Teknopark ile işbirliğinde önemli adım Teknopark ile işbirliğinde önemli adım

18 Mart 2022 tarihinde hizmete giren 1915 Çanakkale Köprüsünde 1 haftalık ücetsiz geçişlerin sona ermesi ile birlikte köprüden geçen araç sayısındaki düşüş ve özellikle otobüs gibi ağır vasıtaların GESTAŞ iskelelerinde sıra bekleyen görüntüleri ortaya çıkmıştı. Sıra bekleyen araçların oluşturduğu görüntüler sonrasında GESTAŞ A.Ş'nin fiyatlarına zam yapacağı iddiaları da ortaya atılmıştı.

CEYLAN: "ZAM KABUL EDİLEMEZ" DEMİŞTİ

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan da iddiaları gündeme getirmiş 1 Nisan 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile GESTAŞ’ın köprü geçişlerini gerekçe göstererek ücret tarifesine zam yapacağı, mülkiyetine aldığı 8 eski gemi dolayısıyla zarar ettiği söylentilerinin dolaşıma sokulduğunu ileri sürerken, “Köprü açılışı sonrası yayaları yok sayan tarife değişiklikleri de ciddi tepki almıştı. Köprünün açılış tarihi dahi biliniyorken ortaya çıkan bu durum bir yönetim zafiyetinin sonucu değilse nedir?” diye sordu. Özgür Ceylan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nden ücretli geçişlerin başlamasıyla feribot için bekleyen araçların yine uzun kuyruklar oluşturmaya başladığını kaydederek, “Tıpkı Et-Süt Kurumu Genel Müdürünün yaptığı gibi GESTAŞ ta kuyrukları bitirmek için zam mı yapacak? Yetkililere sesleniyorum. Bu koşullarda feribotlara yapılacak zam kabul edilemez” açıklamasında bulunmuştu.

GECE YARISI ZAM GELDİ..

Çanakkale - Eceabat - Lapseki hattında otomobil geçiş ücreti 95 liradan 135 TL'ye yükselirken; kişi başı yolcu ücreti de 10 liraya yükseldi. otobüs ücretleri 310 lira olurken; kamyon ücretleri ise 295 liraya yükseldi.

Editör: Ahmet Tunç