Ayvacık Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Küçükkuyu beldesinde oturan Kamuran T.'nin 14 Temmuz 2021 tarihinde ifadesi alındı. Kamuran T. ifadesinde, yapı ruhsatı çıkartma işlemi sırasında Küçükkuyu Belediyesi Fen İşleri Müdürü M.E.'nin 15 bin TL'yi usulsüz olarak kendisinden aldığını, bu işlemin Belediye Başkanı Cengiz Balkan'ın bilgisi dahilinde yapıldığını ileri sürdü. 

Ayvacık Cumhuriyet Başsavcılığının verdiği talimatla, Küçükkuyu Belediye Başkanı CHP'li Cengiz Balkan, Fen İşleri Müdürü M.E. ve Fen İşleri personeli M.Ö., mesai bitimine yakın, belediyeye gelen İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekiplerince gözaltına alındı.

Ayvacık ilçe Emniyet Müdürlüğüne götürülen Başkan Balkan ile M.E. ve M.Ö.'nin emniyetteki sorgularının devam ettiği öğrenildi.

Gözaltı haberinin alınmasının ardından CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ile Çanakkale Belediyesi Grup Başkanvekili Erdal Gezen’in Ayvacık’a gittiği, burada Ayvacık İlçe Başkanı Emre Öz ve Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bayram ile süreci takip ettikleri öğrenildi.

Kaymakam Dolu, şehit ailelerini ziyaret etti Kaymakam Dolu, şehit ailelerini ziyaret etti

Gözaltı kararına ise CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan; "İfadeye çağrılsa zaten gidecek olan Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan'a yapılan muamele hayli üzücü ve kabul edilemez. Adaletin yerini bulacağına inancımız tam. Her geçen gün eriyen Saray düzenine de adalet lazım olacak. Geliyor gelmekte olan" ifadeleriyle tepki gösterdi.

Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun da "Yetkili makamlarca çağrıldığında her zaman ifadeye gidebilecek durumda olan Küçükkuyu Belediye Başkanımız Sn. Cengiz Balkan manidar bir şekilde Cuma akşamüstü gözaltına alınıyor. Kimse unutmasın ki adalet er geç yerini bulacaktır" ifadelerini kullandı.

Editör: Ahmet Tunç