Suriye iç savaşı sonrasında Çanakkale’de özellikle Ayvacık ilçesinde göçmen kaçakçılığı faaliyetleri artmıştı. Yıllardır devam eden göçmen kaçakçılığına karşı Emniyet Müdürlüğü aralıksız operasyon düzenleyerek kaçakçılık organizatörlerini yakalıyor. Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü tarafından il genelinde Göçmen Kaçakçılığını engelleme ve organizatörlerin yakalanması kapsamında peş peşe operasyonlar düzenlendi.

EMEKLİ POLİS VE ÇANAKKALE VERGİ DAİRESİ MEMURU YAKALANDI!

İl Emniyet müdürlüğünce yapılan açıklamada göçmen kaçakçılığı yaptığı tespit edilen şüphelilere yönelik gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili olarak; “01.08.2023 ve 18.09.2023 tarihlerinde gerçekleştirilen operasyonel çalışmalarda, organizatörlük yaptığı tespit edilen 1 şüpheli İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü kadrosundan malulen emekli Polis Memuru, 1 şüpheli ise Çanakkale Vergi Dairesinde memur olarak görev yapan toplam 31 şahsa yasal işlem yapılmıştır. Şüphelilerden (21) şahıs çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir. 4 şüpheli şahıs Adli Kontrol kararı ile 5 şahıs savcılık kararı ile serbest bırakılmıştır. Bir şüpheli şahsın yakalanması için çalışmalar devam etmektedir” bilgisi verildi.

Gerçekleştirilen operasyonlarda ise şüphelilerin ev ve iş yerlerinde; 18 araç, 87 can yeleği, 18 şambrel, 5 el hava pompası, 19 can simidi ve 74 bin 160 TL, 3 Gram Altın, 3 Amerikan Doları paraya el konuldu.

329 KAÇAK GÖÇMEN GERİ GÖNDERME MERKEZİNE TESLİM EDİLDİ

15 Temmuz şehitleri için program düzenlendi 15 Temmuz şehitleri için program düzenlendi

Operasyonlarda ayrıca; Suça karıştığı tespit edilerek Türkiye’den yasadışı yollarla Yunanistan’ın Midilli Adasına geçmeye çalışan 224 Afganistan, 1 Suriye, 4 Filistin uyruklu şahsa adli işlem yapıldığı,  hakkında adli ve idari işlem yapılan toplam 329 yabancı uyruklu şahsın Ayvacık Geri Gönderme Merkezine teslim edildiği belirtildi.

Öte yandan operasyonlarda; Türk Vatandaşı veya Yabancının Yurtdışına çıkmasına imkan sağlamak suçundan haklarında arama kararı bulunan 2 şahıs yakalanırken; 1 şahsın tutuklandığı, 1 şahsın ise Savcılık makamı tarafından serbest bırakıldığı belirtildi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç