Çan Belediye Başkanı Bülent Öz’ün İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılmasının ardından, Çan Belediye Meclisi bugün belediye başkanvekilinin belirlenmesi için seçime gitti.

Belediye başkan vekili seçim toplantısında; ilk oylamada; CHP'li Harun Arslan 9 oy,  AK Partili Burhan Yıldız 4 oy, MHP'li Yılmaz Özer 1 oy, Bağımsız Üye Alpaslan Kürşat Çetin 1 oy aldı. Üye tam sayısının çoğunluğuna 3’de 2’sine ulaşılamadığından  ilk turda vekil başkan seçilemedi. İkinci turda da adaylara aynı sayıda oy çıktı ve belediye başkan vekili yine seçilemedi. Üçüncü tura geçildiğinde ise MHP'li Yılmaz Özer ile Bağımsız Üye Alpaslan Kürşat Çetin adaylıktan çekildi. Meclis üyeleri üçüncü turada CHP'li Harun Arslan ve  AK Partili Burhan Yıldız için oylarını kullandılar.

15 Temmuz şehitleri için program düzenlendi 15 Temmuz şehitleri için program düzenlendi

Üçüncü tur oylama sonucunda CHP'li Harun Arslan 9 oyla yeni başkan vekili seçildi. Ak Partili Burhan Yıldız ise 6 oy aldı.

HARUN ARSLAN'DAN TEŞEKKÜR

Çan Belediye Başkan Vekili seçilen Harun Arslan belediye meclis toplantısında meclis üyelerine ve Çan halkına hitaben bir konuşma gerçekleştirdi. Harun Arslan yaptığı konuşmada; "Bugün burada yapılan belediye başkan vekilliği seçimi tamamlanmıştır. 15 belediye meclis üyemizin katılımıyla gizli oy kullanılarak bundan sonra görevin tarafımdan yürütülmesi oylanmıştır. Bu oylamaya katılan ve tarafıma teveccüh gösteren Cumhuriyet Halk Partili belediye meclis üyesi çalışma arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum. Yine demokratik bir şekilde oylamaya katılarak kendi hür iradelerini sandığa yansıtan diğer gruplara, Ak Parti grubuna, Yılmaz beye, Milliyetçi Hareket Partisi grubuna, yine demokrasinin gereği saygı duyarak teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

can-belediyesi-baskanlik-secimi

"BELEDİYE BAŞKANIMIZIN YARGIDAN AKLANARAK DÖNDÜĞÜ GÜNE KADAR..."

Çan Belediye Başkanı Bülent Öz'ün yargıdan aklanarak döndüğü güne kadar devam edecek bir süreci yöneteceğini söyleyen Arslan; "Saygıdeğer Çan halkı. Bundan sonraki süreçte biz yine 15 kişi Çan Belediye Meclis üyeleri olarak, burada Çan halkının menfaatine, belediyemizin menfaatine, yapılacak işlerle ilgili elimizden gelenin en iyisini yapmaya hazırız. Bugünden birbirimize daha sıkı kenetlenerek, Çan'da yapılması gereken işleri birbirimizle istişare ederek, her türlü konuyu masaya yatırıp, altını, üstünü, getirisini, götürüsünü konuşarak, yine Çan halkının menfaatini ön planda tutarak, belediyemizi, belediye çalışanlarını koruyup kollayarak, yasalar çerçevesinde, maksimum seviyede, belediyemize, Çan'ımıza, hizmet edeceğimize dair burada sizlere söz veriyorum. Tabiki belediye başkan vekili olarak seçildim. Bu süreç belediye başkanımızın yargıdan aklanarak döndüğü güne kadar devam edecek inşallah. Bir gün geldiğinde belediye başkanımızın da tekrar görevinin başına dönerek, hepimiz yine aynı gurur ile devralmış olduğumuz koltuğu, yüzümüzün akıyla kendisine iade edeceğimizi hepinizin huzurunda beyan ediyorum. Ben Harun Arslan olarak gece gündüz demeden kimliğimle, bilgimle, belediye meclis üyelerimle, sizlerle, büyüklerimle burada ne yapmam gerekiyorsa yapmaya hazırım. Belediyemizin kapıları, telefonlarımız 24 saat her daim açık. Hayırlı uğurlu olsun" şeklinde konuştu.

Çan Belediye Başkanı Bülent Öz'ün görevine dönmesi durumunda görevini Öz'e iade edecek olan Arslan Öz'ün aklanamaması ve geri dönememesi durumunda ise 2024 yerel seçimlerine kadar başkanlık yapacak.

Çan Belediye Meclisi’nde gerçekleşen seçimi CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da izlediler.

(Haber: Ahmet Tunç)

uyyb

Editör: Ahmet Tunç