CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Erkek, İçişleri Bakanlığında YSK'ye paralel bir seçim takip sistemi oluşturulduğunu belirterek "Niçin oluşturuyor? Kaybedeceğiniz zaman darbe mi yapmayı planlıyorsunuz? Demokrasiye, milli iradeye darbe mi gerçekleştirmeyi planlıyorsunuz" diye sordu.

Görevinden istifa etmeden AKP'den milletvekili adayı gösterilen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sert eleştirilerde bulunan CHP'li Erkek'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: "Maalesef öyle bir tablo ile karşılaştık ki bunu ilk kez bir seçimde yaşıyoruz. İçişleri Bakanlığında paralel bir yapı kurulduğunu tespit ettik. İçişleri Bakanlığı, tüm valiliklere yazdığı yazıyla şunları talep ediyor. Bir seçim takip modülü oluşturmuşlar bakanlık bünyesinde. Tüm Valiliklere, Kaymakamlıklara talimat veriyorlar. Nüfusu 20 bine kadar olan ilçelerde en az 3, 20-100 bin arası olanlarda en az 5, 100 bin ve üstü olanlarda ise en az 10 personel görevlendirilecek. Personel sayısı kadar bilgisayar temin edilecek. Personelin bilgisayar kullanmayı bilen kişiler olmasına özen gösterilecek. Bu yapıyla birlikte tüm sandık sonuç tutanakları ve seçim sonuçları takip edilecek."

"BU KANUNSUZ EMRE UYMAYIN"

“Kiraz Kaymakamlığının İlçe Seçim Kuruluna yazı yazarak "Bakanlıktan gelen yazı uyarınca sandık sonuç tutanaklarının birer örneklerini anlık olarak vereceksin" dediğini buna karşılık kurulun YSK'ye başvurduğunu belirten Erkek, YSK'nin oy birliği ile bu talebi reddettiğini aktardı. "Bunun yasal olarak mümkün olmadığını kararında vurgulamış" dedi.

Erkek, konuşmasına şöyle devam etti: "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, maalesef bir suç işleri bakanı gibi hareket etmeye devam ediyor. YSK'nin karşısına İçişleri Bakanlığını koymuş, İlçe Seçim Kurullarının karşısına da Kaymakamlıkları koymuş, paralel bir yapı oluşturmuş. Çünkü kendisi bu paralel yapıları çok iyi bilen biri geçmişte de. Ama biz kamu görevlilerini de buradan uyarıyoruz: Bu kanunsuz emre uymayın, bu suça ortak olmayın. Yetkili tek organ YSK'dir. Başka hiçbir idare, hiçbir organ o tutanaklara, oy torbalarına dokunmaz."

İKTİDARIN "DARBE" SÖYLEMLERİNİ HATIRLATTI: "GERÇEK BEKA SORUNU BUDUR"

Süleyman Soylu'nun 14 Mayıs seçimleri için "Batı'nın siyasi darbesi olacak" dediğini anımsatan Erkek, "Gerçekten artık akıllarını kaybetmişler. Seçim tarihi kararını Erdoğan aldı. Bu milli iradeye de büyük bir güvensizlik ve saygısızlık. Halkın iradesinin üstünde hiçbir güç yoktur. '15 Temmuz'un finansörü' dedikleri BAE'ye de nasıl koşa koşa gittiklerini de çok iyi biliyoruz. Yine sarayda bir danışman '14 Mayıs'ta muhalefetin seçimi kazanması Türkiye'nin bağımsızlığına darbe olur' dedi. Korku o kadar büyümüş ki böyle akıl dışı ve demokrasiye darbe niteliğinde açıklamalar yapabiliyorlar. İşte gerçek beka sorunu budur" dedi.

Ak Parti Biga'nın aday listesi belli oldu Ak Parti Biga'nın aday listesi belli oldu

"KAYBEDECEĞİNİZ ZAMAN DARBE Mİ YAPMAYI PLANLIYORSUNUZ?"

Erkek, iktidara "İçişleri Bakanlığı, YSK'ye paralel bir seçim takip sistemini niçin oluşturuyor? Kaybedeceğiniz zaman darbe mi yapmayı planlıyorsunuz? Demokrasiye, milli iradeye darbe mi gerçekleştirmeyi planlıyorsunuz" diye sordu.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç