4 Ağustos 2023 tarihinde Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğüne atanan, KYK yurdunda kalan üniversite öğrencilerinin yürüyüş güvenliğini sağladıktan sonra otobüslerle öğrencilerin yurtlarına dönmesini sağlayarak tüm Türkiye’de adından söz ettiren Emniyet Müdürü Selim Arıcı 2023 yılı faaliyetlerini değerlendirmek üzere basın mensupları ile bir araya geldi.

Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki tüm birimlerin 2023 yılı faaliyetleri hakkında vatandaşlara bilgi vermek istediklerini ifade eden Çanakkale İl Emniyet Müdürü Selim Arıcı; “Sayın İçişleri Bakanımızın bizlere ‘Gittiğiniz illerde öncelikle olmazsa olmazınız hukukun üstünlüğü, kişi hak ve özgürlüklerine saygılı, amansız bir şekilde suç örgütleriyle, suçlularla mücadele edeceksiniz. Sokaklarda uyuşturucu satıcısı, gittiğiniz şehitlerde organize suç örgütü veya çete istemiyorum’ talimatında bulunmuştur. Bu talimat doğrultusunda göreve başladığımız günden beri arkadaşlarım ve ekibimle birlikte amansız bir çalışma içerisine girdik. 1 yıl boyunca Çanakkale’de Çanakkalelilere ne gibi hizmetlerde bulunduk, nelerle mücadele ettiğimizi aktarmak istiyoruz” dedi

“ÇANAKKALE HALKI KADAR DUYARLI ÇOK AZ ŞEHİR GÖRDÜM”

Çanakkale İl Emniyet Müdürü Selim Arıcı yaptığı değerlendirmelerde Çanakkale halkına da teşekkür ederek; “33 şube müdürlüğü, 3 büro ve 2 polis merkezi amirliği ile Çanakkale’ye hizmet ediyoruz. Toplam 11 ilçede bin 181 polisimiz ile saygıdeğer Çanakkale halkının yanındayız. Bu vesile ile Çanakkale halkına şükranlarımı da iletmek istiyorum. Türkiye’de gitmediğim vilayet yok ama Çanakkale halkı kadar duyarlı, sosyal hak ve hürriyetlerini bilen, bunları muhafaza etmek adına bizlerle işbirliği yapan çok az şehir gördüm. Bu sebeple Çanakkale halkına teşekkürlerimi iletmeyi borç bilirim” dedi.

“KİŞİ VE HAK HÜRRİYETLERİNİ KISITLAMADAN HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNDEN TAVİZ VERMEDEN..”

Çanakkale İl Emniyet Müdürü Selim Arıcı suç ve suçlularla mücadele konusunda önceliklerinin kişi hak ve özgürlüklerine saygılı, hukukun üstünlüğü ilkelerinden tavizsiz bir şekilde mücadele ettiklerini belirterek; “Sayın İçişleri Bakanımızın bizlere talimatı şuydu ‘Bir şehirde suçlular birilerine uyuşturucu madde satıyor, birileri de bunları kullanıyorsa, vatandaş bunu biliyor ancak polisimiz bilmiyorsa ben bunu kabul etmiyorum.’ Bu talimat doğrultusunda mücadelemizi kararlılıkla geldiğimiz günden beri sürdürüyoruz; bu mücadeleyi yaparken de olmazsa olmazımız kişi hak ve hürriyetlerini kısıtlamadan ve hukukun üstünlüğünden taviz vermeden görevimizi yapmaktır. Bu konuda da görevimizi iyi yaptığımıza inanıyoruz, bunun takdirini halkımızın yapacaktır. Görevde olduğum sürece her yılın hesabını halkımıza vermeye devam edeceğiz” dedi.

“UYUŞTURUCU SATICILARINA MÜSAMAHA GÖSTERMEYECEĞİZ”

Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev alan şube müdürlükleri yaptıkları sunum ile 2023 yılı faaliyetlerinin sonucunu basın mensuplarıyla paylaştılar. Narkotik suçlarla ilgili sunumla ilgili olarak değerlendirme yapan Çanakkale İl Emniyet Müdürü Selim Arıcı; “Çanakkale’de uyuşturucu imalatı ve satışına asla müsamaha göstermeyeceğimizin bilinmesini istiyorum. Uyuşturucunun nasıl bir bela olduğunu hem gençlerimize hem ailelerimize anlatmak için ekiplerimiz sürekli bilgilendirmelerde bulunuyorlar. Bizlerde ilgili birimlerimiz aracılığı ile isteyen her kuruma gidip bilgilendirmelerde bulunmaya devam edeceğiz. Troia Kültür Yolu Festivalinde bile görevli arkadaşlarım her konser ve gösteri öncesinde stant açarak vatandaşlarımıza uyuşturucu hakkında bilgilendirmelerde bulundular. Bu çalışmalarımızı çok daha hızlı ve tavizsiz bir şekilde 2024 yılında sürdüreceğiz.

“BENİM HİÇBİR PERSONELİM VATANDAŞIMIZI ARAYIP PARA İSTEMEZ”

Yapılan onca uyarı ve haberlere rağmen vatandaşların telefon dolandırıcılarının tuzağına düştüğünü, kendisini polis asker veya savcı olarak tanıtan dolandırıcılara vatandaşların para kaptırmasından üzüntü duyduğunu ifade eden Çanakkale İl Emniyet Müdürü Selim Arıcı; “İlimizde halen ben savcıyım, polisim, bankacıyım, adınız şu olaya karıştı, buraya para yatırın şeklide dolandırıcılık olayları maalesef devam ediyor. Onca uyarı ve haberlere karşı bu sanal dolandırıcılara inanan ve hiç gözünü kırpmadan tüm birikimini bu suçlulara gönderen vatandaşlarımız var. Tekrar vurgulamak istiyorum; benim hiçbir personelim sizleri arayıp da ‘Adını şu olarak karıştı’ demez. Lütfen vatandaşlarımızı bir kez daha uyarmak istiyorum; bu tür dolandırıcılara inanmayın. Sayın İçişleri Bakanımızı da rahatsız eden konulardan birisi de budur ‘Bu konularda tedbir geliştirin’ talimatı vermiştir. Bizlerde bu konuda vatandaşlarımızı daha duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi.

“ARANAN, FİRARİ ŞAHISLAR ELİNİ KOLLUNU SALLAYARAK SOKAKLARDA GEZEMEZ”

Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğünce organize suç örgütü ve çetelere karşı yapılan operasyonlarda; 30 ve 46 yıl boyunca hakkında tutuklama kararı olan suçluların da yakalanarak cezaevine gönderildiği açıklandı. Suçluların 30 ve 46 yıl boyunca Çanakkale’de özgür bir şekilde dolaşmasının kabul edilemez olduğunu belirten Çanakkale İl Emniyet Müdürü Selim Arıcı; “Eğer bir şahsın hükmü kesinleşmişse elini kollunu sallayarak sokaklarda, aramızda gezemez. Hakkında hüküm verilmiş, hükmü kesinleşmiş şahıslar potansiyel suç işleme ihtimali olan kişilerdir. Bir kişinin hükmü kesinleşmiş ve yakalaması varsa; bu şahıs bizim ilimizde elini kolunu sallayarak gezemeyecek. Biz buna asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Bülent Erdoğan CNN Türk'te: İlçemizde sorun yok! Bülent Erdoğan CNN Türk'te: İlçemizde sorun yok!

“2024 YILINDA TRAFİKTE MOTOSİKLETLİLERİ DAHA FAZLA DENETLEYECEĞİZ”

2024 yılında Çanakkale trafiğinde motosikletlilere yönelik özel denetleme ve uygulamalar yapacaklarını açıklayan Çanakkale İl Emniyet Müdürü Selim Arıcı; “Çanakkale’de motosiklet kullanımı birçok nedenden dolayı artış gösteriyor. Motosiklet kullanıcılarına yönelik bu yıl çok ciddi ve daha fazla denetimler yapacağız. Kaskı olmayan, ruhsatsız hiçbir vatandaşımızın motosikletle seyahat etmesine müsaade etmeyeceğiz. Trafik Şube ekiplerimiz zaman zaman denetim ve uygulamalar yapıyorlar ancak 2024 yılında motosiklet kullanıcılarına yönelik daha fazla denetim uygulayacağız. Bu halkımızda artık bir bilinç oluşmasını istiyoruz; kendisi kaskını takmış ama arkasında 10 yaşında çocuğunda kask yok. Belki motosiklet kullanıcısı kendisi için tedbir aldı kask takarak ama arkasındaki çocuğu tedbirsiz. Bir buna müsaade etmeyeceğiz, bu konuda vatandaşlarımızda bilinç oluşmasını istiyoruz” dedi.

“YÜZLERCE ETKİNLİKTE TEDBİRLER ALIYORUZ; KÖTÜ BİR OLAY YAŞANMADI”

Çanakkale’nin sosyal ve kültürel yüzlerce etkinliğe ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Çanakkale İl Emniyet Müdürü Selim Arıcı; “İlimizde her yıl yüzlerce etkinlik ve organizasyon gerçekleşmektedir, bu da bizler için ayrı bir tedbir ayrı bir stres demektir. İlimiz bu konuda tüm Türkiye’ye örnek gösterilecek bir konumdadır. Çok fazla etkinliğimiz olmasına rağmen aldığımız tedbirler sayesinde bugüne kadar Allah’ımıza çok şükür hiçbir kötü olay yaşanmamıştır” dedi.

“ÇANAKKALE GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞININ GÜZERGÂHI OLMAYACAK, MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Çanakkale’nin göçmen kaçakçılığı ve yasadışı göçle mücadele konusunda en başarılı illerden bir tanesi olduğunu ifade eden Çanakkale İl Emniyet Müdürü Selim Arıcı; “2023 yılında göçmen kaçakçılığı yapan 118 organizatör yakalandı. İlimizde yasal oturma süresi bitmiş yada yasal oturma izni olmayan hiçbir yabancı; uyruğu ne olursa olsun bunlara müsaade etmeyeceğiz. Burası kimsenin çiftliği değil; 81 il içerisinde bu işi en ciddiye alan illerden biriyiz.  İlimizi göçmen kaçakçılılığın güzergâhı olmayacak, buna müsaade etmeyeceğiz. Ekiplerimiz her gün göçmen kaçakçılığı ile ilgili olarak mücadele ediyorlar. Yakaladığımız şüpheliler ve yaptığımız operasyonlarla mücadelemiz 81 il içerisinde en başarılı 8’nci il olmamızı sağlamıştır” dedi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç