Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından iş yerlerine yapılacak kira zammı netleşti. Mayıs ayı Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte iş yerlerini ilgilendiren kira artış oranları da belli oldu. Mayıs ayı verilerine göre iş yerlerinin kira artış oranları yüzde 63,72 olarak belirlendi.

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Çanakkale İl Başkanı Mustafa Alptuğ Akkoca tarafından kira artışı ile ilgili basın açıklaması yapıldı. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Biga TSO Meclis Toplantısı yapıldı Biga TSO Meclis Toplantısı yapıldı

KONUTLARDA YÜZDE 25

“Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından iş yerlerine yapılacak kira zammı netleşti. Mayıs ayı Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte iş yerlerini ilgilendiren kira artış oranları da belli oldu. Mayıs ayı verilerine göre iş yerlerinin kira artış oranları yüzde 63,72 olarak belirlendi. Konutlarda ise Temmuz 2023 tarihine kadar Kira Artış oranları yüzde 25 olarak gerçekleştiriliyor. Bu tarihten sonra da Temmuz 2024 yılına kadar kira artışlarının yüzde 25’te sabit tutulması bekleniyor. İşyeri kiralarında TÜFE’nin son 12 aylık ortalaması üzerinden artışlar devam ediyor ve Mayıs ayı enflasyon oranlarına göre özel bir hüküm yoksa artışta üst sınır yüzde 63,72 olarak uygulanacak. Konut kiralarında ise 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olan yüzde 25 kira sınır uygulamasının yeni dönemde de meclisin ilk gündem maddelerinden biri olması bekleniyor. Yapılması planlanan düzenlemeye göre, bu üst sınırın 1 yıl daha uzatılması planlanıyor. Konut kiralarında getirilen düzenlemenin sahada çok karşılık bulmadığını söylemek mümkün. Ülke genelinde kiralık konut m² fiyatları 100-TL seviyesine ulaştı. Yani 100m2 bir dairenin 10.000-TL bir kira bedeli söz konusu. Bu kira bedeli 100m2 örneğinde özellikle İstanbul’da 12.000-TL, Ankara’da 8.000-TL ve İzmir’de 10.000-TL seviyesinde. Çanakkale’de ise yine bir m² kira 100 TL bandında gerçekleşiyor. Bu süreçte sadece bu illerde değil Antalya gibi birçok ilde ve sonrasında birçok Alanya, Bodrum gibi birçok ilçede de kiralık daire bulmak neredeyse imkansız ve kiralar çok yüksek bir hale geldi. Deprem ve çevremizdeki savaşların etkisi, mülteciler, kredi erişiminde yaşanan zorluklar, deprem ve EYT sonrası hareketlilik arzın azalması ile piyasaları kiralıkta yüksek seviyelere çekmeye devam ediyor. Mayıs ayı ile başlayan evlenme hareketliği de kiralık daireleri yok seviyeye düşürdü. Evleri boşalan mal sahipleri de dönüşüm süreçleri nedeniyle evleri kiraya vermekten çekiniyor. Ayrıca yüzde 25 sınırlamaya uymayanlar için konuşulan hapis ve para cezaları da mal sahiplerini oldukça tedirgin eder boyuta geldi. Kiracılar ile yaşanan problemlerin artması, artan davalar mal sahiplerini günlük kira modellerine yöneltiyor. Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Çanakkale sektörel görüşü olarak en azından sınırlamanın devam etmeyip, TÜFE uygulamasına dönülmesinin yaşanan anlaşmazlıkları ve piyasanın bir nebze de olsa ateşini düşüreceğini değerlendiriyoruz.”

(Kaynak: Çanakkale Gündem)

WhatsApp-Image-2023-06-06-at-11.26.34

Editör: Ahmet Tunç