Biga Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Biga Ziraat Odası, Biga Ticaret Odası ve Biga Belediyesinin katkıları ile bu yıl 16’ncı kez düzenlenen Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. 22 bin metrekarelik alanda kurulan Biga Fuarına bu yıl Türkiye'nin ve bölgenin en büyük tarım ve hayvancılık sektörünün önde gelen 123 firması katıldı.

16’ncı kez düzenlenerek kapılarını açan Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı 30 Eylül – 2 Ekim 2022 tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak. Güney Marmara’nın en önemli fuarlarından birisi haline gelen Biga Fuarına katılım bu yıl önceki yıllardan çok daha yüksekti. Biga Fuarı’nın açılış törenine başta Çanakkale Valisi İlhami Aktaş olmak üzere Çanakkale milletvekilleri, Belediye Başkanları, Kaymakamlar ile Biga’nın önemli STK’ları kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldılar.

BİGA’NIN GÜCÜNÜN SERGİLENDİĞİ, GÜNEY MARMARANIN EN BÜYÜK FUARI

Açılış töreninde davetlilere kısa bir konuşma yapan Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan; “Biga’nın gücünün sergilendiği, güney Marmara’nın en büyük fuarına hoş geldiniz. Sizleri şahsım ve oda meclisim adına sevgi, saygı ve hürmetle selamlıyorum” diyerek davetlileri selamladı. Doğan konuşmasının devamında; “Bizim çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmak gibi bir mücadelemiz var. Bu mücadelede başarılı olmanın yolu şüphesiz çok çalışmaktan geçer. Çok çalışmak ise tek başına yeterli değildir. Millet olarak bizi biz yapan ortak değerlerimiz etrafında kenetlenmemiz, birliğimizi ve dirliğimizi korumamız, siyasi ve ekonomik istikrarı sağlamlaştırmamız için daha çok mücadele etmemiz şarttı” ifadelerini kullandı.

“BİGA, HER GEÇEN GÜN BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR”

Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, Biga’nın her geçen gün büyüyen bir ilçe olduğuna dikkat çekerek; “Kahramanlarımızın emaneti, bizim de çocuklarımıza miras bırakacağımız güzel ilçemiz Biga; bölgemizin yükselen değeri olma özelliğini korurken, her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bu büyümeye hiçbirimiz engel olamayız. Ancak bu büyümenin yönünü çizmek, bu büyümeyi planlı ve kontrollü bir şekilde yönetmek; bu kenti yönetenler olarak bizlerin en önemli görevi. Çocuklarımızın geleceği, kentimizin geleceğiyle aynı düzlemde. Bu kentin geleceğe taşınması görevi de bizim için çok önemli” dedi.

“ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ ULAŞABİLİR OLMA ÖZELLİĞİMİZİ ARTTIRDI”

Hizmete açılması ile birlikte Çanakkale ve ilçelerine önemli katkılar yapan Çanakkale Köprüsüne dikkat çeken Şadan Doğan; “1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşası ile birlikte, bölgemiz ulaşılabilir olma özelliğini çok üst düzeye çıkardı. Kısa sürede organize sanayi bölgelerinde yaşanan yoğunluğa hepimiz şahit olduk. Biga Organize Sanayi Bölgesi’nde de mevcut yerlerimiz doldu. Genişleme sahası ile ilgili başvurularımız sonuçlandı ve onaylarımızı aldık. 26 yeni fabrikanın Biga OSB’de kurulabilmesi için çok yakında çalışmalara başlayacağız” dedi.

“BİGA’MIZIN VİZYONUNU ÇİZMEK, BİZLER İÇİN BİR GÖREVDİR”

Konuşmasında Biga Vizyonu’na dikkat çeken Biga TSO Başkanı Şadan Doğan’ın şu sözleri büyük alkış aldı; “Bizler, arkadaşlarımızla birlikte, iki dönemdir Biga’nın iş dünyasını ilgilendiren bu görevi yapıyoruz. Biga’mızın vizyonunu çizmek, bizler için de bir görevdir. Biga’nın beklentilerini gündemde tutmak, Biga’nın ihtiyacı olan gelecek vizyonunu doğru bir şekilde ortaya koymak, kamuoyu oluşturmak da görevimizin bize yüklediği sorumluluklardandır. Bu yüzden her toplantıda söylediğim gibi yine söyleyeceğim. Tekrar tekrar hatırlatacağım.”

“BİGA; YILLIK 1 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE İHRACAT HACMİNE ULAŞTI”

Biga’nın vizyonlarından birisi olan Sanayi gelişimine dikkat çeken Şadan Doğan; “Biga OSB’nin en önemli sorunlarından biri olan doğalgaz yatırım planlarına alındı. 1‘inci ve 2’inci sanayi sitelerimiz cazibe merkezi olmaya devam ediyor. 1500’ü aşkın istihdamına rağmen ara eleman açığı da devam ediyor. TOBB ile Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki anlaşmayı biliyorsunuz. Çıraklık eğitim merkezlerinin avantajlarından yararlanmamız gerekiyor. Bugün kalfaları, çırakları bulamazsak, yarının ustalarını da yetiştiremeyiz. Sanayimizde iş var, kalfalar, çıraklar yok. Çocuklarımızı meslek sahibi yapabilmeliyiz. Bizler Savaştepe’de 3’üncü Sanayi Sitesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah onu da bitireceğiz. Karabiga’ya uluslararası standartlarda bir yük ve konteynır limanı yapılmasını önemsiyoruz. Biga’mız Türkiye’nin modüler mobilya merkezlerinden biri haline geldi. Biga’mız demir çelik, mobilya, enerji, gıda, maden, kimya, tekstil, deri, makine ve metal gibi sektörlerde yıllık 1 milyar doların üzerinde ihracat hacmine ulaştı. Biga’nın pirincini, peynir tatlısını ve Işıkeli nohut kahvesini coğrafi işaretli ürünler haline getirmek için başvurularımızı yaptık. Biga etinin markalaşması için de çalışıyoruz. Kaliteli ürünlerimizi markalaştırarak daha büyük pazarlara ulaştırmak zorundayız” dedi.

“BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ; BİGA’NIN DEMİRYOLU AĞINA KAVUŞMASIDIR”

Yıllarca Biga’ya Demiryolu isteyen Şadan Doğan, Biga’nın kalkınmasına büyük katkılar sunacak olan Demiryolu’nun Biga TSO’nun birinci önceliği olmaya devam edeceğini söyledi. Doğan; “Biga’nın bir an önce demiryolu ağına kavuşması birinci önceliklerimiz arasında olmalıdır. Biga’da üretilen ürünlerin, büyük pazarlara en hızlı şekilde ve en düşük maliyetlerle ulaşması gerekiyor. Üretim olmazsa, ürettiklerimizi büyük pazarlara ulaştıramazsak, ülkemizin gelişimine katkıda bulunamayız. Biga’nın büyük pazarlara ulaşmasının en az maliyetli yolu da demiryoludur. Dünden bugüne demiryolu konusunda ciddi adımlar atıldı. Milletvekillerimizle, yerel yöneticilerimizle, bürokratlarla sık sık bu konuyu konuşuyoruz. Biga’mızın hem üretim hem de tüketim anlamında 3 milyon tonun üzerinde demiryolu taşıma kapasitesi var. İnşallah 1915 Çanakkale Köprüsü gibi demiryolu da hayata geçecektir” dedi.

“ÇİFTÇİLERİMİZİ TEKNOLOJİ İLE BULUŞTURMALIYIZ”

Biga’nın Tarımsal ve Hayvansal ürünlerinin kalitesine vurgu yapan Şadan Doğan, tarımsal üretimde çiftçilerin teknolojik yeniliklere ulaştırılmasının önemine dikkat çekti; “Biga, bir tarım kentidir.Tarım, hayvancılık başta olmak üzere üretimin ne kadar önemli olduğunu pandemi sürecinde çok daha iyi anladık.Birçok sektörde olduğu gibi tarım ve hayvancılık alanlarında da çok hızlı bir teknolojik dönüşüm yaşanıyor. Daha kaliteli, daha yüksek verimli ve daha ekonomik üretim için tarım ve hayvancılıktaki son teknolojik gelişmeleri takip etmeli, özellikle çiftçilerimizi bu teknolojiler ile buluşturmalıyız. Bugün de bu nedenle buradayız. Bunun yanında da Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB konusunda kayda değer ilerlemeler sağladık.”

“BİGA ÜNİVERSİTESİ’NİN ARTIK KURULMASINI İSTİYORUZ”

Biga Üniversitesi kurulması talebini bir kez daha yineleyen Şadan Doğan; “Biga, bir üniversite kentidir. Biga, bir öğrenci kenti olmak için isteklidir. Ağaköy Yerleşkemizde tüm fakülteler ve meslek yüksekokulları bu yıl tüm kontenjanlarını doldurdu. Biga’nın uzun yıllardır bir talebi var. Biga, artık günümüz koşullarına uygun, ilçemiz şartlarıyla ters düşmeyecek, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakından takip edebilecek yeni fakülteleri içinde barındıran bir üniversite olmayı hak ediyor. Bizler, Biga Üniversitesi’nin artık kurulmasını istiyoruz” dedi.

“BİGA’MIZI YERLİ VE YABANCI TURİZMİN ODAK NOKTASI HALİNE GETİRMELİYİZ”

Biga’nın turizm vizyonu olduğuna da dikkat çeken Şadan Doğan; “Biga, bir turizm kentidir. Parion Antik Kenti, Priapos, Nilüfer Gölü, Granikos Savaş Alanı, kadim İpek Yolu üzerinde bulunması nedeniyle tarihi ve ekonomik birikimi, mavi bayraklı plajları, şifalı suyu, kaplıcaları ve kırsal zenginlikleriyle Biga’mızın yerli ve yabancı turizmin odak noktası haline gelebilmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Biga’daki kültürel derneklerimizin varlığı bizler için zenginlik değil de nedir? Işıkeli’nde nohut kahvesi yerli turistlerin ilgisini şimdiden çekti. Türk askerinin, Mehmetçiğin isim babası Bigalı Mehmet Çavuş’u; Yahya Çavuş, Seyit Onbaşı gibi ülkemize tanıtmak zorundayız. Biga’mızın kültürel mirasını geleceğe taşımak zorundayız. Yemekleri, kıyafetleri, adet ve görenekleri ile eko turizmin bir parçası haline gelmeliyiz. Bizim Biga olarak önceliklerimizi bu yönde belirlememiz gerekiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde gerçekleştirilen Troya Kültür Yolu Festivali Çanakkale’miz için olduğu kadar Biga’mız için de çok değerli bir çalışma oldu. Umarım her yıl devam eder ve geleneksel hale gelir. Ben bu festivalde Biga’nın daha çok yer alması gerektiğine inanıyorum. Kurtuluşunun 100’üncü yılını kutlayan bu şehrin tarihi, kültürü, ekonomisi bunu hak ediyor.K arabiga’ya bir yat limanı yapılması konusunda taleplerimiz var. Karabiga’nın bu konuda bir merkez üs olacağına inanıyoruz. Ülke turizminden daha fazla pay almak zorundayız. Biga’yı bacasız sanayinin uğrak noktalarından biri haline getirmek zorundayız” dedi.

Gümüşçay'da Sera OSB alanı ve  güneş enerji tesisi gezildi Gümüşçay'da Sera OSB alanı ve güneş enerji tesisi gezildi

“BİGA, BUGÜN İKİNCİ HATTA ÜÇÜNCÜ FUARI TAŞIYABİLECEK KONUMDA..”

Biga’nın tüm siyasetçilerle, bürokrat ve STK’ları ile ortak hareket edebilme kabiliyetine dikkat çeken, Biga Fuarı’nın da bu yüzden Güney Marmara’nın en önemli fuarlarından biri haline geldiğini söyleyen Şadan Doğan; “Biga’da sivil toplum kuruluşları, dernekler, kamu, yerel yönetimler başta olmak üzere kentin tüm dinamikleri olarak, konu Biga olduğunda, aynı masa etrafında bir araya gelebilmeyi, bizler her zaman başardık. Bugün bu fuarın geldiği nokta da bunu açıkça gösteriyor. Biga olarak ilk başladığımız günden bu yana fuarcılık anlamında büyük ilerlemeler kaydettik. Biga, bugün ikinci hatta üçüncü fuarı taşıyabilecek konumda. Talepler var. Şimdiden müjdesini vereyim. Önümüzdeki Şubat ayının sonunda ceviz ve badem konusunda, Türkiye çapında, tüm paydaşların katılacağı bir festival düzenleyeceğiz. Biga’nın tüm dinamikleri olarak uygun koşulları sağlayabilirsek, biraz önce de ifade ettiğim gibi biz ikinci ve üçüncü fuarı yapabilecek durumdayız. Biga’mızın ekonomik gelişimine katkı sağlayan fuarımızın başlangıcından günümüze ciddi yol kat ettik. Katkı veren, değer yaratan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“GELİŞMİŞ ÜLKE STANDARTLARINA ULAŞMAK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”  

Bigalı sanayiciler ve üreticiler olarak Türkiye’nin, Çanakkale’nin ve Biga’nın gelişmesi için ara vermeksizin çalışmaya devam edeceklerini ifade eden Şadan Doğan; “Türkiye’mizin 2023 vizyonuna uygun olarak, yatırımların ve istihdamın artması, ticaretin gelişmesi, ihracat hacminin büyümesi; özet olarak ülkemizin kalkınması, vatandaşlarımızın daha rahat bir ortamda faaliyetlerini sürdürerek, gelişmiş ülke standartlarına ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu mücadelede bize güç veren Ak Parti Grup Başkanvekilimiz ve Çanakkale Milletvekilimiz Sayın Bülent Turan başta olmak üzere Çanakkale Milletvekillerimizin tümüne, Biga’mız ve bölgemiz için yapmış oldukları gayretli çalışmalardan dolayı şahsım ve iş dünyamız adına teşekkürlerimi sunuyorum. İş dünyamızın lideri konumunda önemli birçok görevi birlikte başarıyla sürdüren TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na huzurlarınızda şükranlarımızı sunuyorum. Sayın Kaymakamımızın şahsında Biga’daki tüm kamu birimlerine, Belediye Başkanımızın şahsında Biga Belediyesine, Biga Ticaret Borsamıza, Biga Ziraat Odamıza, üniversitemize ve diğer tüm odalarımıza, derneklerimize ve paydaşlarımıza, üyelerimize ve değerli halkımıza değerli katkıları ve işbirliklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“TÜM PAYDAŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Biga Fuarına, Biga’nın gelişmesine katkı ve emek sunan herkese teşekkür eden Biga TSO Başkanı Şadan Doğan konuşmasını şu sözlerle noktaladı; “Biga Fuarı’nı başarıyla tertipleyen ve organize eden Renkli Fuarcılık şirketine teşekkür ediyorum. Fuar açılışımızı onurlandıran tüm konuklarımıza Biga vizyonuna katkılarından dolayı, şahsım ve fuar paydaşlarımız adına tekrar şükranlarımı sunuyorum. Fuarımızda stant açarak ürün ve hizmetlerini sergileyen tüm firma, kurum ve kuruluşlarımızın başarılı ve verimli bir fuar geçirmesini temenni ediyorum. Ziyaretçilerimize yararlanacakları, beklentilerini karşılayacakları keyifli bir fuar diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi şahsım ve fuarı birlikte organize ettiğimiz tüm paydaşlarımız adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç