Ayvacık Cumhuriyet Başsavcılığı'nın verdiği talimatla, Küçükkuyu Belediye Başkanı CHP’li Cengiz Balkan, Fen İşleri Müdürü M.E. ve Fen İşleri personeli M.Ö., dün İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekiplerince gözaltına alınmıştı.

"İrtikap" suçunu işledikleri öne sürülen Cengiz Balkan ile M.Ö. ve M. E.'nin emniyetteki işlemleri tamamlandı ve gündüz saatlerinde sağlık kontrolünün ardından adliyeye getirilmişlerdi.

30 saat süren gözaltı süresinin sonunda Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan çıkarıldığı mahkemece hakim kararıyla adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Çok sayıda vatandaş Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan'ı Ayvacık Adliyesi önünde sevinçle karşıladılar.

Biga'da bazı cadde ve sokaklarda trafik akış yönleri değişebilir Biga'da bazı cadde ve sokaklarda trafik akış yönleri değişebilir

"HEPİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, Ayvacık Adliyesi'nden eşi ile birlikte el ele çıkarken, basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı. Balkan'ın oğlu da babasını yalnız bırakmadı.

Başkan Balkan Ayvacık Adliyesi çıkışında basın mensuplarına yaptığı açıklamada; "Bu soğuk havada beklediğiniz için teşekkür ederim. Bir kez daha büyük bir ailenin ferdi olduğumu anladım. Beni burada yalnız bırakmayan, bekleyen, dualarını esirgemeyen, tüm dostlarıma, kardeşlerime, ağabeylerime, ablalarıma çok teşekkür ediyorum. Hepinizi çok seviyorum. İyi akşamlar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan daha sonra kendisini bekleyenlere sarıldı. Duygusal anlar yaşandı. kısa bir açıklama yapan ve tebrikleri kabul eden Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, serbest bırakılmayan arkadaşı için yeniden Ayvacık Adliyesi'ne yöneldi.

Serbest bırakılan Fen İşleri Müdürü ise göz yaşlarına hakim olmayarak " Bu kadar ucuz olmamalı, hiç bir şey yapmadık, arkadaşımız da yapmadı, biz de yapmadık" açıklamasında bulundu.

5829383b-eab1-4b19-b305-b8fcd3fefc39

"TUTUKLAMA TALEBİ YOK"

CHP'li belediye başkanlarıyla birlikte Ayvacık Adliyesi'nde süreci yakından takip eden CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek biraz önce yaptığı açıklamada; "Herkesi sevgiyle saygıyla selamlıyoruz. Herkes son derece sakin, sükunetle bekliyor. Böyle de lütfen beklemeye devam edin. Bir tek şey sizinle paylaşacağım. Sayın Cengiz Balkan bu akşam Küçükkuyu'da evinde olacak. Soruşturma savcısı talebini iletti mahkemeye. Belediye başkanımız Cengiz Balkan ve bir personel ile ilgili adli kontrol istemini iletti. Hakimin takdiri o da. Verir vermez, ama evinde olacak. Bir tutuklama talebi yok. Bir personel ile ilgili bir tutuklama talebi var. Onun da kararını hakim verecek. Kararı bekliyoruz. Yine sükunetle bekleyelim. Biz zaten bazı şeyleri biliyoruz. Cengiz Balkan bugün ailesiyle birlikte evinde olacak. Kararı bekliyoruz. Adalet er geç tecelli eder. Kimse endişe etmesin" demişti.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç