Kaymakam Dolu'dan üreticilere destek ziyareti Kaymakam Dolu'dan üreticilere destek ziyareti
Pandemi döneminde son verilen Çanakkale İstanbul uçak seferleri 1 Temmuz itibari ile başlıyor. Pegasus havayolları tarafından başlatılacak olan Çanakkale İstanbul uçak seferleri haftanın 4 gününde gerçekleştirilecek Çanakkaleliler sabah İstanbul’a uçak seferi ile giderek akşam saatlerinde İstanbul’dan Çanakkale’ye geri dönebilecekler.
PANDEMİNİN İLK DÖNEMİNDE UÇAK SEFERLERİ 4 AY YAPILAMADI
1 Temmuz itibari işle Pegasus Hava yolları uzun bir süreden buyana yapılamayan Çanakkale İstanbul seferlerini başlatıyor. İstanbul uçak seferlerinin başlaması ile ilgili müjdeyi veren Dardanel Turizm İşletmecisi Zafer Güneş açıklamasında “Pandemi sürecinden en fazla etkilenen sektörlerden biri turizm oldu. Tabi dolayısıyla da Turizmin içinde olan uçakla yolcu taşımacılığı da yine bu süreçte en fazla etkilenen sektörlerden biri oldu. Hava yolcu taşımacılığında hem yurtdışı hem yurt içi uçuşlar aylarca kapalı kaldı. Pandemi başlamadan önce Çanakkale- Ankara uçak seferleri Haftada 5 gün 6 gün devam ediyordu. İstanbul uçak seferleri de hafta 3 gün gerçekleştiriliyordu. Pandeminin başlaması ile beraber zaten 4 ay tüm uçuşlar kapatıldı. Türk havayolları Çanakkale İstanbul uçak seferlerini iptal etti. Çanakkale İstanbul uçuşları tamamen kalkmış oldu. Çanakkale Ankara Uçak seferleri de uçuşların kapalı kaldığı dört aydan sonda hafta 3 gün şeklinde uçuşlar yapıldı. Ankara uçak seferlerinde haftalık sefer sayısı hafta bazen 4 gün bazen de 5 güne çıktı. Ankara uçak seferleri böyle haftalık sefer sayıları ine çıka bugünlere geldik. Yine şuanda Anadolu Jet Çanakkale Ankara Seferlerine haftada 3 gün şeklinde devam ediyor” dedi.
“İSTANBUL VE ANKARA SEFERLERİ BAŞLIYOR”
Pegasus Havayolları tarafından başlatılacak Çanakkale İstanbul ve Ankara seferleri ile ilgili Dardanel Turizm İşletmecisi Zafer Güneş yaptığı açıklamada “Çanakkale uçak seferlerinde yeni bir gelişmemiz var. Çanakkale’de uçak seferleri artıyor. Pesasus Havayolları Gaziantep’ten Şahinbey Belediyesinin Çanakkale’ye Düzenlediği turlar yeniden başlıyor. Bu turları da Şahinbey Belediyesi Pesasus Hava yolları ile yapıyor. Dolayısı ile Gaziantep Çanakkale seferleri yapılacağından dolayı Pegasus hava yolları sabah Çanakkale gelecek. Pegasus havayolları bu durumu değerlendirdi. Bizde Dardanel Turizm olarak kendileri ile bir süreden bu yana yazışmalar yapıyorduk. İstanbul seferlerinin yeniden başlamasına yönelik taleplerimiz oldu. Gaziantep’ den gelen uçağın Çanakkale faydalı olması gerektiğini ifade ettik. Çünkü zaten uçak Çanakkale’ye inecek. Pegasus Havayolları da bizim bu teklifimize çok olumlu baktı. Pegasus Hava yolları Haftada 4 gün Çanakkale - İstanbul, Haftada 3 gün Çanakkale - Ankara Seferlerini Başlattı. 1 Temmuz’dan itibaren Pegasus havayolları Çanakkale’de İstanbul Sabiha Gökçen Hava limanına sefer yapacak. Haftada 5 gün yapılacak olan Çanakkale -  İstanbul uçak seferleri Çanakkale’den sabah saat 09.20’de yapılacak. Akşam 20.00’de de İstanbul’dan Çanakkale uçak seferi gerçekleşecek. Pazartesi, Çarşamba Cuma ve Pazar günleri Çanakkale - İstanbul, İstanbul - Çanakkale uçak seferleri yapılacak. Haftanın geri kalan üç gününde de Çanakkale – Ankara uçak seferini yapan Anadolu Jet’in haricinde Çanakkale’den Ankara’ya ikinci bir sefer olarak Pegasus havayolları Çanakkale – Ankara seferlerini gerçekleştirecek. Çanakkale – Ankara Uçak seferleri Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri gerçekleşecek. Yani Pegasus havayollarının Ankara’ya da sefer başlatması ile bazı günler Ankara’ya iki uçak seferi yapılmış olacak. Çanakkale Ankara Uçak seferleri de Çanakkale’den Ankara’ya sabah saat 09.00’da yapılacak Ankara’dan Çanakkale’ye ise saat 20.30’da uçak seferi yapılacak. Yani hem İstanbul’a hem Ankara’ya sabah gidip akşam geri dönme özelliğimiz devam edecek. Şuan Pegasus Havayollarının hem İstanbul hem de Ankara uçak bileti fiyatları henüz belli olmadı ama bu bilet fiyatları Çanakkale uygun olacak bilet fiyatları çok yüksek olmayacak.” dedi.
“SEFERLERİN BAŞLAMASI TURİZME BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”
Dardanel Turizm İşletmecisi Zafer Güneş uçak seferlerine sahip çıkılması gerektiğinin de altını çizerek “Artık Pegasus havayollarının 1 Temmuzda Başlatacağı İstanbul ve Ankara seferleri Çanakkale’ye hava ulaşımı çok daha rahat sağlanacak. Çanakkale’de uçak seferleri atmış oluyor. Çanakkale uçak seferlerinin artması Çanakkale turizmine önemli katkıları olacağını düşünüyorum. Çanakkale İstanbul seferleri başladığından buyana hep aksamalı gidiyordu. Çanakkale İstanbul Seferleri bir başlıyor bir sona eriyordu. Şu an Pegasus Havayolları 1 Temmuz’dan itibaren Çanakkale İstanbul için Seferleri başlatıyor. Ama tabi ki bu seferlerin devam etmesi içinde Çanakkale’nin, Çanakkalelilerin bu seferlere sahip çıkması gerekiyor. “İstanbul’a uçak seferi olsun ama çok ucuz olsun bizim istediğimiz saatte olsun “ şeklinde olmuyor birazda mevcut şartları göz önünde bulundurmak lazım. Bugün Çanakkale İstanbul otobüs biletleri en az 130 TL’den başlıyor. Aynı şekilde Çanakkale Ankara otobüs bilet fiyatları 200 TL’den fazla. Bu fiyatları da göz önünde bulundurarak Çanakkale olarak bu uçak seferlerine sahip çıkmamız gerekiyor. Uçak seferlerine sahip çıkmamız lazım ki havayolu şirketi de İstanbul ve Ankara seferlerine devam etsin. İstanbul uçuşlarının bir başka avantajı da Çanakkale uçak seferini kullanan Çanakkaleliler İstanbul aktarmalı Dünyanın ve Avrupa’nın tüm ülkelerine gidilebilecek. Çanakkale’den mesela Berlin’e gidecek olan bir Çanakkaleli bir vatandaşımız Çanakkale’den bavullarını hava alanına verecek Berlin hava limanında davullarını alacak sadece İstanbul hava alanından Berlin uçağına aktarmayacak. Artık Çanakkale havaalanına Uluslararası hava limanı statüsüne kavuştu biliyorsunuz. Gümrük işlemleri de burada çok daha rahat yapılıyor. Bu nedenle de uçak seferlerinin başlaması Çanakkale için büyük bir kazancın başlangıcı aslında” dedi.

Editör: TE Bilisim