Biga Belediye Meclisi Şubat 2022 ayı Olağan Meclis Toplantısı 1 Şubat 2022 Salı saat 16:00’da Belediye Meclis Salonunda yapıldı. Toplantıda 9 gündem maddesi görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. Toplantıya, siyasi partilerin ilçe başkanları, muhtarlar, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Şubat ayı Meclis toplantısında plan tadilatları, başkan vekilliği ve meclis huzur hakkı yevmiyeleri, zabıta ve itfaiye hizmetlerinde görev yapan personele fazla çalışma bedeli olan maktu ücretlerinin belirlenmesi, Biga Belediyesi şirketi Biga Kent Hizmetleri ticaret A.Ş’den 6 adet hizmet aracının Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne şartsız ve ivazsız bağışının yapılması görüşüldü.

473ac11a-01ef-44ab-811e-b4a57d43de24

BAĞIMSIZ MECLİS ÜYESİNİN TEKLİFİ DİKKAT ÇEKTİ

Meclis üyelerinin huzur hakkıyla ilgili söz alan Biga Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Zeki Mutlu, Belediyenin tasarruf etmesi gerektiğini belirterek huzur hakkının alınmamasını ve kendisinin huzur hakkından feragat ettiğini açıkladı. Bağımsız Meclis Üyesi Zeki Mutlu yaptığı konuşmada; "Belediye yönetiminde üçüncü yılımızı doldurmak üzereyiz. Bigalı hemşehrilerimiz sokağındaki, mahallesindeki küçük sorunlar ve temel hizmetleri talep etmek için belediyeyi yönetenlere başvurduklarında 'bütçemiz müsait değil', 'paramız yok' gibi yanıtlar almaya bugün artarak devam ediyorlar. Bu durum bize belediye yönetiminin geldiğimiz noktada maddi sıkıntılarının devam ettiğini gösteriyor. Bu nedenle harcamalarında sıkı bir tasarruf zorunlu hale geldiğini düşünüyorum. Tasarruf denildiğinde ise ilk adım yönetenlerde gelmeli diye düşünüyorum. Ben de kendi adıma huzur hakkı ücretimi almayarak bir başlangıç yapmak istiyorum. Bildiğim kadarıyla bir meclis üyemiz daha huzur hakkı almıyor. Ona da teşekkür ediyorum. Bütün meclis üyesi arkadaşlarıma da huzur hakkı ücretlerini almayarak sembolik de olsa belediye bütçesine katkıda bulunmaya ve başkan yardımcılarına da aldıkları yüksek maaşlardan vazgeçip Bigamıza hizmetlerini bu şekilde sürdürmeleri için çağrıda bulunuyorum. Bu davranışın Bigalı hemşehrilerimiz nezdinde belediye yönetimine karşı kaybedilen güveni kazanmak için bir fırsat olacağını düşünüyorum. Teklifim bu şekildedir. Teşekkür eder, saygılar sunarım" ifadelerini kullandı.

Başkan vekilliği ve Meclis huzur hakkı yevmiyelerinin aynı kaldığını söyleyen Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ise, “Burası bir kamu kurumu ve kanunlara uymak zorundayız. Biga Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bu yana tasarruflarımızı uyguluyoruz. Bunun en açık örneği ise önceki 5 yılı kıyasladığımız zaman 5 yılda Belediyenin borcu 15 kat artıyor yani her yıl 3 kat artmış oluyor. Biz göreve geldiğimizden bu yana ise bırakın 3 veya 15 katı bir kat dahi borcumuz artmadı” diye konuştu. Meclis Üyesi Mutlu ise, “Başkanım biz buna inanıyoruz. Zaten güvenmesek sizinle beraber yola çıkmazdık” dedi.

Bağımsız Meclis Üyesi Zeki Mutlu ise Başkan Erdoğan'a; "Biz güvenmeseydik sizle birlikte yola çıkmazdık. Ama biliyorsunuz ki, yapamadığımız şeyler var. Yarım elma gönül alma. Biz buraya para almaya gelmedik. Para kazanmaya da gelmedik. Biz gönül belediyeciliği yapmaya geldik buraya. Bunu bir kere aklımızdan çıkarmayalım. İnsanlara söz verdik. Ben hala bu sözdeyim. Ben meclis üyesi olarak huzur hakkımı almayacağım" dedi.

Millet İttifakı Sözcüsü CHP'li Belediye Meclis Üyesi Alper Şen ise; 2022 yılında da 2021 yılı ücretlerle devam edilmesini teklif etti. Millet İttifakı'nın teklifi aynen kabul edildi.

b1569812-8963-44ec-9e25-c10ecc03ac27

MİLLET İTTİFAKI KENT HİZMETLERİ'Nİ SORDU

Biga Belediyesi CHP'li Meclis Üyesi ve Millet İttifakı Sözcüsü Alper Şen, Biga Belediyesi şirketi Biga Kent Hizmetleri ticaret A.Ş’den 6 adet hizmet aracının neden devredildiğini sordu. Başkan Erdoğan ise, “Bu araçlar Temizlik İşleri Müdürlüğümüzde kullandığımız çöp kamyonlarıdır. Bunların hepsi resmi plakalı olarak Belediyeye alınmış ve şirkete devredilmiş. Şirketin aracı olarak faaliyet gösterdiği için her ay Biga Belediyesi’ne bunlarla alakalı fatura kesiyor. Bu konuyla alakalı kamu yararı gözetilerek araçlar asıl sahibi olan Biga Belediyesi’ne aktarmış oluyoruz” cevabını verdi.

Millet İttifakı Sözcüsü Alper Şen bu açıklama üzerine; "Bundan şunu anlayabilir miyiz? Bundan sonraki süreçte temizlik hizmetleri işlerini herhangi bir taşeron hizmet almadan Biga Belediyesi kendisi mi yapacak?" şeklinde sordu. Başkan Erdoğan da onayladı.

Millet İttifakı Sözcüsü Alper Şen yine söz alarak; "Üçüncü yılımızı bitirmek üzereyiz. Biga'nın sağ cebi Biga Belediyesi ise sol cebi de Kent Hizmetleri AŞ olarak diyebiliriz. Bazı konular şirket üzerinden belediye hizmeti olarak vatandaşa sunuluyor. Ancak geçtiğimiz süre içerisinde istememiz ve talep etmemize rağmen şirketin durumu ile ilgili doyurucu bir bilgi ya da belgeye sizin tarafınızdan ulaşamadık. En son Kasım ayında bu konuyu hatırlattık. Aralık ayında Atatürk Kültür Merkezi'nde bir sunum yapacağınızı söylemiştiniz. Henüz öyle bir gündem önümüze gelmedi" şeklinde konuştu.

Başkan Erdoğan ise; "Aralık ayında planladık ama üçüncü yılımız olan Nisan ayında onu yapacağız. Hem şirketin hem belediyemizin üç seneden beri yaptığı hem mali hem de Biga'ya kazandırdıklarımız ne varsa Nisan ayında yapacağız. Eğer uygun görürseniz Nisan meclis toplantımızda da yapabiliriz" dedi.

cf4418da-6248-4a84-80af-b5ba39b326d5

HAYVAN BARINAĞI İÇİN PROJE ATIŞMASI

Gündemin 6. maddesinde Biga, Çan, Yenice ve Çevresi Katı Atık Yönetim Birliği (BİÇAY) tüzüğüne “Sokak hayvanları için barınak, bakımevi, doğal yaşam alanı, hayvan hastanesi ve rehabilitasyon merkezini de kapsayacak şekilde kompleks tesisleri kurmak” ibaresi eklendi. Sokak hayvanları için tüm gücüyle çalışan Biga Belediyesi böylece, Çanakkale İli Hayvan Yaşam Merkezi Planlaması projesinin Biga bölgesine yönelik ilk adımını atmış oldu. Başkan Erdoğan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sokak hayvanlarıyla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın bir talimatı oldu. Biz de Çanakkale Valimiz ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürümüzün katılımıyla Biga’da toplantı yaptık. Geçici hayvan barınakları sorunu çözmüyor. Kısırlaştırılan hayvanların veya tedavisi yapılan hayvanların sağlığına kavuşması ile birlikte doğal yaşam alanına bırakılması gerekiyor. İlçeler arası hayvan bırakıldığı için büyük sorun oluyor. Sokak hayvanları bizlere Allah’ın emanetidir. Sürecin içine tüm ilçeleri katarak birlikler üzerinden doğal yaşam alanı yapılması uygun görüldü. BİÇAY’ın üyesi olan tüm belediyeler bu meclis kararını alarak birliğimize bu konuda görevi aktarmış olacağız. Ayrıca kısa bir bilgi vereyim. 2021 yılında Çanakkale Belediyesi dört veterinerle 200 kısırlaştırma yapmış, Biga Belediyesi ise bir veterinerle 600 küsür kısırlaştırma yaptı. Sokak Hayvanları Derneğimize verdiğimiz mamalarla birlikte 35 ton civarı mama dağıttık. Araç ve personel sayısını artırdık. Periyodik olarak mama bırakıyoruz. Barınağımız çalışmalarını verimli şekilde yapıyor” dedi.

Söz alan Belediye Meclis Üyesi Alper Şen, Başkan Erdoğan'ın yapacağını iddia ettiği hayvan barınağı projesinin BİÇAY kapsamında bir proje olarak ortak bir çalışma olarak gerçekleşeceği şeklindeki yorumunu paylaştı. Başkan Erdoğan ise aynı şey olmadığını iddia etti.

Millet İttifakı Sözcüsü Alper Şen, özellikle okul saatlerinde başta Şirintepe Mahallesi olmak üzere sokak hayvanlarının çocuklara saldırması sorununu gündeme getirince ise Başkan Erdoğan; "Zaten ekiplerimiz bu konuda çok çalışıyor. Bir dönem artmıştı ama son zamanlarda whatsapp hattımıza bu konuda gelen şikayetler çok azaldı" dedi.

b1b323a1-3c45-4390-a174-edd9a5512da8

ALPER ŞEN: "TOPLU TAŞIMADAKİ TEK SORUN FİYATLAR DEĞİL"

Toplantının devamında ise, Biga Belediyesi Kapalı Pazaryeri peron işgal ücretlerinin belirlenmesi ile S.S 76 Nolu Biga Şehiriçi Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi araçları ve S.S 38 Nolu Ağaköy Özel Toplu Taşıma Aracı Kooperatifi midibüslerinin yeni yıl tarifesinin tespitinin Plan ve Bütçe Komisyonu ile Meslek Kuruluşları ile İlişkileri Düzenleme Komisyonu’nda görüşülmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Maddeyle ilgili konuşan Millet İttifakı Sözcüsü Alper Şen; "Toplu taşıma ücretleriyle ilgili bu konular önümüze geliyor. Çalışan arkadaşlarımızın bu taleplerini haklı olarak görüyoruz. Kabul etmeliyiz ki, Biga'daki toplu ulaşımın tek sorunu sadece ücretler değil. Hazır önümüze böyle bir fırsat daha gelmişken, bu komisyona gönderilecek maddenin daha geniş bir katılımla Biga'nın toplu ulaşımındaki diğer sorunların da göz önüne alarak daha sağlam bir zemine oturtulması için bir fırsat. Bizim belediye olarak bazı konularda inisiyatif almamız gerektiğini düşünüyoruz. Gidişat şunu gösteriyor. Birkaç ay sonra tekrar zam yapmamız gerekecek. Ama burada belli grubun ticari faaliyetlerinin yanında bu hizmeti alacak vatandaşlarımızın da haklarını korumak zorundayız" dedi.

55098456-f73a-4320-a06a-628374fed058

VATANDAŞ İSYAN ETTİ

Belediye tarafından su ve kanalizasyon çalışmaları için kaldırım sökme ücret tarifesinin her metresi için beton parke 166 lira, bordür taşı 70 lira, yağmur oluğu 70 lira, karo engelli dahil 300 lira, granit 300 lira, sathi toprak yol 50 lira, asfalt 500 lira olarak belirlendi. Madde oybirliğiyle kabul edildi.

Toplantı sonunda konuşan bir Selçuk Uğur isimli vatandaş ise; "Bu yol bozmayla ilgili 28 Ocak denilmişti hatırladığım kadarıyla. 10 Ocak'ta belediyemize başvurduğumuz yol bozmalar 35 lira idi. Şu anda 166 lira oldu. Bana yeni tarifeden ücretle kesildi. Ben bunun açıklamasını yaptım. Eski tarifelerden aldığımız işlerin ücreti yeni tarifeden kesiliyor. 'Beni aşıyor' denildi. 'Meclis kararları var' denildi" ifadelerini kullandı.

372ec6ec-9164-46dd-ac54-b7666d96dee3

MECLİS ÜYESİ TAMER ERGÜN'DEN DUYGULANDIRAN KONUŞMA

Meclis toplantısı sonunda ise Biga Belediyesi İYİ Parti Meclis Üyesi Tamer Ergün söz aldı. Geçtiğimiz haftalarda meydana gelen trafik kazasında oğlu Hasan Tahsin Ergün’ü kaybeden Ergün, yaptığı hüzünlü konuşmada, “Zeki abimizin torunu olduğu için mutlu olmuştuk. Yaşadığımız süre içinde ise doğum da var ölüm de var. Biz ölümü tadanlardanız. Allah düşmanımıza böyle bir acı tattırmasın. Evladım 27 yaşındaydı. Aile olarak nasıl bir evlat yetiştirdiğimizi arkasından anlatımlarla daha da gururlandığımızı ve böylece bir nebze de olsa acımızın dindiğini hissediyoruz. Hep Allah sıralı ölüm versin deriz. Maalesef bizim düşündüğümüz gibi gerçekleşmiyor. Ben bayramlarda kabir ziyaretlerimize gittiğimizde babamın yanında bir boş yer vardı. Oraya vasiyetimdi ve öldüğümde beni buraya gömersiniz demiştim.  Ama evladımıza gömmek bize nasip oldu. Dede torun şimdi ikisi de yan yana yatıyor. Ben başta sayın başkanımız olmak üzere A partisi, B partisi, C partisi ayırmaksızın Türkiye’nin her tarafından acımızı paylaşan tüm dostlarımızdan Allah razı olsun. Evladımın mekanı cennet olsun, nurlar içinde yatsın. Sabah Gümüşçay’a gidiyorum ve yapılacak işleri soruyorum. Yapılacak çok projelerimiz vardı. Ama Allah böyle uygun görmüş. Allah’a da isyanımızın mümkünatı yok. Sizlerden dua bekliyoruz. Allah bize sabırlar versin” dedi.

Kaymakam Dolu'dan üreticilere destek ziyareti Kaymakam Dolu'dan üreticilere destek ziyareti

Konuşmanın ardından, Meclis salonunda bulunanlar merhum Hasan Tahsin Ergün için Fatiha okudu.

df8ac0e0-a75d-4a3d-b4a3-f3d1e3df641dcf4418da-6248-4a84-80af-b5ba39b326d5b8439f9a-ca77-41cc-a88f-d41fa7e27f4ab6824eed-f316-4895-a5f3-3f9631eaf2db799ed088-e641-4673-9018-096e09e5b37669f9d649-b209-40c6-995b-fd53a9a286f867b615ef-29b6-4eac-966b-f9e11b66d73930a52bcd-55a4-4447-a10c-eef9685796219a5981f6-2793-4117-bae4-c46e88f986af6c83fdc2-4376-42d8-9a2a-a178f5ebe39e4bce4c02-6b12-497f-b1d1-804a3d29ed8d

Editör: Ahmet Tunç