CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülen hükümetin Seçim Kanunu Teklifi hakkında bir konuşma gerçekleştirdi. CHP'li Erkek, “İlçenin en kıdemli hâkimi ilçe, ilin en kıdemli hâkimi de il seçim kurulu başkanıdır. İktidarın yeni seçim kanununda bu değiştirilmek isteniyor. İktidar en kıdemli hâkimden neden rahatsız olur?” dedi.

Hükümetin Seçim Kanunu Teklifi TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı. Komisyonda söz alan CHP'li Erkek, düzenlemenin Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçeceğini söyledi. Düzenlemede devletin siyasete alet edildiğini belirten Erkek “Siz şimdi bir ilin en kıdemli hâkimini alıp, o ilde ondan daha kıdemsiz bir hâkimi seçim kurulu başkanı seçtirirseniz, seçimin dürüstlüğüne büyük gölge düşürürsünüz. Bu demokrasiye ihanettir.” dedi.

“KIDEMLİ HÂKİMLERE SORUŞTURMA AÇILDI”

TBMM Anayasa Komisyonu toplantısında konuşan CHP'li Erkek‘in şöyle devam etti: “İstanbul seçimlerinde en kıdemli hâkimlere soruşturmalar açıldı. Cumhuriyet tarihinde bir ilktir. O hâkimler AK Parti'nin baskılarına boyun eğmediler ve takipsizlik aldılar. Bu sistem yürürlüğe girerse Türk siyasi tarihine kara bir leke olarak geçer. Bunun izahı yoktur. Seçim kanunun en güzel cümlesini değiştirmek istiyorsunuz.”

“BU SİSTEMDE HANİ BARAJ OLMAYACAKTI”

“750 milyon lira bağış nereye yapıldı?” “750 milyon lira bağış nereye yapıldı?”

İktidarın seçim barajını kaldıracağını vaat ettiğini hatırlatan Muharrem Erkek; “İktidar, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde baraj olmayacak demişti, lakin görüyoruz ki yeni sistem ile AK Parti hükümeti tekrar barajı tartışıyor. Hani baraj olmayacaktı bu sistemde? Siyasi partilerin önüne niye engeller koyuyorsunuz? Gerçekten üzüntü verici ve düşündürücü bir sistem. Bu sistemde baraj hiç olmamalı. Bu teklifi getirenleri, imzalayanları, savunanları tarih yazacak. Teklifin gerekçesinde ‘daha çok siyasi parti meclise girsin’ diyorlar ama yüzde 7 barajı koyuyorlar. Niye bu kadar yüksek bir baraj” sorusunu yöneltti.

“BU TÜRK SİYASİ TARİHİNE KARA BİR LEKE”

Seçim Kanununda yapılması istenen değişikliklerle ilgili eleştirilerini sıralayan Muharrem Erkek; “Seçimlerde siyasi partiler birbirleri ile yarışır. Hükümetin yeni seçim kanunu partili Cumhurbaşkanına her türlü yetkiyi vermektedir. Bu yeni düzenleme ile devlet seçimlerde taraf olmaktadır. Devlet seçimde taraf olur mu? Bu devleti çürütmektir. Bu teklif ile demokrasiyi rafa kaldırıyorsunuz. Sonuç olarak, bu teklif yürürlüğe girerse maalesef Türk siyasi tarihine kara bir leke olarak geçecektir” dedi.

Editör: Ahmet Tunç