Edirne'de Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu üyeleri "enflasyon farkı aylık ödensin" talebinde bulundu.

Konfederasyon ve bazı sendikaların üyeleri Saraçlar Caddesi'nde bir araya geldi. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, burada yaptığı konuşmada, zamların vatandaşları ekonomik olarak zorladığını söyledi. Akaryakıta ocak ayından bu yana 14 kez zam yapıldığını anlatan Balık, zamların geriye alınmasını istedi. Balık, enflasyon farkının aylık olarak ödenmesi gerektiğini savundu.

1908_20746

Basın açıklaması Birleşik Kamu-İş Genel Sekreteri Mehmet Koç’un açıklamalarıyla başladı. Basın açıklamasında Mehmet Koç; “Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak 'Yoksulluk ve Fukaralık Politikalarına Dur' sloganı ile başlayan '7 Bölgede 7 Eylem' planının 2. durağı olan Edirne’den, bugün AKP Hükümetine bir kez daha sesleniyoruz. Kamu çalışanları ve emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldığı tamamen çarpıtmadır. Ekonomik çarkın dönebilmesinde en aktif rolü oynayan akaryakıt fiyatları arttıkça hayat pahalılığı katlanarak etkisini sürdürmeye devam etmektedir. Akaryakıt fiyatlarının yanı sıra temel ihtiyaçlarımız olan elektrik, doğalgaz ve gıda maddelerine gelen zamlar karşısında artık dayanacak gücümüz kalmamıştır. Yüksek enflasyon, memur ve memur emeklisinin maaşlarını erittiği için maaşlar cebimize girmeden erimiştir. Bu nedenle insani yaşam şartlarını sağlayabilecek düzeyde enflasyon oranına göre aylık zam istiyoruz.  Biliyoruz ki üst üste gelen zamlar karşısında sadece biz kamu emekçileri zor durumda değiliz. Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip Trakya’da tarım ve hayvancılık yapan çiftçilerimiz artan girdi maliyetleri karşısında artık üretemez duruma gelmiştir. Bir taraftan çiftçilerimiz çaresizlikten ahırlarındaki son ineğini satarken, diğer taraftan Türkiye’de çeltik üretiminde birinci sırada yer alan Edirne’mizde; elektrik, mazot, gübre ve tarım ilaçlarına gelen fahiş zamlar neticesinde çeltik ekimine son vermektedirler. Çiftçilerimizin üretimi bırakmasının kaçınılmaz sonu maalesef gıda enflasyonu olacaktır.” ifadelerini kullanırken, Birleşik kamu-İş Genel Başkanı’nı konuşmasını yapmak üzere davet etti.

addfdfa

LGS'de dereceye giren öğrencilere ödül... LGS'de dereceye giren öğrencilere ödül...

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık yaptığı basın özetle şunları söyledi:

“Gıda, elektrik, doğalgaz, akaryakıt, kamu emekçilerinin yetersiz zamları gibi hayatımızın her alanında artık sorunlar almış başını gitmiştir. Akaryakıt fiyatlarına son altmış günde onlarca kez zam geldi, konuşmamı hazırlarken mazotu 18 lira olarak yazdık, sabah uyandığımızda mazot 20 lira olduğunu gördük. Ülkemizin her tarafında üreticiler mağdur edilmiş durumda, yurttaşlarımız arabalarına akaryakıt koyamaz duruma gelmiştir. Başta akaryakıt zamları olmak üzere yapılan bu zamların geri alınmasını istiyoruz. AKP hükümeti artık ne ekonomiyi ne de kamu hizmetlerini yürütemez hale gelmiştir. Kamu emekçileri olarak, yeni yılda verilen zam oranları ile hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında artık dayanacak gücümüz kalmadı. Acilen insani yaşam şartlarını sağlayabilecek düzeyde enflasyon oranına göre aylık zam istiyoruz. TÜİK rakamlarına göre; iki aylık enflasyonun asgari ücrete yapılan zamdan düştüğünüz zaman yüzde 8,41 oranında asgari ücret eriyerek 3 bin 895 Türk Lirası olmuştur. En düşük kamu emekçisinin 5 bin 585 lira olan maaşı 5 bin 116 liraya düşmüştür."

Ayrıca Balık yaptığı konuşmanın devamında, memleketin ekonomik durumunun günden güne kötüye gittiğini rakamlarla ifade ederken, tüm yaşamsal malzemelerin ana kalemi olan elektrik ve doğalgaz zamlarının devletten çok düşük rakamlarla alıp, vatandaşa kat kat pahalıya satan beşli çetenin ekonominin dar boğaza girmesindeki en önemi etken olduğunu ve acilen kamulaştırma yapılması gerektiğini ifade etti.

1908_22792

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun talepleri şöyle sıralandı:

  • Sağlıkta, Eğitimde, Güvenlikte, Enerjide, Tekelde özelleştirmeye son verilmelidir.
  • Kamu çalışanlarının maaşlarındaki kayıplar aylık olarak ödenmelidir.
  • Emeklilerin içerisinde bulunduğu ekonomik durum gözetilerek acilen emekli maaşlarında düzenleme yapılmalıdır.
  • Kamu emekçilerine verilen 3600 ek gösterge sözü değil biz emekli maaşlarımızda düzenleme istiyoruz. Emeklilik hayatımızda insanca yaşamak istiyoruz.

'Yoksulluk ve Fukaralık Politikalarına Dur' eylemlerinin üçüncüsünün 12 Mart’ta Malatya’da gerçekleşeceğini ifade etmesiyle basın açıklaması sona erdi.

Açıklamaya, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, konfederasyon üyeleri de destek verdi. Açıklamaya Biga'dan da Eğitim İş Biga Temsilcisi Okan Yüksel ve sendika üyeleri katılarak destek verdiler.

1908_41572

1908_27029

Editör: Ahmet Tunç