CHP Biga İlçe Başkanlığı’nda seçim yarışı başladı. Adil Can’ın beyaz listesi ile Cemal Mantar’ın mavi listesi pazartesi günü başlayacak delege seçimleriyle birlikte yarışa başlayacaklar. Şirintepe Mahallesi ve Esentepe Mahallesi’nde 17 Temmuz Pazartesi günü, Sakarya Mahallesi 18 Temmuz Salı günü, Hamdibey Mahallesi’nde 19 Temmuz Çarşamba günü, Cumhuriyet, Gazikemal ve Çavuşköy mahallelerinde 20 Temmuz Perşembe günü ve İstiklal, Turan ve Yeniceköy mahallelerinde ise 25 Temmuz Salı günü delege seçimleri yapılacak. 9 Ağustos Çarşamba günü ise ilçe başkanlığı seçimi yapılacak.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde Biga Belediye Başkan Aday Adaylığını açıklayan önceki dönem Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Lezzet Var Kafe’de Pazartesi günü başlayacak seçimler öncesi düzenlediği basın toplantısında sert ifadeler kullandı. Partinin kurumsal kimliğinin bir aday adayı için kullanıldığını, delege seçimlerinin belediye başkan adaylığı seçimleri gibi lanse edilmesinin üzücü olduğunu ifade etti.

İsmail Işık ve eşi Ruhan Işık’ın yan ısıra CHP Biga İlçe Başkan Adayı Adil Can ve bazı partililer ile Biga Belediye Meclis Üyesi Zafer Demirbaş ve Erhan Sürer de kahvaltılı toplantıya katıldılar.

“CEVAP HAKKI DOĞDU”

Parti içinde yapılan açıklamaların cevap hakkı doğurduğunu ifade eden İsmail Işık; “Biz yerel basınımızı çok önemsiyoruz. Basın mensupları olmadan derdimizi vatandaşlarımıza anlatmak mümkün değil. Sosyal medyanın algoritması, basın mensuplarının deneyimlerinin ve insani ve mesleki becerilerinin gerisinde bir çalışma prensibine sahip. O yüzden sizlerle bir araya gelip konuşmak, dertleşmek, sizlerin önerilerini dinlemek de benim ve ekibimiz için önemli. Geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Aslında bu toplantıyı geçtiğimiz hafta Çarşamba günü olarak planlamıştım. Ancak partimizde yapılan aday adaylığı açıklaması nedeniyle bugüne aldık. Tabi gündemimiz Bigamız olacaktı. Ancak partimizin delege seçimleri nedeniyle aday adaylığı açıklamasında kullanılan bazı ifadeler bize cevap hakkı doğurdu. Parti içinde olması gereken şeyler, basın toplantılarında dile getirilince bizim de bir şeyler söylememiz gerekiyor. Kongre sürecine girdik ancak CHP’de ilçe kongre sürecinde çok tuhaf durumlarla karşılaşıyor ve üzülüyoruz” ifadelerini kullandı.

Belediyenin borcu 410 milyon lira açıklandı Belediyenin borcu 410 milyon lira açıklandı

fc4b2eac-609c-4292-b3fa-5a3340812d28

“DEPREM HAZIRLIĞI KONUSUNDA HALA SES YOK”

Biga Belediyesi öncülüğünde Biga’nın depreme hazırlanması gerektiğini ve hazırlıkların kamuoyunu tatmin edecek şekilde yapılmadığını iddia eden İsmail Işık; “Nerede ne şekilde nasıl olursa olsun tüm açıklamalarımda mutlaka depreme değinmeye devam edeceğim. Yaşadığımız bölge Türkiye’nin en ciddi faylarının olduğu ve önümüzdeki yıllarda olacağı tahmin edilen İstanbul depreminin etkilerinin Çanakkale’ye yansıyacağı belirtiliyor. Prof. Dr. Naci Görür son yaptığı açıklamada Çanakkale ve bölgesini işaret etti. 1999 depreminden sonra Türkiye Cumhuriyeti’nde hala deprem nedeniyle büyük yıkımlar gerçekleşiyorsa; bunun üzerinde düşünmemiz, bir tavır ve politika geliştirmemiz gerekir. 6 Şubat’tan sonra deprem konusunu gündeme getirmeme rağmen ne yazık ki Biga Belediyesi’nde bir hazırlık, önlem, çalışma vs göremedim. Deprem konusunu o yüzden tekrar tekrar gündeme getireceğim. Deprem bizim Biga’mızın belediye öncülüğünde tüm sivil dinamiklerinin, resmi dinamiklerinin birinci görevi olmalıdır. Bugüne kadar bu konuda Biga’da hiç bir şey yapılmadı. Bizim Başkan da bugünlerde pek Biga’da durmuyor sanırım; onun için deprem konusuna özellikle dikkat çekmek istedim. Gerçi Biga'da olduğunda da çok bir şey ortada görünmüyor. Deprem konusunda bir an önce çalışmalar başlatılmalı, kamuoyu hazırlanmalı, psikolojik olarak toplumda hareket başlatılmalı ve somut çalışmalar ortaya koyulmalı. Allah nasip eder de göreve gelirsek, birinci önceliğimiz deprem olacak. Bigamızı depreme hazırlamak zorundayız” dedi.

61f2368e-fc8c-491c-8579-3d06c9e62371

“PARTİMİZ BİR KİŞİNİN ADAYLIĞI İÇİN YIPRATILIYOR”

“Aday adayı arkadaşlarımız değişim mesajları veriyorlar ama ilçe başkanı aynı, kadın kolları, gençlik kolları başkanları aynı. Sadece belediye başkan adayının değişmiş olması değişim için yeterli mi? . Bizim aday adaylığı açıklamamızda neredeydi partimizin kıymetli yöneticileri. Bu fotoğrafı veren, kendi adaylığı için partinin kurumsal kimliğini kullanan bu arkadaşların sözleri ne kadar güvenilir olabilir. Biz 2007 yılında aktif siyaset yapmaya karar verdiğimizde arkadaşlarla zaten değişim grubu olarak yola çıktık. Değişim isteyenler olarak yola çıktık. Halen bu yolda, bu uğurda da halen çalışmaya devam ediyoruz. Biga’mızı çok ciddi bir noktaya getirmek çalışmalarımız oldu. Önümüzdeki seçimi kazanarak bu çalışmalarımızı sürdürmeyi hedefliyoruz. Değişim ‘Sadece benim işime geldiği şekilde olur; olmazsa bu değişim değildir’ demek en basitinden seçmenlerimizin zekasıyla alay etmektir diye düşünüyorum. 21 Haziran günü CHP ilçe binasında basın açıklaması yaptım. Benim açıklamam partinin sitelerinde ya da sosyal medyalarından duyurulmadı. Ancak diğer adaylar için bunlar yapıldı. İlçe Başkanı aday arkadaşımız Karabiga’da başarılı genç aday adayı arkadaşımızın toplantısında kendi mavi listesi için oy istedi ancak orada beyaz liste adayı da vardı. Bunlara dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunlar CHP’nin geçmişinde olmayan şeylerdir. CHP’liler olarak bizlerin parti terbiyesi ve disiplini vardır. Bunların ne yazık ki bu süreçte ihmal edildiğini görüyoruz. Burada Biga Belediye Başkanlığına aday olabilmek için CHP’nin bu kadar yıpratılması, kamuoyu önünde örselenmesi uzun yıllar bu partiye hizmet etmiş birisi olarak en başta beni ciddi anlamda üzmektedir” ifadelerini kullandı.

“ASIL BİZ DEĞİŞİMDEN YANAYIZ”

Mevcut yönetimin değişim mesajını eleştiren İsmail Işık; “Partinin kurumsal kimliği tek bir aday için kullanılıyor. Demokrasi bunun neresinde? Demokrasi istiyoruz, ama bize kadar, bunun adı. Biz de değişimden yanayız. Değişim olmalı. Partimize taze kan gerekli. Bir aday adayının arkasına angaje olmuş bir yönetim olabilir mi? 4,5 yıl oldu. İsmail Işık'a saldırmak yerine, halkımızın ihtiyacı olan muhalefeti yapacak bir yönetime ihtiyacımız var. Parti örgütüne gelince bizden yana diye değişim yok, ama belediye başkanlığına gelince, koltuğa gelince, değişim şart! Evet arkadaşlar, değişim şart diyoruz biz de. Aynı fikirdeyiz. Ahmet Hamdi Tampınar'ın bir sözü var: ‘Hiç kimse değişime karşı değildir. Yeter ki ucu kendisine dokunmasın.’ Gerçekten değişimden yana olan tüm üyelerimizi Adil Can'a ve beyaz listeye destek olmaya davet ediyorum. Biz sözde değişimden bahsetmiyoruz. Biz bugün partimizi çalışkan, mücadeleci, vizyon sahibi, korkusuzca konuşabilen, ilçemize ve partimize değer katan yeni yüzlerden oluşan bir canlılığa kavuşturmalıyız. Böylece deneyimle değişimi yanyana getirebilir, partimize yeni bir soluk aldırabiliriz” dedi.

d7009847-7132-4a2f-a208-f33ec40ab642

“AYRIŞMAYA DEĞİL, BİRLEŞMEYE İHTİYACIMIZ VAR”

Ayrışmaya değil birleşmeye ihtiyaçları olduğunu söyleyen ve birleşme tekliflerinin kabul görmediğini iddia eden İsmail Işık; “Bizim ayrışmaya değil; birleşmeye, bütünleşmeye ihtiyacımız var. Ben birleşe birleşe kazanacağımıza inanıyorum. Ben ve arkadaşlarımın, bizim grubumuzun Bigalı vatandaş ve seçmenlerimiz ile hiçbir sorunu olmamıştır. CHP içerisinde küçük bir grupla siyasi mücadelemizi yaptık. Bundan sonra da olmasını istemiyorum. Bu seçimde ve önceki seçimde de birleşelim, tek liste yapalım diye öneriler götürdük. Önce kabul ettiler, sonra şartları değiştirdiler. Biz bunu yine kabul ettik. Delege sayısı şöyle olsun, böyle olsun dediler, yine kabul ettik. Sonra da çıkıp biz kabul etmiyoruz dediler. Bizleri 15 gün boşuna neden oyaladınız. Baştan söyleseydiniz keşke daha farklı olsaydı diye düşünüyorum” dedi.

“KİMSE KENDİNİ PARTİNİN ÖNÜNDE GÖRMESİN”

“4,5 yılda Biga'nın neler kaybettiği ortada. Amaç Biga'nın geleceğiyle ilgili dertlenmekse, kimsenin İsmail Işık'tan korkmasına gerek yok. Cumhuriyet Halk Partisi ülkemizin kurucu partisidir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün bize emanetidir. Kimse partimizin önünde kendini görmesin. Biz partimizin bir neferi olarak yıllardır mücadele ediyoruz. Mücadelemiz de ülkemiz için, ilçemiz için devam edecek. Bu bir şahsi mesele değil, bu Bigamızı yaşanacak bir şehir haline getirme meselesidir. İlçemize barışı, huzuru getirme meselesidir. O yüzden parti içi tartışmaları kamuoyu önünde yapmak yerine, bugünkü muhalefet görevimizi yapmaya odaklanmalı, iktidar sahiplerini Bigamıza faydalı işler yapmaya doğru yönlendirmeliyiz. Biz nitelikli ve ilkeli siyaset istiyoruz. Bir kişinin arkasına sıralanan bir örgütün nitelikli siyaset ortaya koyması mümkün değil. Sözün asıl sahibi aday adayları değildir. Sözün asıl sahibi üyelerimiz ve onların seçeceği delegelerdir. Partimizin yenilenmeye olan ihtiyacı, bir kişinin peşinden giderek başarılamaz. Ben açıklamamda ifade ettiğim bir bölüm vardı. Size yine tekrar etmek istiyorum. Bizim hedefimiz belli. Yarım kalan mutlu Biga vizyonumuzu tecrübemizle harmanlayacağız ve Biga’mızı mutlu bir geleceğe taşıyacağız. Bu kadim şehrimiz için hepimiz elimizi taşın altına koymak, birlikte çalışmak, birleşerek kazanmak zorundayız. Bigamızın oyalanacak yeniden bilinmezlerde denemeler yapacak zamanı kalmamıştır” dedi.

504c5218-d36d-4cd1-8ee4-b6ba69c4bf65

“TEK MOTİVASYONLARI İSMAİL IŞIK KARŞITLIĞI”

Rakiplerinin tek motivasyonlarının İsmail Işık karşıtlığı olduğunu dile getiren Işık; “Şu anda İsmail Işık karşıtlığını, İsmail Işık düşmanlığına dönüştürmeye çalışarak siyaset yapılmaya çalışılıyor. Buradaki en büyük motivasyonları İsmail Işık karşıtlığı. Son 20 yılda mütevazı olmaya gerek de yok; ama son 20 yılda Biga’da CHP’ye benim yaptığım yardımları, katkıları, destekleri bugüne kadar bir başka kişinin yaptığını da düşünmüyorum. Biz nitelikli bir siyaset yapılsın istiyoruz; birilerinin arkasına saklanarak, perde arkasından iş yapmaya kalkılmasın. Siz belediye başkanı aday adayı mısınız, ilçe başkan adayı mısınız? Arkadaşlarımızın açıklamalarında bir kafa karışıklığı var. Öncelikli gündemimiz önce delegeleri, ardından ilçe yönetimini seçmek olması gerekirken, bir aday adayının belediye başkan adayı yapılması için canhıraş mücadele ediliyor. Sorarsanız, kimse partinin önünde değil. Bu görüntü bence çok da şık değil. Aday adaylığı açıklamasında İsmail Işık'a yaptığı muhalefeti, Biga Belediyesi'nin yöneten Ak Partili belediye başkanına da yaptığını görmek isterdik. En azından 4,5 yılda vatandaşın yanında bir siyaset üretilmiş olurdu” ifadelerini kullandı.

“HANİ PARTİ ŞAHISLARIN ÖNÜNDEYDİ”

Partinin kurumsal kimliğinin tek bir aday için kullanılmasını eleştiren Işık; “İsmail Işık bu partide aday adaylığını açıklamadı mı? Bu partinin belediye başkanlığını yapmış, ilçe başkanlığını yapmış, farklı kademelerinde mücadele etmiş biri değil miyim ben? Peki partinin sayfasında bizim basın açıklamamız neden yok? Partiden üyelere neden aday adaylığı açıklamamız duyurulmadı? Partinin etkinliklerinde bir aday adayının ismine yer verilirken, bizi neden yok sayıyorlar? Hani parti şahısların önündeydi? Cumhuriyet Halk Partisi şahısların partisi olamaz arkadaşlar! Karabiga'da genç ve başarılı bir arkadaşımız belediye başkanlığı için aday adaylığını açıklıyor. İlk sözü alan mevcut ilçe başkanımız ve aday olduğunu söyleyen arkadaşımız listesine destek istiyor konuşmasında. Cumhuriyet Halk Partisi'ni bu duruma düşürmeye kimsenin hakkı yok. Ne demek tek bir listeye oy istemek! İki liste yarışıyor bu seçimde ama partimiz bir adayın hizmetinde kullanılıyor. Böyle bir şey yok. Şimdi tüm bunları gördükten sonra; 'Sen, ben yok, Cumhuriyet Halk Partisi var' sloganı ne kadar samimi olabilir!” dedi.

“ŞAHSIMIZA HALKIMIZDAN TALEP VAR”

Bigalıların şahsına talep gösterdiğini dile getiren İsmail Işık; “Bizim hedefimiz yarım kalan işlerimizi tamamlamak. Bigamızda sağladığımız mutlu ve yaşanacak şehir vizyonumuzu ileri taşımak. Biga'mızda ortaya koyduğumuz belediyecilik anlayışını bir üst noktaya taşımak. Çocuklarımız, kadınlarımız başta olmak üzere Bigalı hemşehrilerimiz mutlu bir şekilde yaşasınlar diye çalışmak istiyoruz. Bu yüzden aday adaylığımızı açıkladık. Vatandaşlarımızdan şahsımıza bir talep var. Geçmişte yaptığımız işler ortada. Bugün Biga'nın hali ortada. Her ne olursa olsun, partimiz, partililerimiz buna karar verecek ve Biga Belediye Başkanlığı için halkımız kimi istiyorsa o sahneye çıkacak. Aslında ben bu şekilde bir diyaloga girmeyecektim. Önceliğimiz partimiz. Bizim partimize yaptığımız hizmetler ortada. Bizim Biga'ya yaptığımız hizmetler de ortada. Ancak partimiz içindeki bir küçük grubun bu şekilde 'Bizim istediğimiz aday olursa, parti önde, başka aday olursa, biz bu işte yokuz' anlamına gelecek söylemleri bizi açıkçası üzüyor” dedi.

dc7723d3-c71f-47c8-8350-766809d96a57

“SÖZÜN BİTTİĞİ NOKTADAYIZ”

Delege seçimleri sürecinde iftiraların atıldığını söyleyen İsmail Işık; “Delege seçimleri öyle bir noktaya geldi ki farklı şeyler oluyor. Arkadaşlar Sakarya Mahallesi’nin Kavaklık bölgesinde ‘İsmail Işık mavi listeyi destekliyor’ diyerek oy istiyorlar. İsmail Işık da bizi destekliyor diyerek üyelerden oy istiyorlar. O kadar da değil arkadaşlar, böyle bir şey olabilir mi? Gittikleri yerlerde benim 3 tane yolsuzluk dosyam olduğunu söylüyorlar. 4,5 yıl olmuş belediye başkanlığımdan ayrılalı; benim hakkımda yolsuzlukla ilgili tek bir dosyası yok. Ticaret Odası binasının yeri ile alakalı imar ile ilgili bir dava var; bir de 3 zabıtanın yerini değiştirmiştik onların açtığı dava var idi, ondan da beraat ettik. Yolsuzlukla benim ismimi yan yana getirmeleri; geçmişte benimle birlikte görev yapmış arkadaşlarımızın dile getiriyor olması… Sözün bittiği noktadayız. Bunları hak etmedim, bir ilçe başkanlığını kazanmak için alnının akıyla görev yapmış bir belediye başkanının kendi partilileri tarafından “Hakkında yolsuzluk dosyası var” diyerek iftira atarak, yalan bir suçlama yöneltmenin takdirini de sizlere bırakıyorum. Bu süreç partimize zarar veriyor. Ben bu arkadaşları uyarıyorum. Bugüne kadar CHP ile hiçbir açıklama yapmamışımdır, 20 yıldır CHP içerisinde tek bir kelime söylemedim ama gelinen noktada bu iftiralara yanıt vermemek sanki bunları yapmışız anlamına geleceğinden gündeme getirdim” dedi.

“BEYAZ LİSTEYE DESTEK BEKLİYORUM”

Beyaz listeyi desteklediğini söyleyen İsmail Işık; “Biz tüm üyelerimizden beyaz listemize destek istiyoruz. Beyaz değişimin rengi olacak Bigamızda. Hep birlikte yeniden Bigamızı mutlu insanların şehri haline getirmek için çalışmaya istekliyiz. Neler yapabildiğimiz ortada. Neler yapabileceğimizi de göstereceğiz. Üyelerimizin teveccühü sonrasında ise halkımızın desteğini zaten yanımızda hissediyoruz. Deneyimimizle, enerjimizle, bilgi ve birikimimizle Bigamıza altın çağını yaşatabiliriz. Üyelerimize, partimize güveniyoruz” ifadelerini kullandı.

e7caf42b-5ce9-4104-a2aa-9d1854217c6e

SORU CEVAP BÖLÜMÜ

İsmail Işık açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP içerisinde bireysel bir savaşa dönmüş görünüyor. CHP çıkarları için değil de; bireylerin çıkarları ve egoları ile mücadele ediliyor gibi izlenim var. Siz ne düşünüyorsunuz?

“Biz bu ego ile 2007 yılından bu yana mücadele ediyoruz zaten. O gün ilçe başkanlığı için mücadele etmiştik; şimdi Belediye Başkanlığı aday adaylığında da mücadele etmemiz gerekecek. Benim Bigalı hemşerilerimle, Bigalı seçmenlerimizle hiçbir sorunum yok. 4,5 yıldan bu yana çarşıda geziyorum, hemşerilerimin vatandaşlarımın ilgisine mahzar oluyorum ve bu beni mutlu ediyor. Bizim CHP içerisinde küçük bir grupla sorunumuz var; bu sorunlar da bütün Biga’ya yansıtıldı. Tüm açıklamalar ortada, söylediklerimin doğru olduğunu göreceksiniz.”

Belediye başkan adayı nasıl belirlenecek?

“Şuanda Parti Genel Merkezimiz sadece olağanüstü kurultay kararı aldı. Parti içi seçim süreçlerimiz işliyor, dolayısıyla delege seçimlerinin ardından ilçe, il ve sonra kurultay kongresi yapılacak. Genel merkezden gelen açıklamalarda bir tüzük değişikliği yapılacağı, ancak bu tüzük değişikliliğinin nasıl olacağı, nasıl yapılacağı belli değil. Adaylar nasıl belirlenecek henüz belli değil; Üye bazlı ön seçimle mi, delege bazlı ön seçimle mi, Genel merkez atamasıyla mı yoksa anketlerle mi belirlenecek bilmiyoruz.  Şuan da sadece ilçe yönetimini seçecek delegeleri belirlemek çalışıyoruz. Parti içi delege seçimleri Belediye Başkanlığı aday adaylığına evrilmeye çalışıyor; Belediye Başkan aday adayı arkadaşımız da ilçe başkanı gibi açıklamalar yapıp konuşuyor.”

CHP ilçe başkanı, Kadın kolları ve Gençlik kolları başkanları için “ayrımcılık yapıyor” iddialarına ne diyorsunuz?

“21 Haziran da ben adaylık açıklaması yaptığımda ilçe başkanımız Kazdağları’na tatile gitti. Gençlik kolları başkanımız toplantımızdaydı, gelmişti sağ olsun. Kadın Kolları başkanı olan arkadaşımız ise; ‘Biz karar aldık, İsmail Işık’ın adaylık açıklamasına katılmayacağız’ ifadelerini kullanmış. Burada partinin bütün kurumsal kimliğini bir aday adayı arkadaşımız kullanıyor. Burada “CHP hepimizin, sen ben yok CHP var” diye afişler asıyorlar, slogan atıyorlar; ama hangi CHP’den bahsediyorlar? Demek ki; onlara kadar var bize yok anlamına geliyor. Bunu Bigalı seçmenlerimizde, vatandaşlarımız da görüp tepki gösteriyorlar. Bugüne kadar partimiz ile ilgili hiçbir açıklamaya yapmadım ama haksız ithamlarla karşı karşıya kalıyorum, hakkımda iftira atıyorlar. Bunu yapan da CHP’liler, yazık günah değil mi? İlçe yönetimi bir adayı desteklemeye çalışıyor. Bunlar hoş ve güzel görüntüler oluşturmuyor.”

Siz kimi destekliyorsunuz?

“Beyaz listeyi destekliyorum; Adil Can arkadaşımız olsun. Değişim istiyorlar ise; Adil Can arkadaşımız ilçe başkanlığı yapmadı, yeni bir aday. Buyurun Adil Can arkadaşımız desteklesinler. Bunların değişimden anladıkları her şey aynı kalsın ama Belediye başkan adayı değişsin. Bizde Adil Can arkadaşımızla birlikte Beyaz Listeden seçime giriyoruz. Şirintepe ve Esentepe mahallelerimizde seçimlere başlayacağız. Ondan sonra diğer mahallelerde devam edecek. 9 Ağustos sonrası için ise; sıkılaştırılmış bir takvim oluşturulmuş; 20 yıldır bu işlerin içerisindeyim hiç bu kadar sıkıştırılmış bir delege seçimleri olmamıştı. Mutlaka arada 15-20 gün boşluk olurdu.”

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç