Doğan Ailesi sadece Çanakkale ve Biga’da değil ünlü ekonomi dergilerinin her yıl yaptığı “Gönlü Zengin İş İnsanları” çalışmalarıyla da adlarını Türkiye çapında yaptıkları bağış ve hayırseverlikleri ile tanınıyorlar. Türkiye’nin en büyük mobilya üreticilerinden; Doğtaş, Kelebek, Lova Yatak, Ruum Store gibi markalarının ve yenilenebilir enerjinin önder kuruluşlardan Biorend’in sahibi Doğanlar ailesi geçtiğimiz günlerde Ayşe Doğan’ı kaybetmişlerdi.

18 Mart ve zeybek 18 Mart ve zeybek

İKİ ÇADIR: BİRİ AŞ, DİĞERİ İŞ

Baba, Hacı Ali Doğan’ı 1999 yılında kaybetmişti. Baba Hacı Ali Doğan’ın ölüm yıl dönümünde Biga’da binlerce kişinin katılımları ile yapılan etkinlikler halen devam ettiriliyor. Hacı Ali Doğan’ın vefat yıldönümlerinde; ilçede iki büyük çadır kuruluyor. Çadırlardan biri aş biri iş başvuruları için kurulurken; diğeri ise Aş için,  yani yardım talepleri için. Bu iki çadırda yapılan başvuruların hiçbiri geri çevrilmez. İş için başvurular da anında çözülür.

“BABA VASİYETİ, KAPIMIZA GELENİ BOŞ ÇEVİRMEMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan uygulama ile ilgili olarak; “Biz hayırlı evlatlar olmaya çalışıyoruz. Doğan ailesi olarak ülkemize ve Biga’mıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Babamızın, biz kardeşler olarak çok etkilendiğimiz bir sözü vardı: Kapınıza kim gelirse gelsin, boş çevirmeyin… Biz de kapımıza kim gelirse gelsin boş çevirmemeye çalışıyoruz. İş isteyene iş, aş isteyene aş vermeye çalışıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

ÇADIR UYGULAMASI VÂKIFA DÖNÜŞÜYOR

Anne Ayşe Doğan’ın vefatından sonra Çadır Uygulaması için Doğan Ailesi kurumsallaştırma yani; Hacı Ali Ayşe Doğan Vakfı’nın kurulması kararı alındı. Vakfın kurucuları Davut Doğan, Adnan Doğan, Şadan Doğan, İsmail Doğan, İlhan Doğan ve Murat Doğan olarak belirlendi.

KIZLAR OKUTULACAK, GENÇLER DESTEKLENECEK, AŞ VE İŞ İMKÂNI SAĞLANACAK!

Tüm kardeşlerin katılımı ile oluşan Anne Ayşe Doğan’ın bütün kardeşlere bıraktığı gayrimenkuller vakfın ilk mal varlığı olarak kayıtlara geçti. Vakfın amaçları arasına okuma yazma bilmeyen Anne Ayşe Doğan’ın, kızların okuması için yaptığı çalışmaların artarak devamı maddesi kondu.

Ayrıca genç girişimcilerin desteklenmesi, çevre ile ilgili çalışmalara destek verilmesi, aş ve iş ile ilgili çalışmalar, sürdürülebilirlik gibi güncel konular da vakfın faaliyetleri arasında yer alacak.

(Haber Merkezi)