Ak Parti’nin Çanakkale Milletvekili Adayı Ayhan Gider, Çanakkale Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek iş dünyasının temsilcileri ve üreticilerle buluştu. Gider’in ziyaretinden şeref duyduklarını belirten Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Deniz; “Adaylığınızdan çok memnun olduk. Rabbim inşallah Çanakkalemiz için daha iyi yerlerde beraber çalışmayı nasip etsin. Bu ziyaretinizle bizlere şeref ve onur verdiniz” ifadelerini kullandı.

“İÇ SAVAŞ BELİRTİLERİ VAR”

Türkiye’nin kritik bir süreçten geçtiğini dile getiren Abdullah Deniz, ülkenin kalkınmasıyla ilgili projeleri her zaman birlikte yapabileceklerini ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin birlik ve bütünlüğünün herşeyden önemli olduğunu vurgulayarak; “Sayın vekilim şunu bilmenizi isteriz; Çanakkale, Türkiye’nin önsözünün yazıldığı yer. Gelibolu Yarımadası’nda şehitlerimiziz merminin üzerine koştuğu bir dönemi yaşamış milletin çocukları olarak sizden ricam; bize PKK tokadı atacak insanlara fırsat vermeyin. Çünkü bizler birçok sorunu çözeriz, projeleri falan tartışırız. Ancak ilk önce milli birliğimiz, devletimiz bayrağımız. Bu nedenle, bu hassasiyeti gçsterdiğiniz zaman biz onur duyarız. Televizyonlarda, videolarda dönen şeyleri içime sindiremiyorum. Aponun heykellerini dikecek insanlar buralarda türerse, bu iç savaşın belirtisidir. Onlar şu an söylemdeler. Eyleme geçtikleri zaman bu, Türkiye’nin felaketidir. Burada siyaset yapmak istemiyorum ancak, bir Türk milliyeçisi olarak da sizden özellikle rica ediyorum. Tarımdaki sıkıntıları beraber çözeriz. Yönetim olarak arkanızdayız” dedi.

“İCRAATLAR KONUSUNU TARTIŞMIYORUZ”

“750 milyon lira bağış nereye yapıldı?” “750 milyon lira bağış nereye yapıldı?”

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Deniz’in sözlerine değinen Gider; “Bizlerin icraatlar ve projeler konusunda hiçbir sıkıntımız olmadı. Özellikle Çanakkale’de çok sayıda projeye imza attık ve birlikte çok daha fazlasını yapacağız. Ancak bu seçim, proje seçiminden ziyade bir kader seçimi. Çanakkale’de tarımsal örgütlenmenin gerek Borsa gerekse kooperatifler kısmında çok kıymetli işler yaptık ve daha da yapacağız. Farklı bir seçim süreci yaşıyoruz. Ak Parti kurulduğundan beri hiç normal bir seçim süreci geçirmedik. Bu memlekette iktidardaki partiye kapatma davası açtılar. Akılla mantıkla izahı yoktur. 17-25 Aralıkları yaşadık, 15 Temmuzları yaşadık. Her seçimin bir hikayesi oldu ama her seçim bizim seçimimizdi. Ancak 2023 yılında, Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılında bu artık Ak Parti ile diğer partilerin seçimi olmaktan çıktı” dedi.

“KAZANA KOYSAN KAYNAMAZ”

6’lı Masayı oluşturan partilere değinen Gider; “Şimdi Saadet Partisi ile CHP’yi kazana koysan kaynamaz. İttifakın da birbirine bir benzerliği olur. Birisi eşcinsel evliliklere izin vereceğim diyor. Bu kendi meşrebidir, bakışıdır. Öbürü ise görmek istemiyorum diyor. Bunları kazana koysan kaynamaz. Ancak bunları bir masa etrafında buluşturan el diyor ki; hepiniz o masaya oturacaksınız. Meral Hanım kalkıyor, sonra geri dönüyor. Döneceksen niye gittin, gittiysen niye döndün?” ifadelerini kullandı.

“MUSTAFA KEMAL’İN HAYALİ”

Ak Parti’nin uluslararası alanda yaptıklarının, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayali olduğunu vurgulayan Ayhan Gider; “Uluslararasında hukuk değil, güç ve menfaat olur. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra imparatorluklar dönemi biterken ülkeyi kurtaran Mustafa Kemal Atatürk ve ekibi, niyetini Samsun’a çıkarken söyledi. Tam bağımsız Türkiye. Manda ve himaye kabul edilemez. Bu söylemler, o dönem için çok büyük bir cesarettir. Bu iddia ile yola çıkıyorlar, Defalarca sekteye uğratmaya çalıştılar. Darbelerin tamamı, bu iddiaya karşı yapılmış hareketlerdir. Menderes’i astılar bu sebepten, Özal’ın nasıl öldüğünü halen bilmiyoruz. Bu yolda en ciddi adımları atabilmek bize nasip oldu. Ancak bu; 1919’dan gelen yolun bir devamıdır. Bunların tamamını biz yaptık dersek, haksızlık etmiş oluruz. 100 senenin hayaliydi. Ben eminim ki; o zamanki konjüktür içinde Ayasofya’yı müzeye çevirenler, içleri kan ağlayarak bunu yaptılar. Direnebilecek gücün olduğu kadar direnirsin. Yoksa Don Kişot olursun. Türkiye Cumhuriyeti’ni de asla Don Kişotlar yönetmemiştir. Bugün Ayasofya’yı açıyorsak, dini olandan ziyade milli bir anlamı vardır. Çünkü orası fethin sembolüdür. Çünkü biz artık bu sembolü koruyabiliyoruz” dedi.

“MEMLEKET SEÇİMİ”

14 Mayıs’ta yapılacak seçimin, memleketin seçimi haline geldiğini dile getiren Gider; “Bugün biz Libya ile anlaşıp Akdeniz’de Mavi Vatanımız var diyebiliyorsak; bu bir milli davadır. Irak’ta, Suriye’de varsak ve PKK’nın bu tarafa geçmesini engelleyebiliyorsak; PKK’nın elebaşları hergün açıktan açıklama yapıp bizim karşımızdakilere oy devşirmeye uğraşıyorlarsa ki bunu gizli saklı da yapmıyorlar artık. O kadar tutuştular. Artık bu seçim, Ak Parti ile muhaliflerin seçimi olmaktan çıktı. Bu seçim, memleketin seçimi haline geldi. Bu nedenle bizim bu seçimde kaybetme lüksümüz yok. Bu seçimden zayıf çıkma lüksümüz yok. Bunu torunlarımıza anlatamayız. Laf olsun diye birşey söylemem yada güçlü görünmeye çalışmam. Bunu beni tanıyanlar bilir. Ben inanıyorum ki; Çanakkale’de yine birinci parti çıkacağız. Yine milletvekili sayımızı ve aldığımız oy oranını koturayacağız. 15 Mayıs günü de çok daha farklı şeyler konuşacağız. Çok daha farklı projeler konuşacağız” ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç