Ak Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale’nin ardından Biga’da da Ak Parti’nin bayramlaşma programına katıldı. Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Bülent Turan, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan'a sert ifadelerle yüklendi.

Bayram bayram ağzını bozan Bülent Turan'ın çok kızdığı gözlendi. Çanakkale 1915 Köprüsü polemiği Çanakkaleli vekilleri karşı karşıya getirdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ve Milletvekili Jülide İskenderoğlu, 28 Nisan’da Gelibolu'da bazı ziyaretlerde bulunduktan sonra, AK Parti Gelibolu İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği iftara katılmıştı. 1915 Çanakkale Köprüsü'nden geçen Turan ve İskenderoğlu'nun dönüşte feribotu kullanmasına Özgür Ceylan da "Köprü geçişi pahalı geldi galiba" yorumunu yapmıştı.

"BU SORUN SADECE TÜRKİYE'NİN DEĞİL"

Bir kriz yaşandığını kabul eden Bülent Turan, Avrupa'da da gıda ve enerji krizinin olduğunu belirtiken; "Tabiki konjoktürel sorunlarımız var. Gübrede var. Enerjide var. Doğalgazda var. Sorunlarımız var. Fakat biz çok daha büyük sorunları aşmış bir milletiz. Gençler belki unutmuş olabilir. Bu ülkede bir haftada 21 banka battı arkadaşlar. Fabrikalar üretime ara verdi. Bir gecelik faiz yüzde 7500 oldu. Devasa sıkıntılar yaşandı. Şu an malum sorunlara rağmen söylüyorum. Üretim durmadı. İhracat devam ediyor. Çarklar şu an dönmeye devam ediyor. Bu sorunun da çok daha rahat geçeceğini düşünüyorum. Tabii alım gücünde çok büyük sıkıntılar oldu. Enerjide sıkıntılarımız oldu. Son iki yılda kömürün 5 kat, doğalgazın 10 kat arttığı bir dünyadan bahsediyoruz. Maalesef nükleer enerji dedik, karşı çıktılar. HES dedik, karşı çıktılar. GES dedik, karşı çıktılar. Tuzla’ya jeotermal enerji diyoruz, ona da karşı çıkıyorlar. Enerji üretme, dışarıdan al tüm enerjiyi, zam gelince kız, elektriği ödeme. Bunlar akıl işi değil. Bizim mutlaka ülke olarak kendi enerjisini üretme adımını atma zorunluluğumuz var. O yüzden Mersin’de nükleer enerji diyoruz. O yüzden Karadeniz’de doğalgaz diyoruz. O yüzden HES, GES nerede varsa, bunları teşvik etmeye çalışıyoruz. Bu sorun sadece Türkiye’nin değil. Avrupa’ya gidiyoruz. Çok değişik ülkelere gidiyoruz. Enerjinin pahalı olmadığı yer yok. Gıdanın artmadığı yer yok" dedi.

"BİGA'NIN DURACAĞI YER..."

Ukrayna-Rusya Savaşı ile ilgili değerlendirmede bulunan Turan; "Rusya – Ukrayna yanımızda, savaş büyük. Dünyada o kadar ülke olmasına rağmen, bu iki ülke Türkiye ile masaya oturdu. O masa iki ülkenin masası değil sadece. İki bloğun oturmasıydı. Bir tarafta doğu, bloğu, diğer tarafta batı bloğu var. Suriye’nin başına gelen, Mısır’ın başına gelen, en son Ukrayna’nın başına gelen… Bölgedeki risklere bakın. Her zamankinden daha fazla güçlü olmaya ihtiyacı var Türkiye’nin. O yüzden sayın Erdoğan’la beraber uzun yıllar yürümeyi istiyoruz. 2023 seçimleri bir parti seçimi değil, bir kader seçimi olacak. Bunu biliyoruz. Bu kader seçiminde de Biga’nın duracağı yer, Erdoğan’ın yanı olmalı diyoruz" ifadelerini kullandı.

279795663_142889031596535_6951608628169633671_n

ALTILI MASAYI ELEŞTİRDİ

“1 Nisan’da Karabiga’da Karabigalıların zamanı başlayacak” “1 Nisan’da Karabiga’da Karabigalıların zamanı başlayacak”

Altılı masayı eleştiren Bülent Turan, "Bizim milletimiz kararlı bir millet. Ben bu kararlılığı 15 Temmuz’da Biga meydanında gördüm. 15 Temmuz’da Ankara’da Meclis’te gördüm. Herkes meydandaydı. Ben bu kararlılığı Meclis’te Karabağ tezkeresinde gördüm. Ben bu kararlılığı Ayasofya açılırken Cumhurbaşkanı Kararnamesi Meclis’te okunurken ağlayan vekillerde gördüm. Sevinmeyen kaldı mı memlekette. Ortak meselelerde bu millet gereğini yapar diye düşünüyorum. Soruyorum size. Bırakın Cumhur İttifakı’nı bir tarafa. Altılı masa seçildi. Tezkereye CHP hayır dedi, İyi Parti evet dedi. Hangisini yapacağız. Dış politikada biri bir şey diyor, diğer başka bir şey diyor. Hangisini tercih edeceğiz? Hangi konuda ortaklar? 2023’te bir tarafta egemenlik kayıtsız şartsız milletin olsun diyenler, bir tarafta kendi toplantılarının zaptını büyükelçiye onaylatmadan adım atamayanların; bir tarafta onurla gururla dış politikayı inşa edenlerin, diğer tarafta büyükelçilerle gizli görüşenlerin seçimi olacak. Bu seçim dünyanın en uzun köprüsünü yapalım diyenlerle, yapanları boğaza gömeceğiz diyenlerin seçimi olacak" şeklinde konuştu.

"KÖPRÜ YAPACAĞIZ DEDİK, YAPTIK"

Köprüyü yapacaklarını söylediklerini ve yaptıklarını ifade eden Bülent Turan, "Biga’ya geldik biz seçimlerde, 3-5 sene önce. Köprü yapacağız dedik. Gazetelere çıktı. Seçim yatırımı bunlar dediler. Temel attık, bitmez dediler. Direkler çıktı. Galiba bitiyor ama çok uzun sürer dediler. 4 yılda bitti. Çanakkale Belediyesi’nin belediye binası 7 yıl oldu hala bitmedi. 4 yılda dünyanın en uzun köprüsü Çanakkale’ye inşa edildi. O gün yapamazlar diyenler, bugün pahalı demeye başladılar. Desinler. Biz Çanakkalemizi, Bigamızı İstanbul’a yaklaştırdık. Sanayide, tarımda, turizmde, her alanda daha yaklaşmış olduk. Şimdi Malkara-İstanbul hattı yapılıyor. O da bittiğinde çok daha farklı olacak. 2-3 saat içinde Çanakkale’den İstanbul’a gidilecek. Biga’nın eti, sütü başta olmak üzere bölgenin tüm üretim imkanları çok daha rahat ihraç edilecek demek. Yunanistan kaç km buraya?" dedi.

279794760_142888818263223_3633074733206922568_n

"BU, GERİZEKALILIKTIR"

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan'ı hedef alan Turan "Biga'dan bir adam geldi, adamın adını bilmiyoruz" gibi ağır ifadeler kullandı.

Turan; "Bakın sizin bir vekiliniz var. Üzülerek söylüyorum. Çanakkale vekillerinin adabı vardı, ahlakı vardı. Biz tartışmazdık kendi aramızda. Polemik yapmazdık. Biz yeri geldiğinde tüm vekiller toplanıp, hangi parti olursa olsun, bir bakana, bir genel müdüre, bir derneğe, bir vakıfa gitmeyi görev bilirdik. Ama bir vekil geldi Biga’dan. Adamın adını bilmiyoruz, ne yaptığını bilmiyoruz. Dönem bitti. Tek yaptığı eline bir kağıdı alıp mecliste Çanakkale’nin kurumlarını şikayet etmek, başka bir şey yaptığı yok. Alıp okuyor. Danışmanı veriyor. Her Çanakkale’nin sorununu Türkiye’ye taşıyor. Çözüm yok. İlgilenmek yok. Dün de paylaşmış. Bülent Turan köprüden geçmedi pahalı diye, vapurla geçti demiş. Utanmaz herif ya. Arkadaşlar bu kadar ucuz mu bu siyaset. Hemşehrilik adabı bu kadar ucuz mu. Ulan yarın yüzyüze geleceğiz. Aynı masada oturacağız. Uçağa bineceğiz. Nasıl bakacaksın yüzümüze. Biz il başkanımızla beraber, Jülide hanımla beraber bindik arabalarımıza, Gelibolu’ya Lapseki’den köprüden gittik. Altı ayrı program yaptık. Son program iskelede, vapurların önünde. İftar programı. İftarımızı yaptık. Vapur karşımızda. Köprü de bizim vapur da bizim. Köprüden gittik, vapurla geri geldik. Ayıp mı. Günah mı. Yanlış mı. Bunu haber yapıyorlar. Koca koca televizyonlar. Fox TV, Halk TV, şunlar, bunlar. Tarafsız ya bunlar. Arkadaşlar bakın bu bir gerizekalılıktır" ifadelerini kullandı.

"KÖPRÜ, ÇANAKKALE'YE BORCUNU ÖDEDİ"

OSB'lerdeki doluluk oranlarını örnek gösteren Turan; "Gerçekten inanılır gibi değil. İstanbul’da bir adam ister arabasıyla köprüden geçer, ister Üsküdar-Eminönü vapuruna biner, ister altından Marmaray’la geçer. Kime ne yav. Kaldı ki bir adam, programı Çanakkale’de ise, Eceabat’a toplantıya gidecekse, sizin vekilinize ayıp olmasın diye, Çanakkale’den, Lapseki’den, Gelibolu’dan mı Eceabat’a gideceğiz biz. Bu ne ahmakça bir şey. Bu kadar ucuz mu siyaset Biga’da. İzin vermeyin bu tarz şeylere. Köprü Çanakkale’ye olan borcunu ödedi. Niye bunu söylüyorum. 35 yıldan beri Çanakkale Merkez OSB yüzde 50 doluluk oranını geçmedi. Köprü açıldı. Şu an yer yok biliyor musunuz. Ezine Gıda OSB’si, 50 fabrika, bir tek yer yok, köprüden sonra" dedi.

"HİÇ ARAÇ GEÇMESE, DEVLET 10 YIL TAKSİTLE KÖPRÜ SAHİBİ OLACAK" 

Kredi ile evsahibi olmakla kıyas yapan Turan; "Biga’yı büyütmek istiyoruz. OSB’ye doğalgazı bağlatmak istiyoruz. Şimdiden bırakın 45 bin aracı, hiç araç geçmese, OSB’deki istihdam, vergi, imkanlar çok kıymetli değil mi. Ayrıca yıllık 550 milyon, köprünün tasarruftan karı var. Ev alıyorsunuz bankadan krediyle. Mülkiyet kimin. Aslında bankanın ipotekten dolayı. Aslında siz oturuyorsunuz. 10 yıl taksit ödüyorsunuz. Bittiği gün tapusunu alıyorsunuz. Hiç araç geçmese devlet 10 yıl taksitle köprü sahibi olacak. Özeti bu. Bunun anlaşılmayan bir şeyi var mı. Yok vapurla geçmiş, yok yüzerek geçmiş. Sanane ya. Çok ucuz. Bigalılar muhafazakar, milliyetçi, Atatürkçü, vatanına bağlı insanlardır. Geçen hafta bir utanmaz adam çıktı, Türkiye’nin tarihine hakaret ederek Ermeni soykırımı vardır dedi. Soruyorum. Biga’nın vekili, her şeye laf yetiştiren, her tür kağıdı okuyan, bizim gemiyi, arabayı takip eden adam buna ilişkin bir tek cümle söyleyebildi mi. Hangi siyasi konuda bir tavrı oldu. Hangi meselede bir iddiasını ortaya koydu. Bülent Turan vapurla geçmiş. Başına vapur düşsün yav. Bir şey daha söyleyeyim. En çok bunlar geçiyor biliyor musunuz. Havalimanı vs. Geçsinler o başka ama bu ayıbı yapmasınlar. Eşek arısına bal yapmıyorsun bari zarar verme demişler ya. Bal yapmıyorsun bari zarar verme. Köprülü döneme hazırlık yapmak lazım. Gel Biga’yı da büyütelim bu konuda. Öncülük yap OSB’lere, sanayi sitelerine, benzer otel yatırımlarına, destek olalım. Markalı tarıma, turizme destek olalım. Bu konuda büyük adımlar atılabilir. Üretmek yok, bunları söylemek yok. Varsa yoksa sadece polemik. Bu doğru bir yaklaşım değil." şeklinde konuştu.

"PANDEMİYE RAĞMEN ÇANAKKALE BÜYÜYOR"

Çanakkale'de sigortalı iş ve işyeri sayısının pandemi öncesine göre arttığını söyleyen Turan; "Pandemiye rağmen Çanakkale büyüyor. 2020’nin Ocak ayında, pandemi başlamadan önce Çanakkale’deki sigortalı işçimiz 146 bindi. Bugün 165 bin oldu. Pandemi başlarken işyeri sayımız 14 bindi. Bugün 16 bini geçti. Her şeye rağmen büyüme devam ediyor. Sıkıntılarımız var ama çarklarımız durmadı. Herkes elindekini eksin, taban fiyatlar iyi olacak diyoruz. Üretmeye devam edeceğiz. Biga’nın OSB’sinin büyütülmesi, sanayi sitesinin yapılması, Çan’ın lojistik merkezi olması… Her alanın ayağa kalkmasını önemsiyoruz. Bigalıların coğrafi tescil başta olmak üzere belediyemiz öncülüğünde yeni OSB’ler kurarak, markalı iş yapmayı önemsiyoruz. Bireyselde iyiyiz. Ama toplu iş yapmıyoruz. Üretimimiz iyi, ama markalı yapmıyoruz" dedi.

BİGA TURİZM ROTASI...

Troas rotası ile ilgili de bilgi veren Turan; "Troas diye bir yolumuz var. Biga dahil 12 ilçeyi dolaşacak. Toplam 900 km sadece yürüyüş parkuru. İçerisinde 47 tane antik köy var. Türkiye’nin ne kadar varsa, yürüyüş sporcusunu, fotoğrafçısını buraya çağırıyoruz. Hem Çanakkale’nin kendi kimliği, tarihi, hem anlattığım 47 tane antik köy, geze geze, kala kala fotoğrafını çeksin, kitaplarını yazsın, hatıralarını paylaşsın, yürüyüş yapsın, sadece asfalt değil, içeride de dağ bayır olsun istiyoruz. Biga’nın Nilüfer Gölü’nü bilen mi vardı düne kadar. Ama artık Türkiye bilmeye başlayacak. Bigalı Mehmet Çavuş’u Türkiye’de bilen mi vardı. Ama artık bilmeye başlayacak" ifadelerini kullandı.

"NE EKSİĞİMİZ VAR, TARTIŞTIK"

Biga'daki çalışmalarla ilgili de bilgi veren Bülent Turan; "Bigamızda da ne eksiğimiz var, oturduk tartıştık. Bakın ilçe emniyet müdürlüğü binası yoluna girdi mi, girdi. Tüm kamu binaları için söylüyorum bunu. Ağız Diş Sağlığı Merkezi yoluna girdi. Zaten belediyemizin şehitliğin toparlanması, sosyal konutları başlaması, yüzme havuzu, Adapark’ın kendini toparlaması gibi çok farklı işler yapıldı. 18 Eylül Stadyumu’nun yenilenmesine öncülük yapıldı, o yoluna girdi. İlyas Bayram Stadyumu’nun eksikleri vardı, o yoluna giriyor, onu planladık. Uzunsudere ıslahı var. Onu şimdi başlayacağız. Millet Bahçemize öncülük yapıldı. Muhtemelen 2 ay içinde ihalesi olacak. Onu da inşallah çok geçmeden bitirmeyi hedefliyoruz. Geçenlerde Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin köylere hizmet götürmek için kepçe talebi vardı, onu da teslim ettik. Bir de Kıbrıs Şehitleri Caddemiz var. Orayı belediyemizin örnek projesi ile onu da yoluna koyduk. Karabiga ve Gümüşçay için çok önemli yatırımları yoluna koyduk" dedi.

TURAN, KONUŞMANIN SONUNDA PARTİLİLERE SESLENDİ

Öte yandan Ak Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan'dan övgüyle bahseden Bülent Turan, parti içinde yaşanan tartışmalara da değindi.

Turan, "Biz birbirimizden kopmamaya devam edersek, kavga etmemeye devam edersek hasbi olmaya devam edersek, göreceksiniz, büyük farkla yola devam ederiz. İnsanların bize emin olarak bakması lazım. 'Bu adam hırsızlık yapmaz' demeleri lazım. Emin olmayı kaybedersek yanlış yaparız. Herkes kusur aramaktan, kusurlar için kavga etmekten vazgeçecek. Hiçbirimiz melek değiliz. Kusur arayarak, kusur birken beş on yaparak, ne siyasete ne de kendimize faydamız olmaz. Hangimizin kusuru yok ki. Hangimizin eksiği yok ki. Yanlış yapmadan, birbirimize sahip çıkarak, ufak tefek sorunları büyütmeyerek yolumuza devam edeceğiz. Bigamızda çok kıymetli, motivasyonu yüksek, şeffaf, açık, güvendiğimiz bir ilçe başkanımız var. Aynı şekilde 3 tane kıymetli belediye başkanımız var. 2 tane kıymetli il genel meclis üyemiz var. Çok kıymetli sınavlar verdiler. Son bir buçuk yıl. Köylerimizin sorunları var. Bunları bitirmek için yoğun mesai harcayalım" ifadelerini kullandı.

Bayramlaşma programına Ak Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı, Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, Çanakkale İl Genel Meclis Üyesi Bülent Korkmaz, Çanakkale İl Genel Meclis Üyesi Saim Yılmaz, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Nesrin Sirkeci, Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Yunus Kandemir, belediye meclis üyeleri, parti yönetimi ve muhtarlar katıldılar.

Editör: Ahmet Tunç