Nisan ayının ikinci haftası, dünya genelinde en ölümcül hastalıklar arasında ilk sırada yer alan kalp ve damar rahatsızlıklarına dikkat çekmek için ayrılmıştır. Bu önemli hafta vesilesiyle, Biga Devlet Hastanesi'nden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mücahit Taşdemir, kalp sağlığı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Uzman Dr. Mücahit Taşdemir, kalbin vücudun dolaşım sistemine merkezi bir role sahip olduğunu belirterek, sağlıklı bir kalp ve damar sisteminin, hücrelere gerekli besin ve oksijeni ulaştırma açısından kritik olduğunu vurguladı. Kalp ve damar sağlığının ihmal edilmesinin ciddi sağlık sorunlarına hatta ölümlere yol açabileceğine dikkat çekti.

Psikologlar ve terapi süreci hakkında doğru bilinen yanlışlar Psikologlar ve terapi süreci hakkında doğru bilinen yanlışlar

Toplum, aile ve bireyler için büyük maddi ve manevi kayıplara neden olan kalp ve damar hastalıklarından korunmanın önemli olduğunu belirten Dr. Taşdemir, sağlıklı yaşam tarzının benimsenmesi ve sağlık uyarılarının dikkate alınmasının hayati önem taşıdığını ifade etti.

Genel olarak kalp hastalarında sıkça görülen şikayetlerin, göğüs ağrısı, nefes darlığı, çabuk yorulma, çarpıntı, öksürük, el ve ayaklarda morarma gibi belirtiler olduğunu belirten Dr. Taşdemir, bu şikayetlerin olduğu durumlarda en kısa sürede hekime başvurmanın önemini vurguladı.

Dr. Taşdemir, kalp ve damar hastalıklarının risk faktörlerini de şu şekilde sıraladı: yaş, cinsiyet, aile öyküsü, sigara kullanımı, hareketsiz yaşam, stres, aşırı kilo, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol. Bu risk faktörlerinin kontrol altına alınması gerektiğini vurguladı.

Kalp sağlığını korumak için ise şu önerilerde bulundu:
- Sağlıklı ve dengeli beslenme,
- Üst solunum yolu enfeksiyonlarının erken tedavisi,
- Fiziksel aktiviteyi artırma,
- Sigara ve alkol tüketiminden kaçınma,
- Stresi kontrol altına alma,
- Sağlıklı kiloyu koruma,
- Kan basıncını düzenli olarak kontrol etme,
- Kan değerlerini düzenli olarak kontrol etme.

Dr.Taşdemir, gençlik ve erişkinlik döneminde sağlığa yapılan yatırımların, gelecekte kalp ve damar hastalıklarından korunmayı sağlayacağını belirtti ve son olarak, sağlıklı bir yaşam tarzı seçerek kalbinizi korumanın önemini vurguladı.

#sağlıklı ve uzun bir yaşam için kalbinize iyi bakın

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç