Tekirdağ’da hafta sonu meydana gelen 4,2 büyüklüğündeki deprem sonrasında açıklamalarda bulunan emekli jeoloji Profesörü Doğan Perinçek, depremin Çanakkale için bir uyarı niteliğinde olduğunu belirtti. Prof.Dr. Perinçek yayınladığı açıklamasında; “Özellikle son 5 yıldır dikkatimi çeken bir konuyu sürekli sayfamda paylaşıyorum. Marmara Denizinde olan depremler Tekirdağ güneyinde kümeleniyor. Buradan daha Batıya Şarköy dolayına geçemiyor. Aksine Marmara Adası dolayında yoğunlaşıyor ve Erdek Karabiga ve Biga dolayına yöneliyor. Bu durum endişelenmeme neden oluyor ve dikkatimi çekiyor. Gerilim Erdek-Biga-Çan-Bayramiç-Ayvacık yakınlarındaki faylara yönlendiriyor” ifadelerini kullandı.

19 Mayıs kutlamaları, çelenk töreni ile başladı 19 Mayıs kutlamaları, çelenk töreni ile başladı

“7 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMLER ORTALAMA 250 YILDA BİR TEKRARLANIYOR”

Çanakkale’nin Çan ilçesinde 1737 yılında 7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini hatırlatan Prof.Dr. Perinçek; “Bu yorumum son 5-7 yıl içinde bölgede olan irili ufaklı deprem gözlemlerime dayanıyor. Bu çerçevede "İmralı-Ayvacık-Tekirdağ Şeytan Üçgeni" terimini kullanmayı uygun gördüm. Bu şeytan üçgeni içinde kalan ve Çan yakınlarında olan 7 büyüklükteki 1737 depreminden bu güne 285 yıl geçmiş durumda. Dolayısıyla İmralı-Ayvacık-Tekirdağ Şeytan Üçgeni içinde her an deprem olabilir. İkinci şeytan üçgeni ise: İmralı-Çanakkale-Tekirdağ Şeytan Üçgeni. Bilindiği gibi bu şeytan üçgeni içinde kalan 6.7 büyüklükteki 1875 Güzelyalı depremi var. Güzelyalı depremi üzerinden 147 yıl geçmiş. 7 büyüklükteki depremler ortalama 250 yılda bir tekrarlanıyor. Bu ortalamanın istisnaları var; en yeni örnek 2020 yılı sonunda yaşadığımız Kuşadası-Sisam depremi. Bu deprem 119 yıl içinde bir kez daha tekrarlandı” ifadelerini kullandı.

“HALKI TELAŞLANDIRMAYALIM TELEFONU GELDİ”

Her meydana gelen deprem sonrasında yetkilileri uyardığını hatırlatan Prof.Dr. Perinçek; AFAD yetkililerinden kendisine gelen telefonla ilgili paylaşımlarda da bulundu. Yetkililerin kendisinde halkı telaşlandırmamasını istediklerini açıklayan Prof.Dr. Perinçek; “Farkında iseniz artık yetkilileri uyarmıyorum. Beni ve meslektaşlarımın uyarısını dinleyen yok. Üstelik birde rahatsız oluyorlar. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz aylarda Dardanos (Çanakkale) yakınlarındaki bir faydan kuyu suyuna sıcak su karışımı olmuştu. Yörede ikamet eden bir arkadaşımın haber vermesi ardından alana gittim ve düşüncelerimi sayfamda paylaştım. Ardından AFAD'da görevli en yetkin ağızdan telefon geldi. Duyduğum şu; "Hocam halkı telaşlandırmayalım" ifadelerine yer verdi.

Editör: Ahmet Tunç