CHP Grup Başkanı Özgür Özel, 5 Kasım’da yapılması planlanan 38. Olağan Kurultay’da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı yarışma kararı aldı ve 'CHP değişirse, Türkiye değişir' sloganıyla adaylığını ilan etti. Adaylık açıklayan ikinci isim ise partinin, 'statükocularla, sahte değişimciler' arasında kaldığını savunarak, 'üçüncü yol'u açma iddiasını dile getiren eski Parti Meclisi (PM) üyesi, akademisyen Prof.Dr. Örsan Kunter Öymen oldu.

CHP’de başlayan değişim tartışmaları sonrasında, “üzerime görev düşerse kaçmam” açıklamasıyla ilk adaylık sinyalini veren Grup Başkanı Özgür Özel adaylığını, “Değişimin yüzyılı, yüzyılın değişimi” başlığıyla kitapçık haline getirilen tutum belgesi ile birlikte kamuoyuna duyurdu.

ÇANAKKALE'DEN ÖZGÜR CEYLAN DA DESTEK VERDİ

Özel’in Genel Merkez'deki adaylık açıklamasına birçok milletvekili, PM üyesi ve eski milletvekili de destek verdi. Çanakkale'den Milletvekili Özgür Ceylan'ın da yer aldığı basın toplantısına katılan isimler şöyle:

Özgür Ceylan - Çanakkale
Burhanettin Bulut - Adana
Ayhan Barut - Adana
Murat Emir - Ankara
Süleyman Bülbül - Aydın
Ahmet Baran Yazgan - Edirne
Ediz Ün - Edirne
Hikmet Yalım Halıcı - Isparta
Ali Gökçek - İstanbul
Turan Taşkın Özer - İstanbul
Özgür Karabat - İstanbul
Suat Özçağdaş - İstanbul
Gökan Zeybek - İstanbul
Fethi Açıkel - İstanbul
Gökçe Gökçen - İzmir
İsmail Atakan Ünver - Karaman
Hasan Baltacı - Kastamonu
Veli Ağbaba - Malatya
Bekir Başevirgen - Manisa
Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu - Manisa
Cumhur Uzun - Muğla
Süreyya Öneş Derici - Muğla
Seyit Torun - Ordu
Asu Kaya - Osmaniye
Ulaş Karasu - Sivas

Biga Belediyesi'nde Alper Şen dönemi resmen başladı Biga Belediyesi'nde Alper Şen dönemi resmen başladı

PARTİ MECLİSİ ÜYELERİ 

Candan Yüceer
Pınar Uzun
Erbil Aydınlık
Sevgi Kılıç

YÜKSEK DİSİPLİN KURULU ÜYESİ

Gülşah Deniz Atalar

ESKİ MİLLETVEKİLLERİ 

Alpay Antmen
Baha Ünlü
Kadir Gökmen Öğüt
İrfan Kaplan
Çetin Arık
Ahmet Kaya
Nurettin Demir
Faruk Sarıaslan.

SORUMLULUK ALIYORUM

"CHP’deki değişim ülkedeki değişim için ön koşuldur. Çağrımız tüm üyelerimize tüm seçmenlerimizedir. CHP değişirse Türkiye değişir" ifadeleri ile partililerden destek isteyen Özel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

“Toplumsal talep ve ihtiyaçların aksine parti yönetimi yenilginin nedenlerini araştırmadı. Alınan sonuca bahaneler üretti, yenilginin siyasi sorumluluğunu üstlenmedi. 

Partimizin, seçilecek sıralardan 39 milletvekilini başka partilere vermesi parti vicdanında ve tarihinde unutulmayacak bir hasar bırakmıştır. Hedeflediğimiz, değişim emekten, üretimden, çevreden, kadınlardan ve gençlerden yana olacak. Yeni cesaretli ve özgüvenli siyasetimizle hayat bulacak. Partinin lideri, kadrosu ve tüzüğü mutlaka değiştirilmeli. 

Ülkemizin ve çocuklarımızın hak ettiği bir gelecek için, gençleri partimizin merkezine almak için kadınların etkin olacağı siyaset tarzını güvence altına almak için, sağlık hizmetlerinden herkesin eşit yararlanması için, parti içi iktidarı kazanmak için değil, CHP Genel Başkanlığı’na adaylığımı ilan ediyorum.” 

EMEKÇİNİN YANINDA 

“Sağ ve sol kavramlarının 18. yüzyılın kavramları olduğu, 21. yüzyılın sorunlarına çözümler üretemeyeceğine yönelik yaklaşımı, kesin bir dille reddediyoruz. Emekçi sınıfın yanında ödünsüz pozisyon alıyoruz.” 

GRUP BAŞKANLIĞI DEVAM

“Yarından itibaren ilan edilen takvime göre il kongrelerimizi takip edeceğiz. 50 gün boyunca partimizin ihtiyaç duyduğu her süreçte terimizi akıtmaya devam edeceğiz. CHP tarihinde ilk grup başkanıyım. Sayın Genel Başkanımız da milletvekili olmayan ilk genel başkan. Bundan sonraki süreçte değerlendirmeyi yapacağız. Kendisinin görevi bırakmam yönünde bir talebi olmadı.” 

TUTUM BELGESİ AÇIKLANDI 

CHP’li Özel, uzun süredir üzerinde çalıştığını bildirdiği CHP Tutum Belgesi isimli çalışmayı da kamuoyuna ve partililere duyurdu. Özel’in çalışmasında şu ifadeler yer aldı: 

"En büyük dönüşümler en büyük kırılmaların yaşandığı dönemlerde gerçekleşir. Tarihin böyle bir anındayız. Bu bilinçle, yeni yüzyılda yeni bir siyaset için yeni yaklaşımlarla yol alacağız. Bu süreçte isteyen herkesin siyaset yapacağı demokratik kanalları açacağız. İsteyen herkesin konuşacağı özgür ortamları var edeceğiz. Hakça rekabet koşullarıyla ve emekle üreten herkesin, hep birlikte zenginleştiği ekonomik yapıyı yaşama geçireceğiz. Halka rağmen değil, her adımını halkla birlikte atan dinamik, yenilikçi, katılımcı bir politik ortamın öznesi ve öncüsü olacağız. Partimiz özelinde parti içi demokrasiyi tavizsiz uygulayacak, partimizin yerelden merkeze tıkanmış olan tüm kanallarını açacağız." 

3. YOL İÇİN ADAYIM

CHP’de Özgür Özel’in ardından eski PM Üyesi Örsan Öymen de CHP Genel Başkan adayı olduğunu açıkladı. Partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Öymen, CHP’nin ‘statükocular’ ile ‘samimi olmayan değişimciler’ arasında sıkıştığını belirterek ‘üçüncü yolu açmak için’ CHP Genel Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı. 

İsim vermeden bugün adaylığını ilan eden bir başka isim olan Özgür Özel’i de eleştiren Öymen, şunları söyledi: "Bu arkadaşlarımız stratejik, ideolojik hatalar yapıldığında acaba seslerini çıkarmışlar mıydı? O sorunun parçası olan kadrolar değişimi nasıl sağlayacak? Yapılan hatalara ya ses çıkarmadılar ya da imza attılar. Bu değişim taleplerinde samimiyet göremiyorum. Değişim talebinde bulunanlar, acaba partinin temel ilkelerine ne kadar sahip çıkıyorlar?”  

(Haber Merkezi)

379574033_2009349482733319_8632564701846873173_n

379507418_2009349536066647_4632442622534921300_n

379492541_2009349446066656_1116556442338491721_n

379428456_2009349592733308_5191525388500491328_n

Editör: Ahmet Tunç