İl Genel Meclisi’nin Mart Ayı Toplantısının 5’nci ve son birleşiminde CHP ve AK Parti grupları arasında ‘ek bütçetartışması çıktı. AK Parti’li üyeler köy hizmetlerine istenen ek bütçenin gündemde yer almamasını eleştirdi.

Çanakkale Gündem Gazetesi'nden Gizem Tuğçe Bayhan'ın haberine göre; İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili ve ayrıca Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Bülent Korkmaz, söz alarak, “Dairemizden komisyonumuza sevk edilen 25 milyon 950 bin liralık bir ek bütçe talebi geldi. Neden bunu gündeme getirmediğini Plan ve Bütçe Komisyonumuza sormak istiyorum” diye yöneltti.

“Ek bütçe olarak zamanında bize verilen sözler var”

Komisyon Başkanı Hakkı Sezen, soruya cevap vererek, “Plan ve Bütçe Komisyonu bu konuyu görüşecek. Ama ek bütçe olarak zamanında bize verilen sözler var. Bütçe ile ilgili her zaman ‘Birlikte yürüteceğiz, birlikte yapacağız’ diye Bülent arkadaşımız böyle şeyler söyledi, gündeme almadı, yerine getirmedi. O nedenle Plan ve Bütçe Komisyonu olarak üzerinde çalışalım dedik. Kalemleri değerlendirelim dedik ve bundan sonraki toplantıya bıraktık” dedi.

“Köylerin kanalizasyonunun ödeneği var burada”

Korkmaz, tekrar söz alarak “Bu konunun aciliyeti artan maliyetlerden dolayı önemli. Merak ediyorum arkadaşlar, bu bütçenin içeriğinde ne var diyerek daireden bilgi aldılar mı? Neden bu ek bütçe bizden talep edilmiş? Sormadılarsa ben kendilerine bilgi vereyim. Bu ek bütçede, Merkez Işıklar, Kurşunlu, Saraycık köylerinin kanalizasyonları biliyorsunuz Sarıçay’a akıyor. Çanakkale Belediyesi ile yapılan protokol gereği bu üç büyük kanalizasyonu bu proje ile Sarıçay’ı kirletmeyecek. Geçen günlerde de Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından bunun ihalesi yapıldı. İşte bu köylerin kanalizasyonunun ödeneği var burada. Bu köylerimizin sondajlarının veya kullanma suyu için tahlil ücretleri var. Bozulan köy yollarının yapımı için yama malzemesi var” diye sıraladı.

AK-Parti-Grup-Baskan-Vekili-Bulent-Korkmaz

“Esefle kınıyoruz”

"Mesajı aldık, gereğini yapıyoruz" "Mesajı aldık, gereğini yapıyoruz"

“Bu kadar konunun aciliyeti varken, Plan ve Bütçe Komisyonu’nun gündeme almamasını biz esefle kınıyoruz” diyen Korkmaz, “Ayvacık İçkili Yerler ile alakalı bölgedeki vatandaşların ekonomisiyle ilgili hassasiyet gösteren arkadaşların bu zihniyetini esefle karşılıyoruz. Bu, bizim için önemli. Burada Çanakkale’nin 576 köyüne yapılması gereken işler var. Bu konunun aciliyeti ortaydı ama arkadaşlar konunun aciliyetini kavrayamamışlar. Yapılanı Çanakkale’nin takdirine bırakıyorum” diye konuştu.

CHP-Grup-Baskan-Vekili-Gunes-Pehlivan

“Bütçesi hazır olmayan bir konuda daire ihaleye çıkabilir mi?”

İl Genel Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Güneş Pehlivan, bu tepkiye cevap vererek “Komisyonlar şu anda yasal çalışma süreleri içerisinde, bu süre henüz geçmiş değil. Çalışmaya devam ediyorlar. Komisyon çalışma sürelerini geçer, herhangi bir şekilde rapor tamamlamaz, o zaman bu yakıştırmaları yapabilirsiniz. Şu anda komisyon çalışma süresinin içerisindedir, bu konunun bu şekilde gündeme getirilmesinin anlamı yoktur. Örneğin ihaleye çıkan, hepimizin de çok önemsediği bir kanalizasyon arıtma sisteminin projesinin de kapsamda olduğu ifade edildi. Bu anlamda ihaleye çıkıldı mı çıkıldı. Bütçesi hazır olmayan bir konuda daire ihaleye çıkabilir mi? Çıkamaz. Dolayısıyla bu konuyu Çanakkale halkına karşı popülist bir anlayışla irdelemeye çalışmayalım. Dairemizin yapacağı çalışmalar çok kıymetli” ifadelerini kullandı.

“1 ay daha öteliyorsanız bunu hiçbir vicdan kabul etmez”

Ak Partili İl Genel Meclis Üyesi Ömer Şahin de konuyla ilgili yorumlarını paylaşarak, “Ek bütçe Çarşamba günü geldi meclise. Yasal süresi devam ediyor, herhangi bir sıkıntı yok denildi. Siz hukuken yasal süresi devam ediyor diye vicdanınızı rahatlama rehavetine kapılabilirsiniz ama 3 gündür bu konuyu gündeme almayıp, gidip idarede gerekli araştırmaları yapmayıp bu 26 milyonluk ek bütçenin idare tarafından kullanılmasını en azından 1 ay daha öteliyorsanız bunu hiçbir vicdan kabul etmez. Hukukun bize verdiği imkanları kullanalım, onun için vicdanımız rahat deyip, ilçelerimize köylerimize yapılacak hizmetleri 1 ay uzatmanın hiçbir haklı gerekçesi olmadığı kanaatindeyim” şeklinde konuştu.

CHP-Il-Genel-Meclis-Uyesi-Levent-Irez

“Ne bu panik?”

Ak Partililerin gösterdiği tepkiye tepki gösteren CHP’li Meclis Üyesi Levent İrez ise “Ne bu Panik” diye vurgulayarak, “Bu Plan Bütçe Komisyonunun toplanmamasında hizmeti engelleme olarak değerlendiren arkadaşlara şunu söylemek istiyorum; bu yapılacak işlerin, bundan evvelki 7 milyonluk ödenek, 30 milyonluk borçlanma yetkisi verilirken konuşulanlar, şimdi de 26 milyonun gelmesi için ne bu panik? Soruyorum kendilerine ne bu panik? Bizim önergelerle sunduğumuz bütün ilçelerin işleri, hiç bir tanesinin önem derecesi değerlendirilmeden, ‘yaparsak biz yaparız’ zihniyetinin son bulmasının gerektiğini düşünüyorum. Bizim verdiğimiz önergelerde hiç mi önemli iş yoktu? Hangisi değerlendirildi, hangi samimiyetle yaklaşıldı” dedi.

” ‘Hizmeti engelliyorsunuz’ sopasını sallamaya çalışmayın”

Pehlivan tekrar söz alarak, “İl Genel Meclisi kimsenin noteri falan değil. O halde kapatalım meclisleri, daireler tek başına rahat rahat kamu kurumu olarak çalışsınlar. Arıtma Tesisi ile ilgili 2 milyon 300 bin lira bir rakam. 2020 yılı bütçesi yapılırken dairelere bunları projelendirdik, daireden bize 200 bin lira bir maliyet çıkarıldı. Hayata geçirilmedi. 2021 yılında sorduk ne kadara yapılır diye, 400 bin lira bir maliyet çıkarıldı. Yine hayata geçirilmedi. 2022 yılında hayırlı olsun 2 milyon 300 bin liraya bu işi yapmak durumunda kaldık. Tabi ki de denetleyeceğiz, sorgulayacağız bu 25 milyon 950 bin lira nereye harcanıyor bununla ilgili bilgi vereceğiz. Burada bir notermişcesine gelen her evrakın onaylanması ile ilgili ‘hizmeti engelliyorsunuz’ sopasını kimsenin üzerinde sallamaya çalışmayın” diye tepki gösterdi.

“Bunların hepsi hikaye”

Bülent Korkmaz ise Pehlivan’ın söylediklerine cevap vererek, “Çanakkale İl Genel Meclisi de Cumhuriyet Halk Partisi’nin noteri değil. Biz burada Plan ve Bütçe Komisyonlarında defalarca tartıştığımızda ‘Biz öyle uygun gördük’ diyen arkadaşlarımız da var burada. Teklif daireden geldi. Aciliyeti var. Yağmurlar kesildi, artık sahaya inilecek. Bunların hepsi hikaye. Plan Bütçe Komisyonu Başkanı zaten neden ertelemek istediğini açık bir şekilde beyan etti. Kendi zaten itiraf etti” ifadelerini kullandı.

Haberin Kaynağı: Çanakkale Gündem Gazetesi

Editör: Ahmet Tunç