Akaryakıta yapılan ÖTV zammı tartışmaları da beraberinde getirdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı artışın, depremin bütçe üzerindeki etkisini azaltmayı hedeflediğini bildirdi. Akaryakıta gelen ÖTV zammının ardından iğneden ipliğe zam geleceğini ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi ise, Ak Parti iktidarını eleştirerek zamları protesto etti. Ülke genelinde eş zamanlı olarak CHP örgütleri tarafından yapılan yazılı açıklamayı Biga'da da CHP Biga İlçe Başkanı Cemal Mantar basın mensuplarıyla paylaştı.

“750 milyon lira bağış nereye yapıldı?” “750 milyon lira bağış nereye yapıldı?”

İşte o açıklama:

"İKİ TÜRKİYE VAR..."

"AKP iktidarında iki Türkiye var: biri Saray'ın Türkiye'si, diğeri ise vatandaşın Türkiye'si. Saray'ın Türkiye'sinde 'elektrik faturasını ödeyemedim, doğalgaza da zam gelmiş' gibi dertler yok. 'Ulaşım bedeli aldı başını gitti, bu bayramda köye bile gidemedik' gibi halkın gündelik sorunları yok. Markete gidildiğinde 'Bugün de et alamadık, peynir alamadık, süt bile alamadık, bu ayı nasıl çıkaracağız' feryadı yok. Kira derdi yok, kiracının da ev sahibinin de mağdur olduğu düzenden haberleri dahi yok. Saray'da bebek bezlerine gelen zamların, tuvalet kağıdındaki fiyat artışının, yağın, çayın, pirincin, soğanın günaşırı zamlanmasının yarattığı endişe yok. Çocuğunu okula aç göndermek zorunda kalan ailelerin, tenceresini kaynatamayan kadınların çaresizliği yok. Saray'ın şaşalı ışıklarından, işsiz gençlerin sürüklendiği depresyon görünmüyor. Yoksulluk nedeniyle yıkılan yuvalardan yükselen feryat duyulmuyor. Açlıktan midesi guruldayan işçinin, emeklinin isyanı ulaşmıyor. Saray'ın Türkiye'si, satamadığı için ürününü dalından toplamayan çiftçiden de zam üstüne zam gelen ürüne erişemeyen tüketiciden de bihaber!"

"DÜNYA SEFALET LİGİNDE İLK 10'A SOKTULAR"

"Halkın derdi, Saray'ın derdi olmuyor. Nasıl olsun ki! Saray'ın Türkiye'sinde; 5'li çeteler var, dolar bazında ihale alanlar var, dolarla gelir garantili, yollar, köprüler, hastaneler yapanlar var, dolarla devlete borç para verenler var, dört beş kurumdan birden maaş alanlar var. Vatandaşın Türkiye'si ise yangın yeri. Zam üstüne zam, vergi üstüne vergi, borç üstüne borç. 'Türkiye'yi uçuracağız. Ülkemizi dünyanın en güçlü ilk 10 ekonomisi arasına sokacagız' dediler. Dünya sefalet liginde ilk 10'a soktular. Sosyal yardımlardan yararlanarak hayata tutunmaya çalışan hane sayısını 4,5 milyona çıkardılar. Halka ekonomik soykırım uyguladılar."

"İĞNEDEN İPLİĞE HER ŞEYE MİSLİYLE..."

"Erdogan, ÖTV' yi artırma yetkisini ilk olarak akaryakıtta kullandı. Bir gece yarısı operasyonuyla akaryakıt 6 TL zamlandı. Şimdi bu zam, iğneden ipliğe her şeye misliyle yansıyacak. Enflasyon daha da coşacak. Çakma ekonomist, bozduğu ekonomiyi memura, işciye, emekliye, vatandaşa yüklediği vergiler ve zamlarla düzeltmeye calışıyor. Millete çay kaşığıyla verdiğini kepçeyle alıyor. 85 milyonu 5'li çetelere mahkûm ediyor. Kasası boşalmış, rezervleri erimiş, parasının değeri kalmamış, eşitlik liginde küme düşmüs bir ülkeye dönüştürüldük. Bu zulüm karşısında ezilen vatandaslarımıza sesleniyoruz: bu yangını kimin çıkardığını biliyoruz. Türkiye'yi Neron'dan kurtaracak, yangını söndürecek olan parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Biz halkın partisiyiz. Saray ile halk arasındaki duvarı biz kaldıracağız. Halkın iktidarını biz kuracagız."

AHMET AKIN DA TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, benzinde litre başına alınan yaklaşık 2,5 lira tutarındaki özel tüketim vergisinin (ÖTV) 7,52 liraya; motorinde litre başına alınan yaklaşık 2,05 lira tutarındaki ÖTV’nin de 7,05 liraya çıkarılmasının tüm sektörlerde maliyetleri artıracağı için yeni zamlarda domino etkisi yaratacağına dikkat çekti.

CHP’li Akın, “Akaryakıttaki ÖTV zammı hem pompaya ortalama 6-7 lira yansıyacak; hem de nakliye ve üretim maliyetlerini yükselttiği için çarşı, pazarda ve raflarda yeni zamları tetikleyecek. İktidar Türkiye yüzyılının başlatacağı propagandasını yaptı; ama başlayan zam furyası dönemi oldu” değerlendirmesinde bulundu.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç