Son aylarda artan restoran ve kafe fiyatlarına tepki boykota dönüştü. Boykotu başlatan ekonomist İris Cibre, bazı işletmelerin tüketiciyi “aptal yerine koyduğunu, enflasyonun fiyatlara bu denli etki etmediğini” dile getirdi. Cibre'nin sosyal medyadan yaptığı çağrı şöyleydi: "Çoğunluk kararı ile 20-21 Nisan Cumartesi-Pazar Kafe ve Restaurantlara gitmiyoruz. Fırsatçılığa son vermek için herkesi katılmaya davet ediyoruz..”

“ENFLASYON VE HAYAT PAHALILIĞININ SEBEBİ BİZLER DEĞİLİZ”

Biga TSO, yatırımları Çanakkale gündemine taşıdı Biga TSO, yatırımları Çanakkale gündemine taşıdı

Ekonomist Cibre’nin boykot çağrısı tüm sosyal medyada büyük ses getirirken; boykot çağrısına Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan tepki gösterdi. Özcan yaptığı açıklamada; “Son iki gündür, bir hanımefendi söylemleriyle, halkı, Esnaf lokantalarını, Kafe, Kafeteryalarını, “Fahiş Fiyat uyguluyorlar, her gün fiyat değiştiriyorlar” diye, boykot etmeye davet ediyor. Bir kaç ulusal kanalda bunu gündeme getirerek algı yapıyor. Öncelikle, yüzyıllardır devletimizin temel direği Esnaf ve Sanatkârlarımız, bu ülke için, bir felaket veya ihtiyaç anında, elinden gelenin fazlasıyla, her türlü desteği ve katkıyı sunmaya gayret göstermektedir. Ayıptır, günahtır” ifadelerini kullandı.

“GİRDİ MALİYETLERİMİZİ BİLMEYENLER AHKÂM KESİYORLAR”

Esnaf ve Sanatkârların her geçen gün artan girdi maliyetlerine dikkat çeken Başkan Özcan; “Enflasyonun ve hayat pahalılığının sebebi, Esnaf ve Sanatkârlarımız değildir. Esnafın fiyat tarifesi vardır ve bunun dışında satış yapmaz, yapamaz. Bu gün Lokantalarımızı, Kafe - Kafeteryalarımızı suçlu gösteren, yarın ulaşım sektörünü, bakım ve tamirat yapanları, pazarcımızı, Bakkal, Berber ve kuaförlerimizi, terzi, elektrik bakım onarım vb. 415 meslek kolundaki Esnaf ve Sanatkârımızı da suçlu olarak gösterecektir. Sorun Esnaf ve Sanatkârlarımız değildir. Bu boykot çağrısına çok şeyler söyleriz. Sıkıntılarımızı bilmeyen yok. Böyle bir algı, Esnaf ve Sanatkârlarımızı devletimizle karşı karşıya getirme düşüncesidir. Bizim girdi maliyetlerimizi, SSK, Bağ Kur, Elektrik, Doğalgaz, Akaryakıt, İşçi, Kira vb. artışlarımızı bilmeyenler, ahkâm kesiyor. Öncelikle ayıp, sonra da günahtır. Lütfen, devlet yetkililerimize ve algı yapan ilgili basına sesleniyoruz, yıllardır dertlerimizi tüm ilgili birimlere anlattık, bugün bir kez daha, biz Esnaf ve Sanatkârlarımızı, anlamak ve dinlemek isteyenler, bu teşkilatımızın sesine kulak versinler” tepkisini gösterdi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç