent Konseyi Başkanı Metin Tatlı, Biga Belediye Meclis Üyesi Mümin Kahraman ve Bigalı esnaflar katıldılar. Harun Hociç ziyaretlerin ardından Biga'dan ayrıldı.

ESKİ FEDERASYON BAŞKANINI ZİYARET ETTİ

Ziyaretlerle ilgili konuşan Ergün Erkap; "Geçen yıl Biga'dan esnaf arkadaşlarımızla beraber gerçekleştirdiğimiz Bosna Hersek ziyaretimizde Harun Hociç bizi çok güzel misafir etmişti. Biga'da da biz kendisini konuk ettik. Geldiği günün gecesinde Bigalı kardeşlerimizle kendisi sohbet etti. Şirintepe'de sabah namazını hep beraber kıldık. Daha sonra Biga Belediyesi tarafından yaptırılan anıtı ziyaret ettik. Orada Belediye Başkanımız Bülent Erdoğan da bize katıldı ve misafirimizle ilgilendi. Meclis üyesi Mümin Kahraman ile Kalafat Köyü Muhtarımız Hasan Yavuz da bizlere katıldılar. Kıymetli konuğumuz, savaş kahramanımız, 13 Nisan 2024'te Bosna'da yapacağı kitap tanıtım gününe beni de davet etti. Yeni kitabında benim ailemden bir büyüğümüz de yer alacak. Nasipse katılacağım. Çanakkale'de yaptırılan Bosna anıtında da kendisinin önemli bir payı var. O yüzden kendisine ayrıca teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

252e0122-901e-45c5-b604-efa1e7ecb784

Biga'da acı aile faciası: 3 ölü Biga'da acı aile faciası: 3 ölü

HARUN HOCİÇ KİMDİR?
Harun Hociç, 20 Mart 1970 yılında Sancak'ta, Tutin Belediyesi'ne bağlı Peşter Yaylası'ndaki Leskova Köyü'nde doğdu. Leskova'da ilkokulu bitirip, Gazi Husrev Bey Medresesi'nde eğitimine devam etti. Sırbistan ve Karadağ'ın Bosna Hersek'e silahlı saldırısının ilk gününden itibaren savaşarak saldıranlara karşı direndi. Bosna Hersek Federasyonu ordusunda binbaşı olarak 1'inci Kolordu Din İşleri Sorumlusuydu. Seferberliğin bitmesinin ardından imam olarak Paris'te altı yıl görev yaptı. Anıt Fonu'nda, Yaşam Tüneli'nde rehber ve aynı zamanda İgman Savaş Camii'nin hatibi olarak görevine devam ediyor.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç