Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Milletvekili ve 14 Mayıs'ta yapılacak genel seçimlerde milletvekili adayı olan Özgür Ceylan, 1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı nedeniyle bir açıklama yaptı.

İşte o açıklama:

"AKP VE ORTAKLARI SÖMÜRÜNÜN DERİNLEŞMESİNE HİZMET EDİYOR"

"İşçi sınıfının tarihi, sermaye sahiplerine karşı insanca yaşama ve adil bir toplum düzeni için mücadele tarihidir. Yaklaşık iki yüz yıldır süren bu mücadele, dünyanın her yerinde kanlı olaylara ve büyük acıların yaşandığı eylemlere sahne olmuştur. 1 Mayıs İşçi Bayramı; dünya emekçilerinin sorunlarını dile getirdiği, ülkelerindeki olumsuzluklara karşı demokratik tepkilerini gösterdikleri ve alanlarda taleplerini haykırdıkları gündür. Türkiye Emekçileri açısından 1 Mayıs, Türkiye’nin demokratikleşme mücadelesinin bir parçası ve itici gücü haline gelmiş durumdadır. Ne yazık ki iktidarlar tarafından, 1977 1 Mayısında gerçekleşen kanlı provokasyon, bu bayramın ve bu günde yapılmak istenen kutlama ve anmaların engellenmesi için her yıl bahane yapılmıştır. Bugünde ülkeyi yönetmekte olan tek adam rejimi, işçi sınıfını ve onun örgütlerini yıkıcı-bölücü örgütler olarak görmekten vazgeçmemiş ve işçi sınıfının temel çıkarlarını ilgilendiren konularda dahi onların görüşlerini dikkate alma gereği duymamıştır."

"MEYDANLAR İŞÇİ SINIFININ OLACAK"

Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Anma Günü... Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Anma Günü...

"Bu ülkenin emekçilerine meydanları yasaklamayı alışkanlık haline getirenler bilmelidirler ki bu son yasaklardır. 14 Mayıs’ta açacak bahar sınıfın önündeki engelleri de kaldıracaktır. İşçiler ve emekçiler, taşeronlaşmayı, sendikal hakların gasp edilmesini, çalışma saatlerinin uzamasını, mezarda emekliliği, düşük ücretleri reddetmeye devam ediyorlar. Emeklilikte kademeli yaş uygulanması talebi güncelliğini koruyor. Her geçen gün etkisini ağırlaştıran ekonomik kriz koşullarında; bu ülkenin ezilenleri tarlada, fabrikada, okulda haklı talebini haykırmaya devam ediyorlar. 14 Mayıs itibari ile Saray rejimi açısından yolun sonu görünmüştür. Bu düzene karşı insanca bir yaşam, insanca bir düzen özlemiyle, demokrasi mücadelesi yürüten toplumun bütün kesimlerinin önündeki en öncelikli görev Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu ilk turda Cumhurbaşkanı seçmektir. Bu duygu ve düşüncelerle, Dünya Emekçilerinin ve Türkiye İşçi Sınıfının 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Gününü yürekten kutluyorum. Yaşasın 1 Mayıs!"

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç