Cumhuriyet Halk Partisi Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk, Gençlik Kolları Başkanı Biröz Tazıcı ve Kadın Kolları Başkanı Özge Elmas ile birlikte kamera karşısına geçerek ‘3 dakika sessizlik’ eylemi ile Ak Partili Bülent Erdoğan başkanlığındaki Biga Belediyesi’ni eleştirdi. Biga Belediyesi yönetiminin çalışmadığı söyleyen Başkan Öztürk, gündeme dair de açıklamalarda bulundu.

“SÖYLEDİKÇE OLMUYOR”

Biga Belediyesi’nin sokak hayvanlarına karşı takındığı tutum CHP İlçe Başkanı Başkan Öztürk gündeme getirdi. Belediyenin sokak canlılarına yönelik hiçbir çalışması olmadığına dikkat çeken Başkan Öztürk; “Şu anda Biga’da vatandaşlarımız sokağa çıkamaz hale geldiler. Bu hayvanlar doğa gereği bu davranışlar içerisindeler. Ancak şu anda o kadar çok fazlalar ki… Belediye bu konularda maalesef hiç bir şey yapmıyor. Yerel yönetimin bunları kısırlaştırması gibi, rehabilite edilmesi için birçok şey yapılabilirdi. Bugüne kadar Biga’da başlayan hiçbir proje bitmedi. Sarıkaya’nın oraya barınak yapacaklardı, Galericiler sitesi yapacaklardı, başka bir şey yapacaklardı, hepsi iptal oldu. Bari başladığınız bir tek şeyi bitirin. Artık insanlar zarar görmeye başladı. Belediye bir şey yapmadı diye benim insanım zarar görmesin. Geçen gün çıkartılan arabayı gördünüz; o arabanın bugün piyasa bedeli 500 bin liradır. Belediye bir şey yapamıyor diye insanlar neden zarar görüyor? Bu sorunlar daha önceden de vardı devam ediyor olsa diyeceğim ki “Daha önceden de vardı”. Ancak CHP’li Biga Belediyesi döneminde kaç defa sular kesilmiş, şimdiki duruma bir de bakın. İnsanlar artık evlerinden sabahları elini yüzünü yıkayamadan sokağa çıkmak zorunda kalıyorlar. Senelerdir su basmayan mahallelerde neden vatandaşların evlerini işyerlerini su basıyor? Aynı şey şimdi Beton yolda da göreceksiniz. ‘Keşke olmasaydı’ diyeceğiz ama mühendisliğe de aykırı iş yapmanın mantığı yok. Beton bir yol yapıyorsunuz; su drenajını nasıl yapacaksınız, suyu nereye götüreceksiniz? Artık söyleyerek bir yere de varamıyoruz. Söyledikçe olmuyor. Bari bir eylem yoluna gidelim; belki bir şeyler olur” ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ DÖNEM HATIRLATMASI

“CHP’nin Biga Belediye Meclisinde çoğunluğu elde ettikten sonra red edilen maddeler ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Başkan Öztürk; “Bizim neye hayır dediğimizi madde madde çıkartsınlar. Bunların içerisinde siyasi olarak hayır denmiş tek bir karar bulamazlar. İmar konusunda bir yol getirmişler; yol ‘U’ şeklinde, döndükçe dönelim. Sırf bir yeri açıp da belediye adına satabilmek için bir yer imara açılıyor. Küçük sanayinin içinde iki yerde dükkân yapılıp satılacak diye imara açmak istiyorlar. Malları satarak belediye para kazanmaz. Bizim döneminde de satıldı ama tamamen tek gelir kaynağını bir şeyler satarak ödeme yapmakla yola çıkılmaz. Hani satmaya gelmemiştiniz; bizim dönemimizde biz de sattık ama bir yeri satabilmek için zorla imara açmak da çok mantıklı gelmiyor. İmar komisyonlarımız çalışıp bunlara hayır denmesi gerekiyorsa hayır diyorlar. Belediyenin bizden istediği ne tür imkân istiyorlarsa veriyoruz. Önceki dönemde neye evet demişler ki; bizden şimdi evet bekliyorlar? 10 madde gelmiş 9’una evet demişiz, mantıksız gelen bir maddeye hayır demişiz” dedi.

“BELEDİYENİN BORCU…”

‘Belediyenin borçları ile afiş asmışlardı; şuan belediyenin borcu ne kadar?’ sorusuna da yanıt veren Başkan Öztürk; “Bizler belediyenin lasnman toplantısına gittik, siz ne gördüyseniz biz de onu gördük. Bilgi belge istiyoruz vermiyorlar. Siz ne biliyorsanız; biz de onu biliyoruz. Ortada ödenen bir borç yok. Borçlar ödenmemiş; belediye eliyle yapılmış bir şey yok. 3 tane parkın etrafında dönüp duruyoruz. Lansman toplantısında siz de gördünüz; Allah yattıkları yeri cennet eylesin ama 3 bin 600 kişiyi gömdük diye tanıtım yaptılar. Biz üç senedir bunları zaten anlatıyoruz; yapacaksanız yapın artık. Yollar öyle hale geldi ki; araçların ön takımları zarar görmeye başladı. Şehir Parkı’nın haline bakın; duvarlar küf olmuş, her taraf delik deşik. Bize ‘siz bizim yaptıklarımızı tamir edemezsiniz’ diyen insanlar şimdi kalebodur takmaya üşeniyorlar. Mali anlamda dolar bazında borçların düştüğü iddia ediliyor ama dolar zaten 16 lira sınırında. Biz de borçları onlardan dolar bazlı almıştık, onlar da bizden aynı şekilde aldılar. Ancak burada döviz borcunda düşme durumu da yok. Ayrıca bize en çok söyledikleri; Japon Yeni ile borç alınır mı sözüydü. Son kalan borçlanmayı da Japon Yeni ile kendileri aldılar. O zaman bize niye kızdınız; bu kadar borçlanma ile ne yaptınız onun cevabı da yok ortada. Biz Kent Hizmetleri şirketinin bilgilerini, borç durumunu soruyoruz. Cevap gelmiyor. Verin o zaman bize bu bilgileri” ifadelerini kullandı.

Biga’da tarihi sonuç: Alper Şen dönemi başlıyor Biga’da tarihi sonuç: Alper Şen dönemi başlıyor

t1-9

DANGALAKLAR TARTIŞMASI

Son günlerin popüler tartışmasıyla ilgili de konuşan CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk; “Ak Parti’nin karşısında siyaset yaparak bu durumda ‘dangalaklar’ biz oluyoruz sanırım. Bunu gururla kabul ederim; eğer işçiyi emekçiyi yerlerdeyken tekmeleyen adamı bürokrat olarak atandığı bir ülkede işçi ve emekçinin hakkını korumak dangalaklıksa ben bunu kabul ederim. Sokak, mahalle aralarında kadınlar bıçaklanıyor, aile şiddeti adı altında katlediliyorsa bunu eleştirmek dangalaklıksa kabul ederim. Esnafın işleri bozuksa, ekonomi kötüyse, esnaf kepenk kapatıyorsa bunları gündeme getirmek muhalefetlik dangalaklıksa ben bunu kabul ederim. Bu ülkede bunları savunduğu için Nazım Hikmet vatan haini ilan edilmiş; Nazım Hikmet’in vatan hain ilan edildiği bir ülkede ben bunları söylüyorum diye dangalaklığı misliyle kabul ederim. Ama doğru bildiklerimi de söylemekten korkmam, çekinmem” şeklinde konuştu.

“KÖPRÜYE KARŞI DEĞİLİZ…”

Köprüye karşı oldukları gibi bir algı yaratılmaya çalışıldığını söyleyen Başkan Öztürk; “Biz köprüye değil; memlekette yapılan hiç bir şeye karşı değiliz. İnatla ve inatla anlatamıyoruz. Biz diyoruz ki; bu kadar uzun vadelerle bu kadar yüksek maliyetlerle birilerine para kazandırmayın. Paramız olduğunda devlet olarak biz kendimiz yapalım; bitsin. Ondan sonra halkımız yine kullansın. Yapılan bir şeye karşı olmak akıl alacak bir durum değildir. Ama ısrarla konuyu saptırıp ‘Köprüye karşı mısınız’ noktasına getiriyorlar. Ama bu köprü bu ülkeyi zarara götürüyorsa; bu insanlara borçlandırılıyorsa bu ülke buna karşıyız. 1 liraya yapılacak köprüyü 25 liraya yaptırılmasına karşıyız. Bunun nesini anlamak istemiyorlar. 5 tane firmaya bu halkın parasını peşkeş çekmeyin; istediğimiz bu kadar basit. Biga’da ve köylerinde çöplerden ekmek toplayan insanlar var. Pazara gece dönüp atıklardan yiyecek toplayan insanlar var. Esnafımızın yarısı siftah yapmadan kepenk kapatıyor. İnsanların sorunu köprüyü Ahmet mi Mehmet mi yaptı değil; geçim. Milletin parasını kimse çarçur etmesin. Paramız olduğunda yapılırdı. Ancak yaptırdılar; artık bu para ödenecek. Bunu bizlerde ödeyeceğiz çocuklarımızda ödeyecek” ifadelerini kullandı.

“KÖYLERE GİTTİNİZ DE NE YAPTINIZ?”

Köylere gitmekle ilgili Ak Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan’ın Medya Lokum’a yaptığı açıklamayı da eleştiren Başkan Öztürk; “Milletvekilleri gelmiş ‘köy ziyareti yaptık’ diyor. Ben de bineyim arabaya ben de sabahtan akşama köy gezerim. Önemli olan köy ziyareti değil; köyde ne yaptıklarıdır. Şok transfer ile İl Genel Meclisinin çoğunluğunu geri aldılar. 20 yıldır İl Özel İdaresi bunların elinde. Köye gittiniz de ne yaptınız? Bunu tartışalım. Kimin daha çok köy ziyareti yaptığı baz ise; bineyim şuradan Ova Tur’a oradan inip Marmara Tur’a bineyim 50 köye gitmiş olurum. Bu tartışmalar çok sığ değil mi? Nihat Borazan’ın ölçme hastalığı nereden geliyor? Osman yeteri kadar samimi değil; Özgür Ceylan yeteri kadar Bigalı değil. O zaman kaldıralım EDS’leri geçsin oraya hangi araba ne kadar hızla geçti onu ölçsün. Benim samimiyetimi de; Özgür Ceylan’ın Bigalılığını da AKP ilçe başkanı belirleyemez. 50-60 köye gitmek Bigalılık simgesi ise; yarın köy köy gezelim. En büyük Bigalılar celeplerdir o zaman; çünkü hayvan var mı diye tüm köyleri geziyorlar” dedi.

Editör: Ahmet Tunç