Kepez Belediyesi önceki dönem Belediye Başkanlarından Dr.Ömer Faruk Mutan bugün Çanakkaleli özellikle otomobil sahipleri için anlamlı bir eyleme imza attı. 18 Mart günü köprü açılışı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçiş ücretini “200 liracık” olarak açıklamasına Mutan çağrıda bulunarak; “Sayın Cumhurbaşkanım, köprüden en azından Çanakkaleli, 17 plakaya sahip araç sahipleri 100 liradan faydalansın” çağrısında bulundu.

“ÇANAKKALELİLERE, 17 PLAKALARA İMTİYAZ, AYRICALIK İSTİYORUZ”

Cumhuriyet Meydanında saat 13.00’da oturma eylemi gerçekleştiren Dr.Ömer Faruk Mutan burada basın mensupları aracılığı ile başta AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan olmak üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi. Mutan yaptığı eylemin gerekçesini ise şu sözlerle açıkladı; “18 Mart günü ülkemizin en büyük yatırımlarından birisi olan 1915 Çanakkale Köprüsü açılışı gerçekleştirildi. Uluslar arası ulaşım konusunda büyük bir yatırımın hayata geçirilmesine imza atan, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Peki neden bugün buradayım? 5 gündür sosyal medya hesabımdan bir paylaşım yayınladım. Ana tema; Çanakkale içerisindeki, Çanakkale plakasına sahip araçların 1915 Çanakkale Köprüsünden yüzde 50 indirimle geçmesi hususudur” dedi.

“BÜLENT TURAN TALEPLERİMİZE ARACI OLSUN”

Sayın Cumhurbaşkanı açılış günü belirtti; 1 hafta ücretsiz sonrasında ise o gün itibariyle 280-290 TL olan bir geçişi 200 Liracık olarak güncelledi. Bende diyorum ki; bu geçiş ücreti Çanakkaleliler için 100 liracık olsun, olmaz mı? Neden olmasın? Che Guevera diyor ki; ‘İmkânsızı iste’ burada imkansız olan bir şey yok. Cumhurbaşkanı’nın iki dudağı arasındadır. Sayın Cumhurbaşkanına da çok yakın bir siyasimiz var; Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan. Desin ki ‘Cumhurbaşkanım, Çanakkaleliler benim aracılığımda köprüden geçiş ücretinin 100 lira olmasını istiyorlar.’ Ağrılı, mersinli, Ankaralı, İzmirli, İstanbullu yaşamıyor burada. Gelibolu’da yaşadığımdan biliyorum; Anadolu yakası Gelibolu’da yaşayanlar için adeta bir adadır. Anakara değil, ada, ada. Bir hastalık halinde, bir yakınızın son anları üzerinden sağlık sorunu yaşadığını düşünün. Her ne kadar feribotlar üzerinden bir kolaylık öncülük tanısa da.. Bu köprü bir cana, bir yaşama değer mi? En azından Gelibolulara, Lâpsekililere yapılsın” dedi.

Biga Kent Konseyi Başkanı: Ergün Erkap Biga Kent Konseyi Başkanı: Ergün Erkap

“17 PLAKALARA FERİBOT TARİFESİ UYGULANSIN”

GESTAŞ’ın günü birlik sefer tarifelerini örnek gösteren Ömer Faruk Mutan; “Feribot düzeyine indirilmesin istiyoruz, feribot günlük geçişi 95 liradır, aynı gün içinde dönerseniz 10 lira ilave veriyorsunuz. Bu köprü de 100 lira olsa ne olur? 17 Plaka sahiplerine yapılsın, Çanakkaleliler faydalansın. 17 Plakalılara yapılsın bu indirim. Bir indirim, bir imtiyaz, ayrıcalık istiyoruz Çanakkaleliler adına. 1 saat burada oturacağım, bu ayrıcalık için yarın da gelip oturarak talebimizi duyurmak istiyorum. Gelmek isteyen Çanakkalelileri, kendisini Çanakkaleli hissedenleri, otomobilinin plakası 17 olanları buraya davet ediyorum. Otomobil sahipleri için bu talebimizdir” dedi.

“YAPILSIN BU, OYLARI NASIL ARTIYOR GÖRECEKLER”

17 Plakalı tüm araçların değil sadece otomobillere ayrıcalık tanınmasını isteyen Mutan, AK Partili siyasilere de seslenerek; “Bu hassasiyeti çoğaltırsak; isteyelim, istenirse oluyor arkadaşlar. Çoğalırsak taleplerimizin yerine getirilmesi konusunda birileri de mutlaka bizi duyacaktır. İnatla da şunu söylemek istiyorum; bu talebim ulusal boyutta ses bulursa devamı gelir gibi geliyor. Ama bunun olmasını istiyorum. Günü birlik gidiş gelişler için 100 lira belirlenebilir. 17 plakalar için bu imtiyaz ayrıcalık tanınsın. Hükümet olanlara da hatırlatmak istiyorum; bunu yaparsanız oylar nasıl geliyor göreceksiniz” dedi.

Editör: Ahmet Tunç