2021 yılında Limak yatırım tarafından İngiliz yatırım fonu Actis'e devredilen Uludağ Elektrik'te maaşların düşüklüğü ve çalışma koşullarındaki sorunlar, enerji işçilerinin eyleme gitmesiyle sonuçlandı. Disk'e bağlı Enerji Sen üyesi işçiler faaliyet sınırları içinde yer alan, aralarında Biga'nın da olduğu Çanakkale, Bursa, Yalova ve Balıkesir'de iş bırakma eylemine başladılar. 'Verdiğimizi almıyoruz, hakkımızı istiyoruz' sloganıyla hareket eden işçiler Biga'dan da seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Firmada toplu sözleşme yetkisini alan DİSK Enerji Sen tarafından başlatılan görüşmelerin halen sonuç vermemesi ise işçilerin tepkisini çekiyor.

"TEK DERDİMİZ MAAŞ"

Medya Lokum'a konuşan bir işçi; "Toplu iş sözleşmesi Ocak'ta bitti. Şu an maaş asgari ücret. Şuan tek sıkıntımız geçim sıkıntısı. Tek derdimiz maaş. Uludağ Elektrik çalışanları olarak maaşların düşüklüğü ve çalışma şartları yüzünden iş bırakma eylemi yapıyoruz. Eylemimiz hakkımızı alana kadar sürecek" ifadelerini kullandı.

ÇOMÜ'den Biga TSO'ya gururlandıran ödül ÇOMÜ'den Biga TSO'ya gururlandıran ödül

"UMUT BİZİM MÜCADELEMİZDE"

Görüşmeler sonunda işçilerin kabul etmediği hiçbir şeye imza atmayacaklarını belirten Enerji Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin Bursa'da Şubat ayı başında gerçekleştirdikleri görüşmeler sırasında, “Pense tutan bu eller her şeyi becerir! Beraber olursak başarırız! Kimse karamsarlığa kapılmasın. Tek yapmamız gereken daha örgütlü davranmak, daha güçlü davranacağız, daha kalabalık olacağız. Umut burada, umut bizim mücadelemizde!” ifadelerini kullanmıştı.

"ŞİRKETİN TÜM HAKLARI ACTIS'DE"

Şirketin internet sitesinde şirketle ilgili şu bilgiler yer alıyor:

"Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinin hissedarı olduğu Uludağ Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinin merkezi Bursa olarak, Balıkesir, Çanakkale, Yalova İl sınırlarında faaliyetini Bursa Ticaret sicil memurluğunca 01.03.2005 tarihinde tescili ilan edilmiştir. 01.09.2010 tarihi itibariyle özelleştirilmesi tamamlanan Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ, Limak Holding bünyesinde çalışmalarına başlamıştır. 01.04.2022 tarihinden itibaren Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ'nin tüm hakları ACTIS firmasına devredilmiştir. Bu tarih itibariyle UEDAŞ, hizmet bölgesi olan Bursa olarak, Balıkesir, Çanakkale, Yalova illerinde ACTIS çatısı altında güvenilir ve kesintisiz hizmet anlayışı ile görevine devam etmektedir."

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç