Cumhuriyet Halk Partisi Biga İlçe Başkanlığı; bugün parti binasında CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan ile CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural'ın katılımlarıyla bayramlaştı. CHP'lilerin gündeminde ekonomik kriz, Biga Belediyesi'nin borçlanma talebi ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne sıralanan aydınlatma direkleri vardı. Aydınlatma direklerinin maliyeti, belediye fen işleri müdürü tarafından sanat eserine benzetilmesi CHP'lilerce eleştirildi. Bayramlaşma programının sonunda CHP Biga Gençlik Kolları Başkanı Biröz Tazıcı'nın doğum günü nedeniyle pasta kesildi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Ak Parti iktidarını eleştirirken; CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk ise, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan'ı halkı yanıltmakla eleştirdi. Borçlanmaya neden 'hayır' dediklerini açıklayan Öztürk, süreçle ilgili de önümüzdeki günlerde basın açıklaması yapacaklarının sinyalini verdi. Önceki dönem Biga Belediye Başkanı İsmail Işık ise kapalı pazaryerinin yapımında kullanmak üzere kredi isteklerine, o dönem Bülent Erdoğan ve Ak Parti grubunun 'Hayır' oyu kullandıklarını hatırlattı.

"BU ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL"

Ekonomik anlamda zor günlerden geçildiğini söyleyen CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan; "Tabii bayram biraz buruk geçiyor. Şüphesiz çok ağır bir ekonomik kriz var. Hepimiz bunu şu anda yaşıyoruz. Bu ekonomik kriz kısa vadede düzelecek gibi durmuyor. Neden durmuyor? Çünkü iktidar maalesef ki hala aynı yönetim anlayışıyla devam ediyor. Biliyorsunuz cumhurbaşkanının bir ekonomi teorisi var. ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ dedi. İktisat biliminde de ekonomide de yeri olmayan bir yaklaşım bu. Bu yaklaşımın neticesinde de bugün dolar 17-18 liralara kadar geldi. Mazot 25-30 liralarda. Tamam bütün dünyada bir daralma var ama Türkiye’de bunun yanında ekstradan yapılması gereken reformlar yapılmadığı için ve bu uydurulan ekonomi politikası da aslında var olan gerçeklere bir şeyler uydurma çabasından öteye gitmeyen bir ekonomi anlayışı olmasından dolayı kısa vadede herhangi bir düzelme görünmüyor. Üzülerek bunu söylüyorum. Bir ülke düşünün ki, aldığı borcun ana parasına baktığınızda faiz 2 katı olmuş. Ana paranın 2 katı faiz borcumuz var. Bu sürdürülebilir bir süreç değil" ifadelerini kullandı.

c6

"KURBANI BIRAKIN, KARPUZ KESEMEZ HALE GELDİK"

Bütçenin 6 ayda tükendiğini söyleyen Ceylan; "Mecliste geçen hafta ek bütçeyi geçirdik. Ek bütçe demeye bin şahit lazım. Ek bütçe neredeyse gerçek bütçe kadar. 6 ayda normal bütçeyi tüketmiş durumdayız. Yüzde 170’e varan bir enflasyon var. Kurban kesmeyi bırakın, karpuz kesemez hale geldik. Karpuz lüks hale geldi. Elmayı, domatesi, patlıcanı taneyle alınan bir ekonomi içindeyiz. Emeklilere biraz iyileştirme oldu. 3500 lira. Ama bence o bile yeterli değil. Açlık sınırının altında bir rakam. En az asgari ücret kadar olmalı. Bir ülke düşünün. Şu anda her şeyini faizlere harcıyor. Geçmediğimiz köprülere verilen garantilere, geçmediğimiz otoyollara verilen garantilere… Şehir hastanelerini iktidar vekilleri çok övüyor ama şehir hastaneleri para yutuyor. Bu yıl şehir hastanelerine verilecek toplam para, Sağlık Bakanlığı’nın bütçesini geçti" dedi.

"İTHALAT, İHRACATIN 2 KATI ARTTI"

İhracatın arttığını, ancak ithalatın da 2 katı arttığını hatırlatan Ceylan; "İhracatımız arttı, diyor cumhurbaşkanı. İhracatımız 6 ayda yüzde 20 arttı. İthalat ne kadar arttı? İthalatımız yüzde 40 arttı. En başta söyledik. Bu ekonomi modeli çöker dedik. Çünkü bizim ihracatımız ithalata dayalıdır. İthalat yapmadan biz ihracat yapamayız, dedik. Dinletemedik. 50 milyar dolar gibi rekor bir cari açığımız var. Bu da dolar ihtiyacını arttıracak. Dolar da bu şekilde düşmeyecek. Belki turizm gelirleri bir nebze fayda sağlayacak ama gereken iyileştirmeyi sağlamaz. Üretemiyoruz. Ekonomimizin düzelmesi için öncelikle üretmemiz gerekiyor. Bu yeteneğimizi kaybettik maalesef" şeklinde konuştu.

c11

"BİZ İKTİDARA HAZIRIZ" MESAJI

İktidara hazır olduklarını söyleyen Ceylan; "Şeker fiyatlarını tutamıyoruz. Şekerin çuvalı 400 lirayı geçti. Şeker fabrikalarını satarsanız, olacağı bu! Maalesef ki dışa bağımlıyız. Rusya ile Ukrayna kavga ediyor. Savaş ediyor. Biz oradan gelecek arpadan, buğdaydan medet umuyoruz. Bunları içinizi karartmak için anlatmıyorum. Ülkenin içinde bulunduğu durumu da tespit etmemiz lazım. Bunu güzel güzel anlatmamız lazım. Bunların hiçbirisi çözülemeyecek sorunlar değil. Biz bunları ülke olacak çözebilecek kapasitedeyiz. Ülke olarak varlıklarımız da var. Para kaynağımız var. Tek önemli olan liyakatlı kadroların göreve gelmesi. Maalesef devlette likatali kadroları özler hale geldik. Biz iktidara hazırlığımızı yapıyoruz parti olarak. Programlarımız, ekonomi politikamızı netleştiriyoruz. Vakti gelince hepsi açıklanacak. Milletimizin refah içinde yaşayabilmesi için neler gerekiyorsa hepsini oluşturacağız. Umutsuz olmaya gerek yok. Bunların hepsi çözülür. Partimizin kökleri çok güçlüdür. Partimiz bundan sonra da bu ülkeye sahip çıkacak, vatandaşlarımızı hak ettiği yere ulaştıracak bir partidir. Daha iyi günler bizleri bekliyor. Her şey çok güzel olacak" dedi.

c8

"DAHA ÖNCE GEREKLİ YERLERE HARCAMADILAR"

İsmail Işık'a coşkulu karşılama... İsmail Işık'a coşkulu karşılama...

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan'ın borçlanma isteğinin belediye meclisinde kabul görmemesi sonrası yaptığı açıklamaları eleştiren CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk, neden 'hayır' oyu verdiklerini de açıkladı. Öztürk; "Bir borçlanma isteği oldu. Biz bu borçlanma isteğine partimizin kriterleri gereği, Biga’nın öncelikleri gereği ‘hayır’ oyu kullandık. Bunun karşılığında Biga Belediye Başkanımız bize çok duygusal, gözleri yaşartan bir video ile cevap verdi. Ben normalde basın açıklamasıyla cevap vermek istiyordum ama sizi de bilgilendirmek istiyorum. Bu borçlanma olayını bize yaklaşık 20 gün önce, belediye başkanımız farklı kanallarla bize sorarak; ‘Siz bu borçlanmaya nasıl bakıyorsunuz’ diye sordu. Biz de bu borçlanma için yardımcı olamayacağımızı söyledik. ‘Biz bunu meclis gündemine getiremeyeceğiz o zaman’ dediler. Neden yardımcı olamayacağımızı söylememizin nedeni; daha önce verdiğimiz 20-30 milyon lira borçlanmanın gerekli yerlere harcanmayarak, aslında bir şekilde paranın çarçur edildiği yönünde bir karardı bu. Tekrar bu paranın güvenli bir şekilde harcanmayacağı konusunda bu arkadaşlara bunu ilettik" dedi.

"TİYATRO BAŞLADI"

Bülent Erdoğan'ı eleştiren ve tiyatro yaptığını öne süren CHP Biga İlçe Başkanı Öztürk; "Ondan sonra bir tiyatro başladı. ‘Biz bu parayı alacağız, Biga’nın bazı yollarını yapacağız. Siz bizi çalıştırmak istemiyorsunuz. Çalıştırmayacaksınız” gibi söylemlerle bizi aslında bir çeşit vatandaşın önüne atmaya çalışılan bir oyundayız. Fakat bizim burada en çok kırıldığımız, muhtarlarımızla, bizle ve Biga halkıyla artık dalga geçiyorlar. Orada bir oylama yapıldı. Birinci oylamada borçlanmayı alamayınca, ‘Zaten sizin bir söz hakkınız yok. Verseniz de vermeseniz de biz İdare Mahkemesi’nden alacağız’ dendi. E tamam. Buyurun. İdare Mahkemesi orada. Alın. Diğer oylamada da borçlanma çıkmayınca; 'Zaten vermeseniz de biz bu parayı hazırlayıp getirdik’ dedi, belediye başkanımız. O zaman bu oylamayı niye yaptınız? Oylamayı yapmanıza gerek yokmuş. Madem bu paralar hazırdı, bu kadar duygu sömürüsünü niye yapıyorsunuz? Orada ‘motor alımı için bile belediye ihale yapmak zorundadır. Biz bunların ihalelerinin hepsini yaptık. Sizin burada hayır demenizin nedeni bizi çalıştırmadan halkın önünde bizi mağdur etmek’ dedi. Söylediği motor ihalesinde, bir önceki dönem belediye başkanımız sayın İsmail Işık da burada. Yaşayan birisi olarak bilir kendisi. O maddenin onayında şimdiki belediye başkanımızın kolu çıkıyordu alınmaması için. O zaman siz ‘hayır’ derken böyle bir anlayış yoktu da, biz bir şeye hayır derken, ‘çalıştırmıyor’ oluyoruz. Şu anda çok değişik bir tiyatronun içerisindeyiz. Çok yakında bu oyunun nereden başlayıp nereye gittiğini halkımıza anlatacağız" şeklinde konuştu.

c3-1

"PAZARYERİ'NİN YAPIMI İÇİN İSTEDİĞİMİZ KREDİYE HAYIR DEMİŞLERDİ"

Kapalı pazaryerinin yıkılması sonrası yeniden yapılması için 15 milyon lira kredi çekmek istediklerini ancak Bülent Erdoğan'ın o dönem 'hayır' oyu kullandığını hatırlatan önceki dönem Biga Belediye Başkanı İsmail Işık da; “Bir belediye başkanı düşünün. Bir encümen arkadaşımız soruyor. Her sorusunda farklı bir cevap alıyor. Müdüre açıklasın diyor. Belediyeden haberi yok. Son Meclis toplantısı bunu net bir şekilde gösterdi. Motorla ilgili süreçte de, motorun ruhsat işleri ile ilgili karar alınması gerekiyordu. Burada bile ‘hayır’ oyu kullandılar. Biliyorsunuz o dönem pazaryeri çökmüştü. Pazarcılık yapan belediye başkanı, pazaryerinin yapımı için kullanmak üzere meclisten yetki istediğimiz 15 milyonluk krediye bile ‘hayır’ oyu kullanmıştı” ifadelerini kullandı.

c12

GENÇ BAŞKANA DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ

Bayramlaşma programının sonunda ise CHP Biga Gençlik Kolları Başkanı Biröz Tazıcı'nın doğum günü nedeniyle pasta kesildi.

CHP Biga Gençlik Kolları Başkanı Tazıcı ise; "Başarının en büyük sırrı, aile olmayı başarabilmektir. Ne mutlu ki çok güzel bir ailenin içindeyim. Bir kez daha Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında olmaktan onur ve gurur duydum" dedi.

Bayramlaşma programına CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk, CHP Biga İlçe Başkan Yardımcısı Cemal Mantar, CHP'li belediye meclis üyesi Birol Özlenir, İl Genel Meclis Üyesi Levent İrez, İl Genel Meclis Üyesi Hakkı Sezen, CHP Biga Kadın Kolları Başkanı Özge Elmas, CHP Biga Gençlik Kolları Başkanı Biröz Tazıcı, önceki dönem Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, önceki dönem CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, mahalle muhtarları ve partililer katıldılar.

(Haber: Ahmet Tunç)

c10

c9

c7

c5-1

c4-1

c2-2