Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığı ile Şubat ayından itibaren işletme kredileri 750 bin TL’ye, sıfır araç kredileri ise 1 milyon 500 bin TL’ye yükseltilmişti. Faiz oranı ise yıllık yüzde 25 olarak açıklanmıştı.

Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine zam Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine zam

Esnaf ve sanatkarların kullanmış olduğu ve borcu devam eden hazine destekli esnaf kredisi faiz oranlarının Halkbank tarafından güncellendi. CHP Çanakkale Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Özgür Ceylan ise tepki gösterdi. Ceylan; "#Esnaf çökerse, ülke ekonomisi çöker. Allah aşkına sizde hiç mi insaf yok? Çetelerin vergi borçlarını silecek, esnafa da çökeceksin öyle mi? Devlet vatandaşına tuzak kurmaz, kuramaz. Esnafın Kefalet Kooperatifleri eliyle aldığı kredilerin faizinin artırılması kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan alınan kararla geçmişe dönül kredi faiz oranlarının ekonomik tedbirler kapsamında yükseltildiği öğrenildi. Esnafların ödeme planlarını Halk Bankası şubesinden temin edebilecekleri belirtilirken, yapılan faiz oranı değişiklikleri ile en düşük faiz oranı yüzde 17 iken, en yüksek faiz oranı yüzde 29'a yükseltildi.

Edinilen bilgiye göre Biga Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nin sisteminde henüz yeni rakamlar görünmezken, rakamlar sisteme düşer düşmez kooperatif ortaklarının bilgilendirileceği öğrenildi. Kooperatif Başkanı Mustafa Kurt'un Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri bölge toplantısına katılacağı, toplantıda da faiz değişikliği konusunun gündeme geleceği bilgisine ulaşıldı.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'ne henüz bir yazı ulaşmazken; gelen tepkilerin kararda geri adıma neden olup olmayacağı ise merak konusu.

İddiaya göre yeni güncellemeye göre değişen kredi faiz oranları şu şekilde:
Yüzde 7,5 ile kredi çekenlerin yeni faiz oranı yüzde 17,
Yüzde 8,5 ile kredi çekenlerin yeni faiz oranı yüzde 18,
Yüzde 9,5 ile kredi çekenlerin yeni faiz oranı yüzde 21,
Yüzde 12,5 ile kredi çekenlerin yeni faiz oranı yüzde 24,
Yüzde 15 ile kredi çekenlerin yeni faiz oranı yüzde 24,
Yüzde 17,5 ile kredi çekenlerin yeni faiz oranı yüzde 25,
Yüzde  20 ile kredi çekenlerin yeni faiz oranı yüzde 26,
Yüzde 22,5 ile kredi çekenlerin yeni faiz oranı yüzde 27,
Yüzde 24 ile kredi çekenlerin yeni faiz oranı yüzde 28,
Yüzde 25 ile kredi çekenlerin yeni faiz oranı yüzde 29 oldu.

İkametgah veya işyerinin en yakın olduğu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı, ihtiyacı olan krediye kooperatif aracılığıyla başvurabiliyor ve böylece faiz indirimli uzun vadeli kredilere ulaşabiliyor. İşletme Kredileri, hammadde, malzeme, işletme sermayesi ihtiyacı için kullandırılıyor.

SEÇİM SONRASI DÜZENLEME YAPILMIŞTI

Küçük işletme sahipleri ve esnaflar için önemli bir finansman kaynağı olan esnaf kefalet kredilerinde, kredi faiz oranları ve ödeme süreleri üzerinde dikkat çekici değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler, ekonomideki 'sıkılaştırma' politikaları kapsamında gerçekleştirildi ve 31 Mart 2024 yerel seçimlerinin ardından, 1 Nisan 2024 itibarıyla yürürlüğe girdi.

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri tarafından sunulan işletme ve yatırım kredilerinin faiz oranları, mevcut yüzde 25 seviyesinden yüzde 29'a yükseltildi. Bu artışla birlikte, kredilerin geri ödeme süreleri de önemli ölçüde kısaltıldı. İşletme kredilerinin vadesi 60 aydan 336 aya, taşıt edindirme kredilerinin vadesi 7 yıldan 4 yıla, işyeri edindirme kredilerinin vadesi ise 10 yıldan 5 yıla indirildi.

Ayrıca, temerrüt faizi oranı da yüzde 37,50'den yüzde 43,50'ye çıkarıldı, bu durum ödeme güçlüğü çeken esnaflar için ek bir yük getireceği ifade edildi.

(Haber: Ahmet Tunç)

441068545 434568159187163 3195980968119383968 N

Editör: Ahmet Tunç