6 Şubat'ta 11 ilde yaşanan depremler sonrası Biga'daki deprem hazırlıklarının yetersizliği ve deprem sürecinde Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan'ın süreç yönetimindeki tercihleri sert eleştirilere neden olmuştu. Biga Belediyesi'nden medyaya servis edilen bültene göre Biga Belediyesi ve DOHAD arasında Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu protokolü imzalandı.

Biga Belediyesi ile Doğa Hareketler Araştırma Derneği (DOHAD), afet zararlarının azaltılması amacıyla "Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu Kurulumu ve Değerlendirilmesi" protokolünün imzalandığı duyuruldu. Büyük depremlerin öncesinde uyarı yapılabilmesi ve riskin yükseldiğinin önceden tespit edilebilmesi amacıyla imzalanan bu protokol kapsamında, Biga'da 2 bölgeye yer altı hareketlerini izleyen deprem istasyonları kurulacak.

Kaymakam Dolu, şehit ailelerini ziyaret etti Kaymakam Dolu, şehit ailelerini ziyaret etti

Biga Belediyesi ile DOHAD arasında yapılan işbirliği, deprem riskinin daha etkili bir şekilde yönetilmesi ve halkın güvenliği açısından büyük önem taşıyor. İmzalanan protokol çerçevesinde, İTÜ Elektrostatik Kayaç Gerginlik İzleme Yöntemi ile Deprem Tahmin Sistemi Proje Grubu'nun geliştirdiği "Elektrostatik Kayaç Gerginlik İzleme Yöntemi" ve DOHAD'ın "Çoklu parametre izleme yöntemi" kullanılacak.

YERALTI HAREKETLERİ İZLENECEK

Protokol kapsamında Biga ilçe sınırları içerisinde ve çevresinde bulunan fay hatlarının hareketleri ve jeofiziksel parametreler sürekli olarak izlenecek. Bu izleme sayesinde deprem öncü işaretlerinin takibi yapılacak ve risk artışı tespit edilebilecek.

Protokol imza töreninde konuşan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, "Yakın geçmişte yaşadığımız deprem felaketi, ne kadar büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu bir kez daha gösterdi. Yeni canlar kaybetmemek ve Bigalı hemşehrilerimizin güvenliğini sağlamak adına bu işbirliğini büyük bir kararlılıkla gerçekleştiriyoruz. Biga'mız için alabileceğimiz her önlemi almaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

DOHAD Başkanı Fuat Agalday ise yaptığı açıklamada, "Biga Belediyesi ile işbirliği halinde depremleri önceden tahmin etmek amacıyla 2 bölgeye sürekli yer altı hareketlerini izleyen deprem istasyonları kurulacak. Amacımız büyük depremler öncesinde uyarı yapabilmek için riskin yükseldiğini önceden tespit edebilmek. Biga Belediye Başkanımız Bülent Erdoğan'a konuya gösterdiği destek için teşekkür ediyorum" dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİ HAZIRLANIYOR

Biga Belediyesi geçtiğimiz günlerde “Biga İlçesi Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesinin Hazırlanması” işi kapsamında 4 aşamadan oluşan projenin 1'nci aşaması olan “Ortofoto Haritaların Üretilmesi” işi tamamlandı. 2'nci aşama olan “Kent Bütününün Analizi ve Verilerin Toplanması” işinde ise gelinen son durum hakkında belediye toplantı salonunda sunum gerçekleştirmişti.

(Haber: Ahmet Tunç)

e103abd1-4999-46d1-90d0-cb4c10757719

c3c0853e-4f42-4477-b05b-8f46eb1b4c75

Editör: Ahmet Tunç