Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın açıklamaları sonrası gazetecilerin karşısına geçen Biga Belediyesi eski Başkanı İsmail Işık, belgeler ve çok net yanıtlar verdi. Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın ortaya attığı iddialara da net yanıtlar veren İsmail Işık, halefini iş bilmemekle suçladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Biga İlçe Başkanlığı’nda gerçekleşen basın toplantısında eski Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın ortaya attığı 600 bin lira iddiası, Kent Hizmetleri şirketiyle ilgili iddiaya da yanıt verirken bir yandan da yeni yönetimi topa tuttu. İşten çıkarılan işçiler, belediye işletmelerini özelleştirilmesi, yandaşların ihalelere davet usulü çağrılması, tek kişilik ihaleler yapılması, geçmiş dönemde yapılan işlere sahip çıkılmaması konularına ağır eleştiriler getiren İsmail Işık, “Geçmiş 5 yılda yaptıklarımızla ilgili bütün çalışmalarımızın evrakı umumiyesi 150 yıllık Biga Belediyesi’nin arşivlerinde mevcuttur. Açsınlar, baksınlar. 2014-2019 arasında İsmail Işık’ın belediye başkanı olduğu dönemle ilgili olarak yanlış, eksik, hatalı herhangi bir işlem varsa Cumhuriyet Savcıları burada. Müfettişler Ankara’dadır. Çağırsınlar, baksınlar, açıklasınlar varsa bir yanlışımız. Verilemeyecek bir hesabımız yoktur” ifadelerini kullandı.

"9 AY AVANS VERDİM. BİR BELEDİYE BAŞKANI YALAN SÖYLER Mİ?"

Basın toplantılarının düzenli olarak devam edeceğini ima eden İsmail Işık; “Bu 9 aylık süre bir avans dönemiydi. 9 ay geçti. Bekledik biz arkadaşlar alışsınlar, yerlerini ısıtsınlar, tanısınlar kurumu diye. Bunun için birkaç ay yeterliydi. Biz 9 ay bekledik. Ne yazık ki Biga bu sürede bir çivi çakın da şapkamızı asalım deme noktasına geldi” şeklinde konuştu. Gündemdeki merak edilen konulara yanıtlar getiren İsmail Işık, mevcut belediye yönetimini iş yapmayıp suni gündem oluşturmakla itham eden ve 'Bir belediye başkanı yalan söyler mi ya' diyerek Bülent Erdoğan'ın iddialarına tepki gösterdi.

“DAVA SÜRECİ DEVAM EDİYOR. ŞAHSIM İÇİN SORUŞTURMA İZNİ VERİLMEDİ”

Bülent Erdoğan'ın düzenlediği basın toplantısında "600 Bin TL nerede" şeklindeki açıklamalarına yanıt veren İsmail Işık; "5 yıl önceki çalışmalarım gibi aynı heyecan ve Biga sevdamla Nisan 2019’dan bu yana da ilçemizdeki gelişmeleri izliyorum. Geçtiğimiz 8-9 aydan bu yana ilçemizde yeni bir belediye yönetimi oluştu. Arkadaşlarımız bu işi yapmaya çalışıyorlar. En son şahsımla ilgili ‘Çık o 600 bin lirayı açıkla’ diye çok saçma sapan, akla ziyan bir açıklama yapıldı. Bunu biraz hukuk bilen, biraz mevzuatı bilen bir kişinin ve sorumluluk makamında olan bir kişinin çıkıp bunu açıklamasını esefle kınıyorum. Bu konu devletimizin ilgili kurumları tarafından soruşturulmuştur ve ilgili arkadaşlarımız şu anda yargıda bunun hesabını vermektedirler. Şahsım bu olaydan ayrı tutulmuştur. Devletin ilgili birimleri benim İsmail Işık olarak yargılanmama gerek görmemişlerdir. Benim yargılanmam için bile izin vermemişlerdir. Yargı süreci devam eden bir konunun tartışılması adalette yargıya ve yargının bağımsızlığına, tarafsızlığına olan inancımızı da ne yazık ki zedelemektedir. Bunu açıklayanların tamamen çamur at izi kalsın mantığından hareket ettiklerini üzülerek söylemek istiyorum" dedi.

"ARŞİV ORADA.. VERİLMEYECEK HESABIM YOK"

 Görev yaptığı tüm süreçteki işlemlerin Biga Belediyesi arşivlerinde bulunduğunu ve verilmeyecek hiçbir hesabının olmadığını söyleyen İsmail ışık; "Geçmiş 5 yılda yaptıklarımızla ilgili bütün çalışmalarımızın evrakı umumiyesi 150 yıllık Biga Belediyesi’nin arşivlerinde mevcuttur. 2014-2019 arasında İsmail Işık’ın belediye başkanı olduğu dönemle ilgili olarak yanlış, eksik, hatalı herhangi bir işlem varsa Cumhuriyet Savcıları burada, Müfettişler Ankara’dadır. Çağırsınlar, baksınlar, açıklasınlar varsa bir yanlışımız. Verilemeyecek bir hesabımız yoktur. 5 yıl boyunca orada çalışma yaparken en büyük düşüncem yetimin hakkını yememekti. Ben o bütçeleri kullanırken 50 bin kişinin sorumluluğunu üzerinde hissetmiş bir kardeşinizim. Kılı kırk yararak, bir hesap uzmanı, mali müşavir titizliğimle de bu işlemleri gerçekleştirdim. Çıkıp saçma sapan açıklamalar yapmak yerine evrakla konuşsunlar. Beni ilgilendirmeyen konularla ilgili sadece ve sadece İsmail Işık’ı kötülemek, İsmail Işık’ı kötü göstermek amacıyla yapılan işlemlere de lütfen alet etmesinler. Bu kentte bir algı operasyonu yaparak kendilerini başarılıymış gibi göstermeye de çalışmasınlar" dedi.

"BAKANLIKLAR ONU, BUNU YAPACAKSA BELEDİYEYE NE GEREK VAR?"

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan'ın icraatlar ile ilgili açıklamalarını da eleştiren İsmail Işık; "Hepimiz bu kentte yaşıyoruz. Dokuz aydan beri olan biteni de görüyoruz. Sayın belediye başkanının kendi ifadesi,  icraat diye açıklananlar; 14 bin ton asfalt, 36 bin metrekare parke taş. Rakamlar büyük gelebilir. Bunlar 10-12 yol yapar. 1 ayda 1 yol yapılmış. Çok ilginç bir icraat 50 arıtmalı çeşmenin temizliği. Bu çeşmelerin temizliğini zaten belediye yapıyordu. Belediyenin bunla ilgili personeli vardı. Bu arkadaşlarımız geldiler, çeşme temizleme işini bile özel sektöre ihale ettiler. Orada çalışan arkadaşlarımızı başka yere kaydırdılar. Belediyenin ekipmanlarını başka işler için kullanıyorlar. 50 çeşmenin 30 tanesi de geçtiğimiz 5 yıl içinde yapılmıştır. Bir çeşme bile yapamamışlar. Kalkmış 50 tane çeşme temizledik diye icraat olarak söylüyorlar. Alınan araçlar diye bir kanal açma aracını söylüyorlar. Bunların hepsi 2019 yılının Ocak-Şubat aylarında bizim yönetimde olduğumuz dönemde kredisi, ihalesi vs hazırlanmış, bırakılmıştır. Kendileri bizim bıraktığımız araçları almaktadırlar. Dikkat ederseniz bu araçlarla ilgili hiç şaşalı bir hizmete sunma töreni falan da yapmadılar. İcraat diye bunları açıklıyorlar. Bunlardan başka bir de bakanlıklardan alınan sözler var. Bakanlıklardan söz aldık, o bakanlık onu yapacak, bu bakanlık bunu yapacak. Ya bakanlıklar onu bunu yapacaksa belediyeye ne gerek var. O zaman bakanlıklar idare etsin burasını" tepkisini gösterdi.

İŞLETMEYİ BECEREMİYORSANIZ SUÇ BİGA'NIN DEĞİLDİR”

Kamuoyunda büyük tepki çeken ve sadece 85 saniye süren ihaleyi hatırlatan İsmail Işık, Biga Belediyesini beceriksizlikle suçladı; "Çınarlık Düğün Salonu ihaleye verildi. İhaleye verilmeden 1 ay önce bunlar Biga kamuoyunda konuşuldu. Kimin alacağı bile belliydi. 85 saniye süren bir ihaleyle de o malum kişiye verildi. Şimdi Şehir Parkı’nın ihalesi gündemde. Neymiş efendim Şehir Parkı zarar ediyormuş. Şehir Hastaneleri de zarar ediyor. Cumhurbaşkanı 'Zarar ediyorsa ediyor, bunlar benim vatandaşımın hizmet aldığı yerlerdir. Zarar da olabilir' dedi. Şehir Parkı da Bigalıların hizmet aldığı, nefes aldığı, çoluk çocuk birlikte zaman geçirebildikleri bir alandır. İsteyen dışarıdan yemeğini getirecek, isteyen dışarıdan hizmet alacakmış! Zaten bu şekilde işletiliyor burası, Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Ama siz burasının işletmesini beceremiyorsanız, karlı hale getiremiyorsanız, suç Biga’nın Biga Belediyesi’nin değildir. Burası 2016 yılı 29 Ekim’inden beri tıkır tıkır çalışan, her geçen gün potansiyeli artan bir tesisti. Buradan yaz aylarında da çok ciddi para kazanıldı. Ama sizin yönetimle ilgili, orasının işletmesiyle ilgili birtakım zafiyetleriniz, orasına sahip olmakla ilgili sorunlarınız varsa, orada çalışanlar buradan yararlanıyorsa, demek ki para kazanılıyor ama siz parayı tutamıyorsunuzdur. Ne demek istediğimi kendileri çok iyi biliyorlar. Orada yapmış oldukları çalışan değişikliklerinden de bunların hepsi meydandadır. Bundan sonrası için daha fazla konuşmak artık yargının yetki alanına girer."

"650 LİRAYA DÜĞÜN YAPILIYORDU, ŞİMDİ 6 BİN 500 LİRAYA YAPILIYOR"

CHP İl Başkanı'ndan tüneller için teşekkür mesajı! CHP İl Başkanı'ndan tüneller için teşekkür mesajı!

Biga Belediyesi tarafından ihaleyle verilen düğün salonlarından vatandaşların ciddi mağduriyet yaşadığını hatırlatan İsmail Işık; "Şehir Parkı zarar ediyor, ihaleye vereceğiz deniyor. Çınarlık Düğün Salonu zarar etmedi. Kapalı Çarşı’nın altındaki otopark zarar etmedi. Bunları da ihaleye verdiniz. Ada Düğün Salonu’nun işleticisi geri bıraktı. Ben bundan sonra işletmeyeceğim burasını dedi. Ada Düğün Salonu aslına döndü diye bir sürü haberler yapıldı, yaptırıldı. Çınarlık Düğün Salonu’nda millet 650 liraya düğün yapıyordu. Şimdi çıktı 6 bin 500 liraya. Yazık günah değil mi. Çınarlık Düğün Salonu özellikle yaz aylarında Biga’nın en çok kullanılan düğün salonlarından bir tanesiydi. Ada Düğün Salonu’nu belediye işletince iyi oluyor, aslına dönüyor. Çınarlık Düğün Salonu’nu belediye işletiyor, onu kiraya veriyoruz" dedi.

"4 ÖNEMLİ PROJE BIRAKTIK. SAHİP ÇIKIN.."

Kendi döneminden yeni döneme Biga'nın ihtiyacı olan 4 proje bıraktıklarını açıklayan İsmail Işık; "31 Mart 2019 tarihinde 4 tane önemli proje bıraktık. Projeleri çizilmiş, kimisinin temeli atılmış olan 4 önemli proje. Bir tanesi şehitlik mahallemizdeki sosyal konutlar. Bir diğeri Biga’nın da çok önemli bir ihtiyacı olan Galericiler Sitesi. Kamyon Garajı ve Nakliyeciler Sitesi ile birlikte pancar deposu alanı. Bunlara devam edilmedi. Bu projelere ihtiyaç devam ediyor. Bunlara devam etmiyorlar. Bunun yerine İsmail Işık’ı kötüleyerek devri sabık yaratma peşine düşüyorlar. Ben öncelikle bu 4 projenin ısrarlı bir şekilde takipçisi olacağım. Pancar deposuna bizim bıraktığımız projenin yapılması Biga’nın hayrınadır. Sadece geçmiş dönemden kalan bir proje olarak geri bıraktırılması bu ilçeye yapılabilecek en büyük hakaretlerden bir tanesidir. 12 bin metrekarelik oradaki parkı yapmıyorlar. Hastanenin karşısında, çam ağaçlarının altında saçma sapan ne olduğu belli olmayan bir park çalışması yapılmaya çalışılıyor. Hastanenin bahçesine kaynak ayıracağına çık oradakini yap. 500’e yakın insan çalışacak orada. 40-50 esnaf olacak. Mola yeri 2,5 milyon insan Çanakkale’ye geçiyor. Bir çay içseler, yılda 2.5 milyon para yapar. Alın size kaynak, alın size para. Bunları değerlendirin. Bu kenti büyütün. Bu kente yapmış olduğumuz çalışmaların sahiplenildiğini görmek de beni açıkçası mutlu ediyor. Deve güreşi yaptık, demediklerini bırakmadılar. Alışveriş günleri yaptık. Yok efendim sobalar yanıyormuş, o oluyormuş, bu oluyormuş. Odunun dumanına bile mana buldular. Şimdi aynılarını kendileri yapıyorlar. Demek ki doğru işler yapmışız. Ben eleştirmiyorum, bunlar doğru işlerdir. Bunları geliştirin, daha kapsamlı yapın ki, Biga esnafı da bundan yararlansın. Bizim öncelikli hedefimiz bu kentin ekonomisine katkı vermekti. Alışveriş günleri, mola yeri, yöresel ürün satış yerleri bunların bir devamıdır. Puzzle’ın parçaları olarak bunlar tamamlandığında hepsi ortaya çıkacaktır" dedi.

"İHALEYE GİRMEK İSTEYENİ, İHALEYE ALMADILAR"

Biga Belediyesi bünyesinde düzenlenen ihalelere dikkat çeken İsmail Işık; "Bu yılın Temmuz ayında davet usulü bir ihale açıldı. Bir kişi girdi ihaleye. İhale de ona verildi. İhaleye girmek isteyen arkadaşlarımız var. Bir gün öncesinden dilekçe verdiler. İhaleye almadılar. Geçmiş dönem 258 liraya yapılan işler 1250 liraya Biga Belediyesi’ne fatura edildi. Bunların hepsini takip ediyoruz, izliyoruz. Orada seçilemeyen bir meclis üyesi arkadaşlarıyla birlikte çalıştılar. Biga Belediyesi’ne 2 kreş bıraktık. Biri 140, diğer 60 öğrenci kapasiteli. Bu kreşlerimizde kalan öğrenci sayısı 150 civarında. İnsanlar artık bu kreşleri tercih etmez hale geldiler. Neden? Çünkü orasını işleyişini bozdular. Şu anda belediyenin de işleyişini bozmaya çalışıyorlar. Belediyede imar işlerinin başına İstanbul’dan bir teknisyen arkadaşımızı getirdiler. Oradaki mimarları, mühendisleri, üniversite eğitimi almışların başına bir lise mezununu getirdiler. Bu arkadaşımız ne yazık ki Biga’yı da tanımıyor. Burada çok ciddi sıkıntılar önümüzdeki dönemde karşımıza çıkabilir. Kendilerini uyarıyorum, bu yanlıştan dönün. Biga Belediyesi’nin kurumsal işleyiş yapısına zarar vermeyin. Bu belediye, 5 yıl sonra da bu kente hizmet etmeye devam edecek. Bu belediye, çalışanlarıyla ve bürokratlarıyla birlikte vardır. Zaten işçi kıyımı yaptılar. Bizim dönemimizde işe giren birçok arkadaşımızı yine yalan söylediler. Yalan söylemek, bir belediye başkanına, şehri emin sıfatı olan bir insana yakışmaz. Tazminatlarını verdik dediler. Canlı yayında görüntüleri var. Tazminatsız attılar. Arkadaşlarımızın bazıları buradalar. Bir belediye başkanı yalan söyler mi? Bunları da gördük" dedi.

“SATMAYA DEĞİL YAPMAYA GELİYORUZ DEDİLER; 3 AY SONRA SATTILAR”

İhale ile Biga Belediyesinden satış yapılan yerleri eleştiren İsmail Işık; "Seçim döneminde çok eleştirdiler;  İsmail Işık sattı, etti, şu oldu, bu oldu. Sattık. Satmadık demedik. Ama 4 tane eserin toplamı 100 milyon lira arkadaşlar. Şehir Parkı, Atatürk Kültür Merkezi, Avcılar Köprüsü, Kapalı Pazaryeri. Satmaya değil yapmaya geliyoruz dediler. Geldikten 3 ay sonra sıvası bile kurumayan Katlı Otopark’ın altındaki işyerlerini sattılar. Tam rakamını hatırlamıyorum. Belki 13-15 milyon lira. 3 kez meclise borçlanma yetkisi geldi. Meclis üyesi arkadaşlarımız da sağ olsunlar, bu kentin, bu belediyenin ihtiyacı varsa buna borçlanmaya evet dediler. Geçtiğimiz dönemde bizim aldığımız kredilerin tamamına AK Parti grubu hayır dedi. Bizim derdimiz, sevdamız Biga. Biz 3 günlük, 4 günlük, bir dönemlik, iki dönemlik diye düşünmüyoruz. Bu kenti düşünüyoruz. Bu kenti belli bir noktaya getirdik. Bunların üzerine çıkma gayretleri olmadığı için de başta ben olmak üzere yalan yanlışlarla gündemi saptırmaya ve algı operasyonları yapmaya çalışıyorlar. Orada oturup 3 sayfa haber yazarak, bunları sosyal medyada şurada burada paylaşarak belediyecilik olmaz. Temel atacaksın, açılış yapacaksın, köprü yapacaksın, park yapacaksın" dedi.

"BUNLARIN NİYETİ HİZMET DEĞİL, ÇIKAR SAĞLAMAK"

Biga Belediyesinin işleyişinin bozulduğuna dikkat çeken İsmail Işık, Bülent Erdoğan'a yönelik çok sert ifadeler kullanarak; "Bu arkadaşların niyeti bu kente hizmet etmek, bulunan noktayı ileriye götürmek değil, bilakis kendilerine buradan çıkar sağlamak. Örneği belediye başkan yardımcılığı. Belediye başkan yardımcıları, vatandaşın hizmete ulaşmasını aksatmaktadır. Belediyeye gidenler onla görüş, bunla görüş diye ufacık bir otobüs kiralama işi için bile birkaç gün belediyeye gidiyorlar. Vatandaşı daha fazla yormayın. Belediyede para bitmez. Her ay belediyenin düzenli gelirleri vardır. Önemli olan bunları doğru düzgün, halkın yararına, Biga’nın gelişmesine, kalkınmasına yönelik kullanmaktır diye düşünüyorum" dedi.

“ÖNCE 50 BİN LİRA, ŞİMDİ DE 30 BİN LİRA İSTEDİLER”

Biga Belediyesi ile Minibüsçüler arasında sorun olduğuna dikkat çeken İsmail Işık, esnafın mağdur edildiğini belirtti; "Minibüsçülerle ilgili bir sıkıntı var yine. 10 tane minibüsü çalıştırmıyorlar. Burada iki şık var arkadaş; ya bu minibüsleri çalıştırırsınız ya da çalıştırmıyorsanız bunların belediyeye ödedikleri hat bedellerini iade edersiniz. Bir 50 bin lira istediler minibüsçülerden. 50’şer bin lira verin. 60 minibüsçüye. Biz bu arkadaşların paralarını ödeyeceğiz dediler. 50 olmadı şimdi 30’a düştüler. 30’u verin üstünü de biz tamamlayalım diyorlar. Allah aşkına burası bakkal dükkanı mı. Böyle bir şey olabilir mi. 150 yıllık bir kurumdan bahsediyoruz. Bir sorunu kendisi çözemiyor. Çözebilmek için de bir uğraş sarf etmiyor. Ama insanlar işinden gücünden oluyor. Mağdur oluyorlar. Çalıştırmayabilirsiniz. Tercihtir. Çalıştırılmasının yolları vardır. Çok da kolaydır. Bir meclis kararı, bir encümen kararıyla bu iş çözülebilir. Ama çözmek istersen. Geçmişte verilen sözler, bugün Biga’nın önünü tıkar hale geldi"

“TEK KİŞİLİK İHALE YAPIYORLAR”

Biga Belediyesinde Tek Kişilik İhale döneminin başladığını söyleyen İsmail Işık, 9 aylık avans süresinin bittiğini belirterek; "Şehir Parkı ile ilgili de bir sürü isim geçiyor. Birisine verecekler. Göstermelik ihale yapılacak. 5 yıl boyunca göstermelik ihale yapmadık. Çok insan girsin diye didindik. Fazla insan girsin, alacağımızı ucuza alalım, vereceğimizi daha pahalıya verelim diye. Tek kişilik ihaleler. İşte ahşap işi alınacak. Tek kişilik ihale. Çınarlık Düğün Salonu verilecek. Tek kişilik ihale. Şehir Parkı’na da yarın bir gün tek kişi girer, orasını da bir kişi alır çalıştırır. Bundan sonra bu açıklamalarımızı ve sosyal medyadaki değiştireceğiz. Bu 9 aylık süre bir avans dönemiydi. 9 ay geçti. Bekledik biz arkadaşlar alışsınlar, yerlerini ısıtsınlar, tanısınlar kurumu diye. Bunun için birkaç ay yeterliydi. Biz 9 ay bekledik. Ne yazık ki Biga bu sürede bir çivi çakın da şapkamızı asalım deme noktasına geldi. En son icraat köprünün oradaki yaya yolları boyanmış. Müthiş bir icraat yani" dedi.

(Haber: Ahmet Tunç)