Biga Dernekler Platformu üyesi derneklerin başkanları, platform üyesi Biga Kafkas Kültür Derneği'ne anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdiler..

Tek tipleşmenin tekdüzeleşmesi - 2 Tek tipleşmenin tekdüzeleşmesi - 2

21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgünü ve soykırımın 158'inci yıldönümü nedeniyle, Biga Dernekler Platformu'nu temsilen dönem başkanı ve  Biga Pomaklar Derneği Başkanı İrfan Çınar, Biga Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Duran ve Bigalı Mehmet Çavuş Derneği Başkanı Necdet Özer, Biga Kafkas Kültür  Derneği'ni ziyaret ettiler. 

Ziyaret esnasında Biga Kafkas Kültür Derneği Başkanı Caner Şık, 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgünü ve Soykırımı hakkında bilgi verdi.

Dernek Başkanı Caner Şık, 18 Mayıs 2022  tarihinde Biga Carşı Camii'nde Soykırım ve Sürgün esnasında kaybettikleri Ataları için mevlidi şerif okuttuklarını ve  21 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul Yenikapı'da düzenlenen mitinge katılım sağladıklarını belirtti ve "Üyesi olduğumuz dernekler platformuna  bu nazik ve anlamlı ziyareti, kültürümüze verdikleri destek ve  acımızı paylaştıkları için derneğim ve yönetim kurulu adına teşekkür ederim' ifadelerini kullandı.

Dönem Başkanı ve Biga Pomaklar Derneği Başkanı İrfan Çınar ise benzer acılar yaşadıklarını belirterek; "Keşke yaşamasaydık. Acınızı anlıyoruz ve sizlerleyiz" dedi.

po1

Editör: Ahmet Tunç