CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan İçişleri Bakanı ile Tarım ve Orman Bakanı’nın cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede, Biga’da meydana gelen sel baskınını gündeme getirerek, “Belediyeler ve DSİ sellere karşı ne yaptı?” diye sordu.

CHP’li Özgür Ceylan, yoğun yağış nedeniyle yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen sel baskınlarını Meclisi Başkanlığı’na verdiği soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergelerinde konuyu gündeme getiren Özgür Ceylan, Biga’da meydana gelen seli ve Çan Belediyesi’nin sele karşı yaz aylarında aldığı tedbirleri örnek göstererek, Belediyelerin çalışmaları hakkında bilgi istedi. Özgür Ceylan önceki gün sabaha karşı etkili olan sağanak yağış nedeniyle Biga ve Çan ilçe merkezlerinden geçen Kocabaş Çayı’nın, Biga’da taştığını ve çok sayıda vatandaşın selden mağdur olduğunu ifade ederken, “Geçmişte de taşkınlar yaşanmış, DSİ dere ıslah çalışması yapmış olsa da suya kapılan onlarca araç zarar görmüş, Biga Sanayi Sitesi de taşkından etkilenmiştir” dedi. 

CHP'Lİ BELEDİYENİN ALDIĞI TEDBİRLER ÇAN'I SELDEN KORUDU

100 yıllık çınar Sabriye nine vefat etti 100 yıllık çınar Sabriye nine vefat etti

CHP’li Özgür Ceylan, Kocabaş Çayı’nın Çan ilçe sınırlarından geçen kısmında Temmuz-Ağustos aylarında CHP’li Çan Belediyesi tarafından yapılan rüsubat temizliğinin Çan’da benzeri bir felaketin yaşanmasının önüne geçtiğini belirtirken, “Düzenli aralıklarla yapılacak rüsubat temizliğinin önemi de bu felaketle bir kez daha görülmüştür” dedi. Soru önergesinde “Söz konusu taşkın öncesinde DSİ 25. Bölge müdürlüğünün alması gerekip de yerine getirmediği tedbirler var mıdır? 2013 sonrası yapılan ıslah çalışmaları sonrası hangi aralıklarla Kocabaş Çayında taşkın ve rüsubat kontrolleri yapılmıştır?” diye soran Özgür Ceylan, taşkın ve sele karşı alınması gereken tedbirlerin alınıp alınmadığı hakkında bilgi istedi. Özgür Ceylan, Kocabaş Çayı güzergâhında rüsubat temizliği sorumluluğunun hangi kurumda olduğunu dair bilgi isterken, “Rüsubat temizliğinin düzenli periyotlarla yapılmasıyla ilgili ilçe belediyesinin mi, DSİ Bölge Müdürlüğü’nün mü sorumluluğundadır?” diye sordu. Taşkın dolayısıyla ekili ve dikili tarım arazileri etkilenen çiftçilerin olup olmadığı hakkında da bilgi isteyen Özgür Ceylan, “Yaşanan taşkın dolayısı ile araçları ve iş yerleri sular altında kalan yurttaşlarımızın mağduriyetleri giderilecek midir?” diye sordu.

ÇEKİCİLER NEREDEYDİ?

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, İçişleri Bakanının cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği önergesinde ise taşkın öncesinde ilgili ilçe belediyelerince alınması gerekip de yerine getirilmeyen tedbirler olup olmadığı hakkında bilgi isterken, “Şayet alınması gereken tedbirleri almayan sorumlular var ise haklarında ne tür bir işlem yapılmaktadır?” diye sordu.  Yağmurun başladığı saatlerde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Biga Belediyesi tarafından anonslar yapıldığı ve araç sahiplerinin araçlarını bulundukları alandan kaldırmalarının istendiği yönünde bilgiler olduğunu belirten Özgür Ceylan, “Kocabaş Çayı’nın geçtiği güzergâhta özellikle Biga ilçemizde otopark olarak kullanılmakta olan alanda çok sayıda aracın sulara kapıldığı bilgisi bulunmaktadır. Emniyet Müdürlüğü ekipleri ve İlçe Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince araç sahiplerine ulaşılarak araçların bulunduğu yerden çekilmesi yönünde araç sahipleri ile iletişime geçilmiş midir? Şayet bu yapılmadı ise neden yapılmamıştır? Otoparkta bulunan araçların plakalarından sahipleri rahatlıkla tespit edilerek uyarılabileceği halde neden bu yöntem tercih edilmemiştir?” diye sordu. İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün araçları bulundukları yerden çekici marifetiyle kaldırmış olması halinde söz konusu felaketin etkilerinin daha sınırlı olmasının mümkün olabileceğini ifade eden Özgür Ceylan, “Söz konusu felaket öncesi son çare olarak emniyet müdürlüğünün park ihlali yapmayan araçları çekici marifetiyle kaldırma yetkisi var mıdır? Bu yönteme başvurmamış olmasının nedeni yetki aşımı yapmamak mıdır?” diye sordu.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç