Çanakkale Valiliği 2021 yılına ait yıllık işletme cetveli verilmesi ve sanayi sicil belgesi iş ve işlemleri için başvuru ücretleri konusunda uyardı.

Çanakkale Valiliği 2021 yılına ait yıllık işletme cetveli verilmesi ve sanayi sicil belgesi iş ve işlemleri için başvuru ücretleri konusunda uyardı. Yıllık işletme cetvellerinin 5 Mayıs 2022 tarihi mesai saatine verilmesi gerektiğinin altını çizen Çanakkale Valiliği'nden yapılan açıklamada şı ifadeler yer aldı:

YILLIK İŞLETME CETVELİ

Bilindiği üzere 6948 Sayılı Kanunun 5. Maddesi gereği; sanayi sicile kayıtlı işletmelerin bir önceki yıla ait faaliyetlerini içeren bilgilerin yer aldığı Yıllık İşletme Cetvelini her yılın ilk dört ayı içerisinde; 1 Ocak-30 Nisan tarihleri arasında vermeleri zorunludur. Buna göre Sanayi Sicil Belgesi olan işletmelerin 2021 yılına ait Yıllık İşletme Cetvelini 30 Nisan 2022 tarihine kadar Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda vermeleri gerekmektedir. Ancak söz konusu tarihin bu yıl resmi tatile denk gelmesi nedeniyle 05 Mayıs 2022 tarihi sonuna kadar uzatılmıştır. Süresi içerisinde Sanayi Sicil Bilgi Sistemine girerek Yıllık İşletme Cetvelini vermeyen Sanayi Sicil Belgesine sahip işletmelere; 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu'nun 9’uncu maddesi gereği 2022 yılı içerisinde 2.356,00 (İkibinüçyüzellialtı) TL İdari Para Cezası uygulanacaktır.

Doğanlar, İtalya'da mobilya firması alıyor Doğanlar, İtalya'da mobilya firması alıyor

SANAYİ SİCİL BİLGİ SİSTEMİ

Konu ile ilgili olarak Ekim 2014 tarihli ve 29156 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Sanayi Sicil Tebliği’nin (SGM 2014/11) 11. Maddesinin 1. Fıkrasında Yıllık İşletme Cetveli bildiriminin; e-devlet kapısı veya Bakanlık web sayfası Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda yapılacağı hüküm altına alınmıştır.

Elektronik ortamda, Yıllık İşletme cetveli vermek için; e-Devlet kapısı veya Bakanlık web sayfasındaki e-Hizmetler – İl Müdürlükleri – Sanayi Sicil İşlemleri bağlantısından Sanayi Sicil Bilgi Sistemine e-Devlet şifresi ile (http://sanayisicil.sanayi.gov.tr) giriş yapılması gerekmektedir.

Sanayi Sicil Belgesine sahip işletmelerin Yıllık İşletme Cetveli bildirme sorumluluğunu -oluşabilecek yoğunluklar sebebiyle- son günlere bırakmadan yerine getirmeleri önemle duyurulur.

Sanayi Sicil Bilgi Sistemi ve Sanayi Sicil işlemleri ile ilgili bilgi için https://www.sanayi.gov.tr adresindeki duyurulara girebilir veya İl Müdürlüğümüz ile iletişime geçebilirsiniz.

(Haber Merkezi)