CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 1 Mayıs İşçi Bayramı ile ilgili açıklamalarda bulundu. CHP’li Erkek, şunları söyledi:

“1 Mayıs, her gün dünyanın dört bir yanında alın teri döken işçilerin bayramıdır. Bu anlamlı gün, emeğinden başka hiçbir varlığı olmayan işçilerin yıllar boyu uğradığı sömürünün ve yaşadığı adaletsizliklerin sonucunda örgütlenerek haklarını aramalarıyla bayrama dönüşmüştür. Bugün işçi haklarından ve insanca çalışma koşullarından bahsedebiliyorsak, bunu geçmişte fedakarlıkla mücadele eden emekçilere borçluyuz. Her ne kadar emek sömürüsü hayatın her alanında ve her koşulda devam etse de, her 1 Mayıs’ta bu düzenin değişmeye ne kadar yakın olduğunu emekçilerimizle birlikte tüm dünyaya haykırıyoruz.

1 Mayıs İşçi Bayramı, tüm emekçilerin haklarının korunması ve saygı gösterilmesi için bir fırsattır. Tüm emekçilerin haklarına saygı duyduğumuzu ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için mücadele edeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz. İşçilerin emeklerinin değerinin anlaşılması ve saygı gösterilmesi, toplumun daha adil yapıya kavuşması için hayati önem taşımaktadır. Tek adam sisteminin işçilerimize getirdiği sıkıntıların farkındayız ve bunları biz çözeceğiz. 6 siyasi parti olarak hazırladığımız ‘Ortak Politikalar Mutabakat Metnimizde bu sorunları tek tek ortadan kaldıran düzenlemelerimizi açıkladık. 14 Mayıs'tan sonra sigortalının çalıştığı süre arttıkça aylık bağlama oranın da arttığı bir sisteme geçeceğiz. Riskli meslekleri yeniden belirleyecek ve risk seviyesi yüksek tehlikeli işlerde yıpranma paylarını artıracağız.

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün part-time çalışma sözleşmesini kabul edecek ve çağrı üzerine çalıştırma, kısmi zamanlı çalışma ve uzaktan çalışma gibi iş modellerinde çalışanların sağlık, emeklilik gibi sosyal güvenlik haklarını kesin ve net bir biçimde güvence altına alacağız. Kıdem tazminatı sistemini sosyal taraflarla diyalog çerçevesinde gözden geçireceğiz. İşçi alacaklarında zorunlu arabuluculuk mekanizmasını işçilere maddi külfet getirmeyecek şekilde düzenleyeceğiz.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre, 2023’ün Ocak ayında en az 119, Şubat ayında ise en az 182 işçi hayatını kaybetti. İş sağlığı ve güvenliğini Uluslararası Çalışma Örgütü'nün standartlarına getireceğiz. Yaşanan iş kazalarını dikkate alarak tehlikeli sınıfta yer alan iş kollarını yeniden düzenleyeceğiz. İş sağlığı ve güvenliği kurallarına uymayan işyerlerine ağır yaptırımlar uygulayacağız.

Yasal sınırlarla belirlenen çalışma sürelerine ve fazla mesai düzenlemelerine uymayan işyerlerine ağır yaptırımlar uygulayacağız. Sendikalaşmayı ve işyerlerinde toplu iş sözleşmesi yapılmasını destekleyecek, sendikalı işyerlerinin rekabet gücünü korumak amacıyla destek modelleri geliştireceğiz.

Kısaca üretimin arttığı, istihdamın sağlandığı, alın terinizin karşılığını alacağınız bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz. İşçilerimize, emekçilerimize baharı getireceğiz.Bundan sonraki 1 Mayıslarımızı Taksim Meydanında hiçbir yasak olmadan coşkuyla kutlayacağız. Tüm işçilerin haklarına saygı duyduğumuzu ve onların mücadelelerine destek verdiğimizi bir kez daha belirtmek istiyoruz. 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlu olsun.”

12 Kişiye Eş Zamanlı Uyuşturucu Operasyonu 12 Kişiye Eş Zamanlı Uyuşturucu Operasyonu

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç