Biga’da kavşaklarda yaşanan ölümlü kazalar, akaryakıta gelen zamlar, ulaşım sektöründe yaşanan sıkıntılar, Biga Üniversitesi’nin kurulması, Biga’da yıkılan okulların yeniden yapılması gibi konulara değinen Biga Şoförler Odası Başkanı Sait Tanur önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Tanur, ulaşım sektörüne dair ne varsa gündeme getirdi ve; “Çözüm için önce birlik olmamız gerek!” dedi.

“ULAŞIM GÜVENLİĞİ İÇİN 4 TANE DALÇIK OLMALI”

Biga’dan geçen araç sayılarını paylaşan Tanur, Biga’nın ulaşım güvenliği için 4 tane dalcık yapılmasının zorunluluk olduğunu ortaya attı. Uzun uğraşlar sonucu Karabiga kavşağına trafik ışıklarının takılmasına da değinene ve gündemi belirleyecek açıklamalarda bulunan Başkan Tanur; “Biga’da araç trafiği gün geçtikçe yoğunlaşıyor. Karayolları 14’üncü Bölge Müdürlüğü’nden edindiğim bilgilere göre yıllık ortalamaya göre Biga’dan İçdaş kavşağına kadar günde 11 bin 448 araç geçiyor. İçdaş kavşağından Lapseki’ya kadar günde 6 bin 841 araç geçiyor. Biga’dan Çan istikametine günde 5 bin 538 araç geçerken, Biga’dan Bandırma istikametine ise günde 9 bin 98 araç geçiyor. Bunlar geçtiğimiz yılın rakamları. Araç yoğunluğumuz çok fazla. Bu trafiğin sağlıklı bir şekilde akışını sağlamak için Bigamıza 4 adet dalcık yapılması gerekiyor. En acil olanı ise Karabiga kavşağına. Trafik ışıkları tek olumlu bir çalışma ama tek başına yeterli değil. Ayrıca Can Hastanesi önünde trafik ışıklarının yer aldığı kavşak, Hamdibey Mahallesi’nden Biga-Çanakkale yoluna çıkan trafik ışıklarının yer aldığı kavşak ile Ağaköy’de üniversite yerleşkesi ile köy arasına da birer dalcık yapılması gerekiyor. Hayati tehlikeyi hem üniversiteli öğrencilerimiz için, hem de Bigalı hemşehrilerimiz için sıfıra indirmek zorundayız. Hep birlikte omuz omuza verip bu çalışmaları ivedilikle çalışma programına aldırmak için girişimlere başlamak zorundayız. Can güvenliğimizin siyaseti olmaz. Tüm kamuoyu bu noktada birleşmeli” dedi.

“ÖTV İNDİRİMİ İSTİYORUZ”

Pandemide zor günler geçiren taşımacılık sektörünün akaryakıt başta olmak üzere desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyen Biga Şoförler Odası Başkanı Sait Tanur; “Pandemiyle mücadele ederken, bir de pandeminin ağır yükünü atlatamadan akaryakıta gelen zamlar, girdi maliyetlerimizdeki artışlar esnafımızın belini aşırı derecede büktü. Sektörümüzde bıçak kemiğe dayandı. Esnafımıza rahat ve sağlıklı hizmet verebilmeleri için devletimiz tarafından hayat öpücüğü bekliyoruz. Küçük dokunuşlarla esnafımızın rahat nefes alması sağlanmalı. Araçlarımıza alacağımız akaryakıtta ÖTV indirimi talep ediyoruz. Piyasaya canlılık kazandırılması gerekiyor. Esnafımızın araçlarını değiştirebilmeleri gerekiyor. Esnafımızın para kazanması gerekiyor. Esnafımızın sektörümüze küsmemesi gerekiyor. Bunun için de adımlar atılmalı” dedi.

“HERKESİN KAZANDIĞI BİR İHALE SÜRECİ OLMALI”

Taşımalı sistem ihalesinin 17, 18 ve 19 Ağustos tarihlerinde yapılacağını hatırlatan Tanur; “Bu sıkıntıları süreçleri atlatmak için 2022-2023 eğitim öğretim yılı öncesi işçi ve öğrenci taşıma işini yapan servis kooperatiflerimizin kıymetli başkanlarıyla bir araya geldik. 17-18-19 Ağustos tarihlerinde yapılacak olan taşımalı sistem ihalesi öncesi sorunlarımızı konuştuk. Kooperatiflerimiz arasındaki rekabetin saygı çerçevesinde sürmesi gerektiğini belirttik. Kooperatif başkanlarımız da ılımlı bir tablo ortaya koydular. Umarım bu ihale sürecinde hem esnafımız hem öğrencilerimiz hem de Milli Eğitim Bakanlığımız fayda görür. Tekelleştirmenin olmadığı, herkesin kazandığı bir ihale süreci yaşayacağımıza inanıyorum. Biz Biga Şoförler Odası olarak tüm kooperatiflerimizi sağduyulu davranmaya davet ettik” ifadelerini kullandı.

Çiftçiye yüzde 45 hibeli destek Çiftçiye yüzde 45 hibeli destek

“BU SÜREÇ BİZİ 10 YIL GERİ GÖTÜRDÜ”

Dolar kriziyle derinleşen akaryakıt sektöründeki durdurulamayan fiyat artışlarının sektör temsilcilerini 10 yıl geri götürdüğünü iddia eden Tanur; “Geçen yıl taşımalı sistem ihalesi yapıldığında mazot 6,38 TL idi. Fakat bu ihaleden sonra akaryakıta peşpeşe zamlar geldi. Mazot 30,50 TL’yi gördü. Bu zamlar sonrası esnafımız zor bir süreç geçirdi. Milli Eğitim Bakanlığı 2021-2022 eğitim döneminde okulların açılışından yılbaşına kadar bir yüzde 9, Ocak, Şubat ve Mart aylarında yüzde 30, Nisan ayında yüzde 36, Mayıs ayında ise yüzde 49, Haziran ayında ise yüzde 63 olmak üzere esnafımıza destek oldu. Çok teşekkür ediyoruz. Ancak yüzde 500’e varan zamlar karşısında bu destekler küçük kaldı. Hala akaryakıt fiyatları da yüksek. Esnafımız zor bir dönem geçirdi. Her şeye rağmen öğrencilerimizi yıl boyunca evleriyle okulları arasında güvenli bir şekilde taşıdılar. Öğrencinin suçu yok. Ailenin suçu yok. Bu konuda kooperatif başkanlarımızla çok konuştuk. Akaryakıta gelen zam karşısında çocuklarımızın eğitimini aksatamazdık. Çocuklarımızın geleceği bizler için her şeyin önünde. Ancak bu süreçler bizim esnafımızı en az 10 yıl geriye götürdü. Buna emin olabilirsiniz” şeklinde konuştu.

“ULAŞIM ÜCRETLERİ ÇOK DEĞİL. GİRDİ MALİYETLERİ BİZİ EZİYOR”

Şehir için ve Ağaköy’e toplu ulaşım ücretleriyle ilgili yapılan eleştirilere de yanıt veren Tanur; “Şehir içi 5 lira öğrenci, 7 lira sivil için talepte bulunduk. Meclisten 5 lira öğrenci, 6 lira sivil olarak geçti. Ağaköy içinse 10 lira öğrenci, 15 lira sivil talebinde bulunduk. O da 8 lira öğrenci, 13 lira sivil olarak geçti. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu zorlu günlerde küçük de olsa destek oldular. Şehir içi taşıma ücretlerinde bu ücretler şu an için bizi idare ediyor. Ağaköy’e yapılan taşımacılıkta ise durum kafa kafaya. Bazı servislerde zarar bile yazıyor. Öğrenciyi de düşünmek zorundayız. Öğrencilerimizi de anlıyoruz. Ancak bu zamlar olmazsa, öğrencilerimizi taşıyabilecek bir toplu ulaşım sistemi de olamayacak. Masraflar, akaryakıt ücretleri, girdi maliyetleri karşısında esnafımız eziliyor. Şehir içinde sirkülasyon olurken, Ağaköy’de masraflar yanlış hesaplanıyor. Köy garajından kalkıp Ağaköy’e ulaşım yapılıyor gibi hesaplanıyor. Bakılıyor 10 km. Oysa öyle değil. Güzergah daha uzun. KYK yurtları da var. Ağaköy içi de var. Böyle hesaplarsanız 23 km mesafe yapıyor araçlarımız. Tamı tamına 2 katı. Ağaköy pahalı değil aslında. Maliyetlere baktığınızda 1 lastik 5 bin lira olmuş. 1000 TL’ye aldığımız akü 3500 TL olmuş. Sadece 1 lastikle, 1 aküyle kalmıyor ki. Akaryakıt var. Yağ değişimi var. Filtre değişimi var. Yıllık amortisman giderleri var. Aracın bakımı var. Aracın yıpranması var. Girdi maliyetleri bizi eziyor” dedi.

“BİGA ÜNİVERSİTESİ OLMALI”

Biga’ya üniversite kurulmalı mı, kurulmamalı mı tartışmasında safını belirleyen Tanur; “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne bağlı Ağaköy yerleşkemizin başlı başına Biga adını taşıyan bir üniversite olması gerektiği uzun süredir tartışılıyor. Yerleşkemizin artık bölgemizin ihtiyaçları da dikkate alınarak kurulacak yeni fakülteleri de bünyesine katmasıyla bir üniversite olması gerektiğini düşünüyoruz. Biga halkı, sivil toplum kuruluşlarımız ve siyasetçilerimiz el ele vererek bu konuda gerekli adımları atmalıyız. Bizim görüşümüz bu konuda nettir. Ağaköy yerleşkemiz de Bigamız da gelecek yeni öğrencileri taşıyabilecek kapasitededir. Gerekli barınma yatırımları da eklenirse, üniversite olma yolunda büyük adımlar atmış oluruz. Üniversite rektörlüğümüzü de bu konuda hareket etmeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

“YIKILAN OKULLAR İÇİN KAMUOYU OLUŞTURMALIYIZ”

Medya Lokum gazetesinin ilk sayısında manşet haberinde yer alan yıkılan okulların yeniden yapılamaması haberine de değinen Tanur; “Gazetenizde geçtiğimiz hafta yıkılan okulların yapım sürecine yer verdiniz. Çanakkale Milletvekilimiz Özgür Ceylan ile eğitim sendikalarımızın başkanlarının görüşlerini okuduk. Yıkılan okullar meselesi Bigamızın kanayan yarası. Bu okullar ivedilikle yapılmalı. Öğrencilerimiz, servisçilerimiz, ailelerimiz, eğitim camiası başta olmak üzere toplumumuzun önemli bir bölümü etkileniyor. Öğrencilerimiz bir daha bu yaşlara gelemeyecek, bir daha bu sıralarda oturamayacaklar. Öğrencilerimizin iyi eğitim alabilmeleri çok önemli. Biga kamuoyu olarak herkes bu konuda ses vermeli. Ülkemizi yönetenler bu sese kulak vermeli. Kaybedilen günlerin telafisi yok. Umarım bir an önce çalışmalar başlar ve ivedilikle bitirilir. Bu konunun da takipçisi olacağız” dedi.

ŞOFÖR YETİŞTİRME ÖNERİSİ

Ulaşım sektöründe şoför bulmakta zorlandıklarını belirten ve çıraklık eğitim modeli önerisinde bulunan Tanur; “Bizlerin en büyük sorunu, son zamanlarda şoför bulamıyoruz. Sektörümüzde iş var ama çalışacak insan yok. Çıraklık eğitim merkezleri gibi şoför yetiştirecek bir sistem kurulabilir. Bir eğitim modeli düşünülebilir. Bizim üyelerimizin 3’te 1’i kadınlardan oluşuyor. Kadın üyelerimiz şoför çalıştırıyor. Önümüzdeki yıllarda şoför bulmakta daha büyük sıkıntılar yaşayacağımız görünüyor. Bu konuda da bir fikir üretmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

BİGA’NIN KANAYAN YARASI: TÜVTÜRK

Yıllardır tartışıldığı halde bir çözüm bulunamayan ve Biga’nın kanayan yarası haline gelen araç muayene istasyonunun Biga’ya getirilememesine de tepki gösteren Tanur; “Bigamızdaki trafiğe kayıtlı araç sayısını net olarak bilmiyorum ama şunu çok iyi biliyorum. Haftanın 4 günü araç muayane istasyonu olan Tüvtürk Biga’ya geliyor. Pazartesi, Salı, Cuma ve Cumartesi günü Biga’da. Ancak bugün aldığınız bir randevu talebi için 10-11 gün sonraya randevu verilebiliyor. Yıllardır bu konu Bigamızda tartışılıyor. Ama nedense bir türlü bir adım ilerleyemedik. Acil olarak işiniz olsa Çan, Bandırma ya da Çanakkale merkeze gitmek zorunda kalıyorsunuz. Çanakkale Merkez İlçe’de, Çan’da ve Ezine’de olan araç muayene istasyonu her nedense Çanakkale’nin en büyük ilçesi, lokomotifi, ekonomik ve tarihi öneme sahip ilçesinde bir araç muayene istasyonu yok. Anlamak mümkün değil” şeklinde konuştu.

(Haber: Ahmet Tunç)