Çanakkale genelinde etkili olan kuvvetli lodosun bu gece saatlerinden itibaren yarın akşama kadar Çanakkale il genelinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli fırtına olarak esme beklentisi nedeniyle Çanakkale Valiliği tarafından il genelinde okullar tatil edildi. 21 Kasım Pazartesi günü öğrenciler okullarına gitmeyecekler.

Çanakkale Valiliği'nden yapılan açıklamada; "Meteoroloji Genel Müdürlüğünün 542-1-ÇNK numaralı uyarısı ile halen etkili olmaya devam eden kuvvetli lodosun, bu gece saatlerinden itibaren yarın akşam saatlerine kadar Çanakkale il genelinde güney ve güneybatı yönlerden yer yer 90 km/sa üzeri hızda kuvvetli fırtına şeklinde esmesi beklendiği bildirilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Çanakkale genelinde hayatın olumsuz etkileneceği değerlenmesi sonrası Çanakkale Valiliği'nden şu kararlar alındı:

1- İlimiz genelinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel tüm eğitim ve öğretim kurumlarımızda 21 Kasım 2022 tarihinde 1(bir) gün süreyle yüz yüze eğitime ara verilmesine karar verilmiştir.

Biga'da bazı cadde ve sokaklarda trafik akış yönleri değişebilir Biga'da bazı cadde ve sokaklarda trafik akış yönleri değişebilir

2-Kamu kurumlarında çalışan hamile personeller ile engelli ve kronik hastalığı bulunan personelin 21 Kasım 2022 tarihinde 1(bir) gün süreyle idari idari izinli sayılacaktır.

3- Kuvvetli rüzgâr, fırtına ve tam fırtınanın oluşturabileceği çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması önem arz etmektedir.

4- İl Afet Müdahale Planında görevli bulunan çalışma gruplarının personel, taşıt ve ekipman olarak müdahale için hazırlıklı bulunmaları gerekmektedir.

Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen de yaptığı kısa açıklamada, olumsuz hava koşulları nedeniyle okulların bir gün tatil edildiğini duyurdu.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç