Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası 23 Ocak tarihinde saat 10:00'da Köşklübağ Düğün Salonu'nda Genel Kurul'unu gerçekleştirecek. Daha önce aday olduğunu duyuran Cüneyt Oflaz, yönetimi ile birlikte bugün gazetecilerle kahvaltıda buluştu. Başkan Adayı Cüneyt Oflaz hem yönetimini tanıttı, hem de projelerini açıkladı.

Cüneyt Oflaz'ın listesindeki isimler şu şekilde oluştu:

Özlem Kutlu (Vodafone Bayii, New Kafe işletmecisi), Aslı Kurt (Emlak danışmanı), Kaniye Orak (Kadın kuaförü), Tuğba Koroz (Tuba Butik İşletmeciliği), Rıdvan Ircı (Tuhafiye-Pazarcılar ve Festivalciler Dernek Başkanı), Davut Şahin (Kadın giyim), Halit Yazar (Yazar Market), Gürhan Esen (Esen Kaporta Boya), Ercan Yavaş (Erkek Kuaförü), Ünal Aslan (Teknik servis), Seyfettin Yörük (Tül, perde, mefruşat), Rıdvan Kaya (Soğuk demirci), Ömer Tunal (Biga oto servisi), Kadir Kenar (Bizim bakkal), Fatih Arslan (Fatih elektrik), Naci Topçu (Foto Naci), Nurdal Gergin (Gerginler Oto Yedek Parça), İbrahim Özgen (Nokta elektrik), Volkan Akkuş (Volkan manav), Mustafa Gider (Eslem reklam), Mehmet Demircan (Celep), Ferhan Türk (Şen mobilya), Erhan Erkap (Erkek kuaförü), Oktay Özer (Halı yıkama), Ercüment Özyiğit (Mobilyacı), Hasan (Oto), Mesut Kurt (Spor salonu).

Başkan Adayı Cüneyt Oflaz özetle şöyle konuştu:

"Biga’mızın çok değerli esnaf ve sanatkârları, değerli basın temsilcilerimiz. Öncelikle davetimizi kabul edip geldiğiniz için çok teşekkür ederim. Kısa bir süre önce basın açıklaması yaparak 23 Ocak tarihinde yapılacak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlık seçimi için adaylığımızı açıklamıştık. Bugün de sizlerle Biga esnafımızın sorunlarını çözmeye, her daim yanlarında olmaya istekli ekip arkadaşlarımı tanıtmak ve projelerimizi sunmak için bir araya geldik. Öncelikle yeni yılın tüm esnaf ve sanatkarlarımız, ülkemiz ve milletimiz için bereketli ve hayırlı bir yıl olmasını diliyorum. Geçtiğimiz yıllarda sağlık, sosyal ve ekonomik alanlar başta olmak üzere esnaf ve sanatkarlarımız, ülkemiz ve milletimiz birçok zorluğa göğüs gerdi. Geride bıraktığımız 2020 ve 2021 yılları hepimiz için çok zor geçti. İnşallah 2022 hepimize daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin."

“BİZLER HİZMET İÇİN GÖREVE GELMEK İSTİYORUZ”

"Amacımız esnaf ve sanatkarlarımıza hizmet etmek, Biga’mıza katkı sunmaktır. Bizler sizlere hizmet için varız, Allah’ın izniyle dik durup, dürüst ve doğru çalışmalar yapıp, sizleri en iyi şekilde temsil edeceğiz. Ben esnaf olarak meslektaşlarımın yaşadığı sorunları, çektiği sıkıntıları çok iyi biliyorum. Seçim gününe kadar durmadan ekibimle birlikte adım adım projelerimizi değerli esnafımıza anlatacağız. Makamda oturmak yerine her zaman esnafın içinde, yanında olacağız, Bugüne kadar hiç kapısı çalınmayan ve hatırı sorulmayan esnafların çözüm ortağı olmak için bu seçime hazırlanıyoruz. Ben inanıyorum ki esnaflarımız kendilerini en iyi temsil edecek başkanı ve ekibini seçecektir. Projelerimizin her birisi esnaflarımızı bire bir ilgilendiren projeler. Bu projeleri yapmak bizim, yetki ise değerli Biga esnafının elinde."

"ONURSAL DANIŞMA KURULU OLUŞTURACAĞIZ"

"Göreve seçildiğimiz takdirde öncelikle Odamız bünyesinde onursal danışma kurulu oluşturacağız. Onursal Danışma Kurulu; İlçemizde uzun yıllar hizmet vermiş esnaf ve sanatkâr büyüklerimizi, ‘Ben değil, biz’ sloganı ile yürüyeceğimiz bu yolda, odamız için çok gerekli bir oluşum olduğuna inandığımız halen faaliyet gösteren ya da kısa bir süre önce emekliye ayrılan esnaf büyüklerimizden oluşacak bir ‘Onursal Danışma Kuruluoluşturmayı planlıyoruz. Bu kurulun Oda başkanı, yönetim ve denetleme kurulu üyelerinin faaliyetleri öncesinde kendilerine ışık tutacak bir değer olacağını düşünüyoruz."

ESNAF VE SANATKARLAR GENÇLİK KOLU

"Takdir edersiniz ki; esnaf ve sanatkârlarımızda yaş ortalaması son yıllarda oldukça gençleşti. Anne ya da babalarının yanında işi öğrenen ve daha sonra da görevi üstlenen gençlerimiz, toplumun geleceğini çizecek olan nesildir. Bu bilinçle; odamızda ‘Gençlik Kolu’ oluşturacağız. Böylece geleceğimize yön verecek gençlerimizin önünü açmayı , genç esnaf kardeşlerimizin dertlerini, beklentilerini kolaylıkla dile getirmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Aynı zamanda gençlerimizin bizden, bizim de onlardan öğreneceğimiz çok şeyimizin olduğuna inanıyoruz. Yaşı ne olursa olsun tüm esnaf ve sanatkarlarımızın bakış açısı, deneyimleri, fikirleri bizim için çok önemli. Esnafımıza karşılaşabilecekleri her türlü olumsuz durumda hukuk danışmanlığı hizmeti vermeye devam edeceğiz. Esnaflarımız belirlenen günlerde odamıza gelerek, ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti almaya devam edecekler. Odamızda; yeni kayıt yaptıran esnaflarımızdan bağış adı altında alınan ücretleri göreve geldiğimiz takdirde tekrar gözden geçireceğiz. Esnaf dostlarımızın elinde olmayan sebeplerden ortaya çıkabilecek doğal afet, iş kazaları, yangın, hastalık ve benzeri gibi durumlarda odamızın bütçesi doğrultusunda gerekli maddi ve manevi desteği sağlayacağız. Ahilik Teşkilatının yardımlaşma ve dayanışma gibi temel prensiplerini kendine ilke edinen esnaf ve sanatkârlarımız, ihtiyaç sahibi olanlara her zaman destek olmuştur. Günümüzün Ahileri olarak gördüğüm kıymetli esnaf ve sanatkarlarımızla el ele vererek ekonomimizi güçlendirmeye ve geliştirmeye devam edeceğiz. Odamızın Basit Usulde Muhasebe hizmeti için belirlediği ücreti hâlihazırda alınan ücretin altında olacak şekilde tekrar düzenleyeceğiz. Arzu eden esnafımıza e-ticaret yöntemiyle ekonomik hacminin artırmasına destek olacağız. İnternet sitesi yapımından, içeriğinin doldurulması, sosyal medya desteği gibi birçok konuda üyelerimize hizmet desteği vereceğiz. İlçemizde çeşitli spor faaliyetleri gösteren iş yerlerimizde yapacağımız anlaşmalarla tüm esnaf ve ailelerine çeşitli indirim imkânları sağlayacağız."

"KADIN ESNAFIMIZ İÇİN PROJE VE DESTEK”

"Kadın esnaflarımıza yönelik her zaman öncelikli olacağız. Devletimizin kadınlarımıza verdiği teşvik ve imkânları kullanabilmeleri adına Odamız tarafından danışmanlık hizmeti verilecek. Pandemi dönemi tüm dünyada olduğu gibi Biga esnafımızı da zorladı. Hastalığın zayıflaması sonrasında ilçemizde gerek günübirlik gerekse birkaç günlük etkinlikler gerçekleştirmek adına sivil toplum kuruluşları, odalar, dernekler, belediyemiz ve kaymakamlığımız ile ortak çalışmalar yaparak, Biga’ya değer kazandırmak istiyoruz. Bunu yaparken de tek ortak paydamız Biga olacak. 15 yıldır Biga Ticaret ve Sanayi Odası önderliğinde  düzenlenen Biga Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’nda yer almayan Esnaf ve Sanatkarlar Odasının da; bu yıldan itibaren, geçmiş tecrübelerimizden de faydalanarak, aktif rol almasını sağlayacağız. Biga Esnafının adını tüm Türkiye ye duyurarak Biga ekonomisine katkı sağlayacağız. Biga İndirimli Alış veriş günlerin de aynı şekilde aktif rol alarak Biga’mıza hareket kazandırmaya devam edeceğiz. 'Ben değil Biz' anlayışlı bir yönetim ile odamızı üyelerimizle birlikte yönetmek için her meslek grubunu ayrı ayrı bir araya getireceğiz ,bu doğrultuda esnaflarımız ile bir araya gelerek sorunları konuşup çözümlerini üreteceğiz önerilerini dinleyeceğiz. Market, bakkal grubu arkadaşların büyük süper marketlerle mücadele edebilmesi ve piyasayı yakından takip edebilmesi için kurulacak Whatsapp gruplarında güncellenen ürün fiyat bilgilerini paylaşarak rekabette eşitlik sağlayacağız."

“EĞİTİM SEMİNERLERİ”

Başkan Sert, yeniden aday… Başkan Sert, yeniden aday…

“Belli aralıklarla, gruplar halinde esnaflarımıza kendi meslek dallarıyla ilgili eğitici ve mesleki (güzel konuşma, diksiyon, bilgisayar, sosyal medya vb.) eğitim kursları ile KOSGEB ve kalkınma ajansları ile ilgili eğitim seminerleri organize edeceğiz. Bizim kültürümüzde Esnaf, sadece alan veya ticaret yapan değil, köyümüzün, mahallemizin, sokağımızın, çarşımızın birer ağabeyleri, ablalarıdır. Esnaf, manevi değerlerimizin, kültürümüzün, samimiyetin muhafızıdır. Bizler büyük bir Aileyiz. Esnaflarımız arasında, birlik ve beraberliği sağlamak, dayanışmayı, paylaşmayı artırmak için etkinlikler düzenleyeceğiz. Odada hiçbir siyasi görüşe ya da belli kesim esnafa ayrıcalık yapılmayacak, büyüğünden küçüğüne, uzağından yakınına herkese aynı samimiyetle hizmet verilecek. Belli kişilere ayrıcalık tanıyan değil, tüm esnafı kapsayan adaletli yönetim hüküm sürecek. Odayı denetleme yetkisi esnafımızda olacak. Odanın gelir ve gider cetvelleri, web sayfamızda yayınlanacak. Her üyemizin sorunları ile birebir ilgilenerek esnafımızın dertleriyle dertlenip, sorunlarına çözüm üretip her zaman esnafımızın yanında olacak bir yönetim anlayışıyla arkadaşlarımız ile birlikte bu göreve talip olduk. Esnaflarımızı ziyaret ederek sorunlarını işyerlerinde dinleyerek gerekli mercilere ileteceğiz. Çözüm olabileceğimiz sorunlara anında müdahale edeceğiz. En önemlisi de her esnafın telefonla bile çok rahat ulaşabildiği bir yönetimi ve Esnaf odası başkanı olacak. Önerilerinize, taleplerinize her zaman açık olacağımızı belirtirken, bir kez daha, ‘Ben değil, biz’ sloganı ile göreve talibiz. Bu bağlamda tüm Esnaf ve Sanatkârlarımızın desteğini bekliyoruz. Teşekkür Ederim…"