Eğitim İş Biga Temsilcisi Okan Yüksek'den inşaatı devam eden okullarla ilgili bir talep geldi. Eğitim İş adına bir okulun ismine '100'üncü yıl' ibaresinin eklenmesi talebi Biga Kaymakamlığı'na dilekçe ile bildirildi.

"BU YIL HERHANGİ BİR YIL DEĞİL"

Türkiye birincisi öğrenciler gururlandırdı Türkiye birincisi öğrenciler gururlandırdı

Eğitim İş Biga Şube Temsilcisi Okan Yüksel yaptığı yazılı açıklamada ülkemizin bağımsızlığına giden yolda cumhuriyetin önemini anlattı. Yüksel açıklamasında; "Bu yıl herhangi bir yıl değil. Yenilmişlikten zafere, savaştan barışa, esaretten bağımsızlığa giden yolun en büyük durağı olan cumhuriyetimizin kuruluşunun 100'üncü yılındayız. Cumhuriyetimiz 100 yıl içinde bir fidandan yüzyıllık bir çınara dönüşürken vatanını seven kimi kahramanlar kanları ile sularken toprağı, şehit veya gazi olurken, kimisi ise tarlasını sürerken tertemiz alınterini damlatıyordu toprağa. Bazılarımız hastanede hastalarını tedavi ederken, kimimiz sınıflarda gelecek için hayaller kurdurtuyordu gençlerimize. Kimimiz bir duvarı örerken, kimimiz bir araba tamir ediyordu. Bu ülkenin ve insanlığın daha iyi şartlarda yaşaması için üstüne düşen şeyin 'işini iyi yapmak' olduğunu bilen milyonlarca insanın aklı, emeği ve kanı var bu memlekette, bu yüzyılda" dedi.

DİLEKÇE İLETİLDİ

Biga Cumhuriyet Ortaokulu'nun ya da yeni açılacak bir okulun adına '100'üncü Yıl' ibaresinin eklenmesi için dilekçe ile başvurduklarını dile getiren Yüksel; "Yıllar yerini on yıllara, on yıllar yerini yüzyıla bırakırken, her geçen zaman dilimi bu ülkenin kuruluş felsefesi olan 'Yurtta barış, dünyada barış' görüşünü her defasında haklı çıkarmıştır. Yurdunda ve cihanda barış, özgürlük, mutluluk ve umut isteyen ve ülkesi ile dünya için elinden geleni yapan herkesin bu yüzyıllık çınarda emeği vardır. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere haklarını ödeyemeyeceğimizin bilincinde olarak ilçemizde yapımı süren Cumhuriyet Ortaokulu'nun adının '100'üncü Yıl Cumhuriyet Ortaokulu' olarak değiştirilmesinin ya da yeni açılacak bir okulun ismine '100'üncü Yıl' ibaresinin eklenmesinin en azından 100 yıllık çınarın her bir yaprağında emeği ve fikri olan kişilere karşı olan minnet duygumuzu göstereceğinin kanaatindeyiz. Üyelerimizden ve Biga halkından gelen talepler doğrultusunda Eğitim İş Sendikası Biga Temsilciliği olarak bu teklifimizi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ve Biga Kaymakamlığı'na ilettiğimizi tüm Biga halkıyla paylaşmak istiyoruz. Daha nice yüz yıllar boyunca, bu bayrak altında, bu topraklarda; emekle, umutla ve mutlulukla yaşamak dileğiyle" ifadelerini kullandı.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç