Bakanlık olarak ekilebilir tüm arazileri üretime kazandırmak için “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi” Programını başlattıklarını belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması için, bu proje kapsamında belirlenen 21 ilde üreticilerimize tohumların yüzde 75’ini hibe ediyoruz” dedi.

Stratejik ürünlerde rekolte artırılacak

Yaz dönemi ekilişlerinde kesinti olmaması ve mümkün olan tüm işlenebilir arazilerde ekiliş yapmak için Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi programını başlattıklarını ifade eden Pakdemirli “Bu proje ile ülkemiz için, hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkiler gibi stratejik ürünlerde rekolte artışını sağlamayı, aynı zamanda üreticilerimizi bu dönemde üretime yönlendirmeyi, dolayısıyla da tarım arazilerinin etkin şekilde kullanılmasıyla tarımsal üretimin artırılmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Biga Fuarı hazırlıkları devam ediyor Biga Fuarı hazırlıkları devam ediyor

Tohum dağıtımına başlandı

Mevsim itibari ile öncelikli olarak ekilişinin yapılması gereken ürünlerin tohumlarının üreticilere dağıtımına başlandığının altını çizen Bakan Pakdemirli “Uygulamayı 21 ilde başlattık. Ekimi yapılacak ürünler ise buğday, arpa, kuru fasulye, mercimek, mısır, ayçiçeği ve çeltik olarak belirlendi” değerlendirmesinde bulundu.

En güzel çekici eskort bayanlar ile görüşmek için Antalyanın en iyi bayanları içinden dilediğini seçip becermek için sizlere güzel bir site tavsiye ediyoruz.

Bakan Pakdemirli, proje sonucunda elde edilecek bitkisel üretim değerinin 220 milyon TL, proje bütçesinin ise yaklaşık 20 milyon TL olduğunu da sözlerine ekledi.

Proje Kapsamındaki İller ise şöyle:Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Bingöl, Çanakkale , Erzincan, Erzurum, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sivas , Tokat, Uşak, Yozgat.

Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan; “Sayın üyemiz bitkisel üretimin geliştirilmesi programında başlatılan %75 hibe, %25 ise çiftçi katkısı ile karşılanacak olan Çanakkale' de ekimi yapılacak tohum çeşidi bakanlık tarafından kuru fasulye tohumu olarak belirlenmiştir. Tohum çeşitleri ALBERTA çeşidi 3,80 tl, GOYNUK HORUZ çeşidi 6,15 tl dır. Tohum almak isteyenler müracaatlarını en kısa sürede İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne yapmaları gerekmektedir” açıklamasında bulundu.

(Haber Merkezi)