Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne bağlı fırıncıları kapsayacak zam kararı geçtiğimiz hafta alınmıştı. Biga Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi de bugün olağanüstü toplanarak 200 gram ekmeğin 4 liradan satılmasına oybirliğiyle karar verdi. 1 Temmuz tarihi itibariyle ekmek zamlı fiyattan satışa sunulacak. Son zamlarla birlikte ekmeğin kilogramı 20 lira oldu.

Ezine’ye 38 Milyon dolarlık Dev Yatırım Ezine’ye 38 Milyon dolarlık Dev Yatırım

Meclis Başkanı Melih Akyıl başkanlığında toplanan meclis üyelerine oda genel sekreteri Mustafa Mutlu bilgi verdi. Mutlu; "Bakanlığa gönderdiğimiz görüş yazısında 1 kilogram ekmek için 20 liradan satışa sunulması talebimize olumsuz görüş bildirildi. Ancak un ve enerji fiyatlarındaki aşırı artışlar nedeniyle Gıda Maddeleri İmalatı Komitemizden böyle bir talep geldi. Kararı meclisimiz verecek" ifadelerini kullandı.

Gıda Maddeleri İmalatı Komitesi üyesi Nurettin Yılmaz ise; "Tahsisli unun çuvalı 380 lira. Normal almaya kalktığınızda 525 lira. Çevremizdeki illerde bu fiyatlar alındı. Bir tek biz kaldık. Esnaf odaları birliği kararı aldı. 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olmak üzere biz de kararı alalım. Bu fiyatlar da açıkçası kurtarmayacak" ifadelerini kullandı.

Karar meclisten oybirliğiyle geçti. Mart ayından bu yana 210 gram ekmek 3 liradan satılıyordu.

(Haber: Çiğdem Özden Demiray)

ekmek5

ekmek4

ekmek3

ekmek2

ekmek1

Editör: Ahmet Tunç