CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Milli Savunma Bakanlığı 2022 yılı bütçesinin Meclis Genel Kurulu görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, Tank Paleti Fabrikası üzerinden Bakan Hulusi Akar’ı eleştirirken Vizontele filminin repliklerini hatırlatarak, “Sayın Bakan, motor yok, şanzıman yok; çalınmış olmasın diye sormayın, tank komple yok” diye konuştu. Meclis Milli Savunma Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Özgür Ceylan, Milli Savunma Bakanlığı 2022 yılı bütçesinin Genel Kurul görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, Bakan Hulusi Akar’ı Tank Paleti Fabrikası ve SADAT üzerinden eleştirdi. Sözlerine Pençe-Yıldırım Harekâtı sırasında şehit düşen dört uzman çavuşu anarak başlayan Özgür Ceylan, Tank Palet Fabrikası’nda yaşanan “Trajikomik Olaylara” değindi.

“BABA AKÜ YOK!”

CHP’li Özgür Ceylan, Tank Paleti Fabrikasının bedelsiz olarak Katar'ın büyük ortağı olduğu BMC'yeüç yıl önce peşkeş çekildiğini iddia ederek, Vizontele filmini hatırlatarak, “Yaşananlar bana bir film repliğini anımsatıyor.Vizontele'nin unutulmaz repliklerinden birini hatırlarsınız. Oğlan babasına arabanın başından sesleniyor: "Baba, akü yok." "Şarjı mı bitmiş la?" "Yok baba, akü komple yok." Acı ama tank palette de bizim düştüğümüz durum tam olarak böyle” dedi. Özgür Ceylan, Bakan Hulusi Akar’a hitaben de “Sayın Bakan, motor yok, şanzıman yok; çalınmış olmasın diye sormayın, tank komple yok. Şaka gibi!” dedi. Fabrikanın 50 milyon dolar yatırım için özelleştirildiğinin bildirildiğini belirten Özgür Ceylan, “Sıkı durun; Eylül 2019'dan itibaren fabrikaya devletin ödediği tutar ne kadar biliyor musunuz? 40 milyon dolar.Evet, yanlış duymadınız; 50 milyon dolar için peşkeş çekilen fabrikaya mal ve hizmet alımı için ödediğimiz para 40 milyon dolar. Ne âlâ memleket! Ethem Sancak'ın ticari zekâsına şapka çıkarmamak elde değil. Yazık, ülkeyi ne hâle getirdiler, yazık!” diye konuştu. TRAJİKOMİK OLAYLAR BİTMEK BİLMİYOR! AKP iktidarı döneminde Milli Savunma ile ilgili yaşanan trajikomik olayları sıralayan Özgür Ceylan, “Bir gün Meclis Başkanı "Kaldırılması teknik olarak mümkün." diyerek Montrö Sözleşmesi'ni tartışmaya açıyor. Bir gece yarısı, harp okulları ve astsubay yüksek okulları giriş şartlarından "irticai faaliyetlere karışmamış olma" ibaresi çıkarılıyor. Bir cübbeli amiral peydah oluyor aynı vakitlerde, basında boy boy fotoğrafları çıkıyor. Bu gelişmelerden rahatsız olan bir grup emekli amiral açıklama yapıyor: "Bu işler yanlış işler." diyor. Vay, sen misin konuşan? Şahsım hükûmeti ve Millî Savunma Bakanlığı davayı yapıştırıyor. Suçlama: Darbeye teşebbüs. Adamların hepsi emekli, nasıl darbe yapacaklar, hayli ilginç. Tıpkı Balyoz ve Ergenekon'da olduğu gibi bu iddianamenin de içi boş. Türkiye Emekli Subaylar Derneği "Amiralleri kınamadık." diyerek Bakanlığı yalanlıyor. Vay, sen misin konuşan? Derneğe kayyum atanıyor, gerçekten şaka gibi” diye konuştu. Yaşanan olayların demokrasiye ve özgürlüklere tahammülü olmayan acı verici, kötü bir şaka gibi olduğunu ileri süren Özgür Ceylan, “Cübbeli Amiralin” YAŞ kararları ile emekli edilmesinin ise ceza değil, ödül olduğunu ileri sürdü.

Rıdvan Uz kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi Rıdvan Uz kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi

F-35’DE TÜM ÇABALAR NAFİLE

CHP’li Özgür Ceylan, “Şahsım Hükûmeti” olarak tanımladığı Saray iktidarının ABD ile yaşanan kriz nedeniyle nispet yaparcasına Rusya’dan S-400 füzelerini aldığını ileri sürerken,“ABD bizi F-35 projesinden çıkarıveriyor. Milyar dolarlık zararı gören şahsım hükûmeti hemen çark ediyor, lobi firmaları falan tutuyor; nafile. "Bari parayı verin." diyor. Yok. "Bari yerine F-16'ları modernize edelim." diyor. O da yok. Bir umut parayı veya uçakları kurtarırız diye S-400'ün fişini dahi takamıyoruz, öylece bekliyor” dedi. Özgür Ceylan, F-35 projesinde Türkiye’nin zararının 4 milyar dolar olduğunu hatırlatarak, “Ama olsun, dış güçlere paçayı kaptırmıyoruz, önemli olan bu” diye konuştu.

SADAT İLE İLİŞKİNİZ NE DÜZEYDE?

Türk Silahlı Kuvvetleri ile SADAT arasındaki ilişkiye dikkat çeken Özgür Ceylan, “Bütün bunlar yaşanırken âdeta paralel bir ordu gibi kurulan SADAT'ın kurucusundan açıklama geliyor "2020 yılı sonuna kadar harp okulu mülakatlarında üç yıl görev yaptım." diyor. Gözler Bakanda, soruyoruz "SADAT'la ilişkimiz yok." diyor” diye konuştu. Tüm yaşananların kötü bir şaka gibi olduğunu belirten Özgür Ceylan, “Sayın Bakan, sizin SADAT'la ilişkiniz olmayabilir ama görüldüğü kadarıyla SADAT ordumuzla ciddi bir şekilde ilgileniyor” diye konuştu.

AT SIRTINDA ALINAN İSTANBUL, DEVE SIRTINDA GELENLERE TESLİM EDİLMESİN

Sütün 15, mazotun 10 lirayı geçtiğini belirten yaşanan ekonomik krize dikkat çeken Özgür Ceylan, “1453'te at sırtında, kılıçla fethettiğimiz İstanbul'u deve sırtında, çantasında dolarlarla gelenler mi alıyor?" diye sordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan’a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Katar’a ziyaretlerini hatırlatan Özgür Ceylan, İktidarı, ekonomik krizi bahane edilerek Türkiye’nin gözbebeği kamu şirketlerinin satışa çıkarılmaması yönünde uyarırken de,“Güleriz ağlanacak hâlimize. Dışişleri Bakanımızı Katar'da gördük "şahsım hükûmeti"ni Suudi Arabistan'da. Aman diyeyim, sakın; göz bebeğimiz ASELSAN, TAİ, HAVELSAN, ROKETSAN satılmasın, oradan ortak alınmasın; aman diyeyim. İktidarımızda, tüm bu firmalara sahip çıkacağız. Ordumuzun, her zaman olduğu gibi milletin ordusu olmasını sağlayacak; tarikatların, cemaatlerin cirit attığı yer olmaktan kurtaracağız.” diye konuşaraksözlerine son verdi.

Editör: TE Bilisim