Köftecim Erkan hedefleri yüksek tutuyor Köftecim Erkan hedefleri yüksek tutuyor

USK'nin internet sitesinde yer alan duyuruda, 15 Mayıs 2022'den itibaren geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatının litre başına 7,50 lira olduğu hatırlatılırken, bugünkü toplantı sonucunda mevcut fiyat sabit bırakıldı.

Gerçekleştirilen toplantının ardından USK'dan yapılan açıklamada, "1 Ekim 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütünün tavsiye fiyatının 'çiğ süt destek primi hariç' üreticinin eline net 7,50 lira geçecek şekilde belirlenmesine, soğutma, nakliye ve diğer cari giderler üretici tarafından karşılandığı takdirde üreticiye ayrıca ödenmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulunda görevli Sanayici Alt Grubu temsilcileri söz konusu karara şerh koyarken, 1 üye ise çekimser kaldı. USK'nın kararı çiğ süt üreticilerinde hayal kırıklığı yarattı. Zira 1.5 olması gereken süt/yem paritesinin 0.9'a kadar gerilediği bir ortamda, söz konusu fiyatların anaç hayvanların kesime gidişini durdurmayacağı ifade ediliyor. Üreticiler USK'dan en az 9.5 TL çiğ süt tavsiye fiyatı ve 1 TL de prim desteği açıklanmasını bekliyordu.

"SON VİRAJDAYIZ"

Biga Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ceylan geçtiğimiz haftalarda Medya Lokum'a yaptığı açıklamada; "Bugün üreticinin 7.5 liraya sattığı sütün olması gereken rakam 10 lira. Üretici bugün sütünü yaklaşık 2.5 lira zararına satıyor. Burada en azından süt üreticisine geriye dönük 1 lira destek uygulaması yapılırsa üretici nefes almış olur. Bu indirimlerle dişi hayvan kesimleri artacaktır. İnsanlar zarar ettiği zaman ne yapacak? İneğini kesecek, dişi hayvanını kesecek. Bu da bize, ülkemize zarar verecek. Felaket geliyor bunu görüyoruz, artık son virajdayız. Üreticilerin ayakta kalıp, karnını doyurabilmesi için süt-yem paritesi sağlanmalı. Hayvan yetiştiricileri sattığı bir kilogram süt ile 1.5 kilogram yem alabilmeli" ifadelerini kullanmıştı.

(Haber: Ahmet Tunç)

asdfgh