Biga Kafkas Kültür Derneği'nin yeni seçilen Başkanı Enver Sağlam ve yönetimi basın mensupları ile kahvaltıda buluştular ve kültür derneklerinin çalışmaları başta olmak üzere çok sayıda konu üzerinde sohbet ettiler.

Başkan Enver Sağlam, yeni yönetim kurulundaki Neriman Yasan, Murat Önver, Sevil Baykal Çakır, Önder Yamaç, Ömer Yavuz ve Cengiz Erdeğer'i basın mensuplarına tanıtırken; sadece çerkes üyelerden değil Kumuk ve Çeçen üyelerin de dahil olduğu bir yönetim anlayışından ve kültürler arası oluşturulan köprüden mutluluk duyduğunu ifade etti.

Dernek Üyelerinin kendi elleriyle hazırladığı kahvaltıda Çerkeslere özel olarak bilinen Haluj ikram edilirken; sürpriz olarak da Kumuk kültürüne ait olduğu bilinen Çudu ikram edildi. Her kültür tarafından farklı anılan çudu, çeçence jeypelgeş, kumuklarda çudu, kuşhalarda velibah, kabardeylerde delen, Boşnaklarda ise purşina olarak bilinir. Çudu un, süt, tuz ve tereyağından yapılan, kültüre ait olarak da içine konan malzemede değişiklik gösteren bir yiyecek türüdür.

Yapılan toplantı sohbet havasında geçerken Başkan Enver Sağlam; Çerkes kültürünün zenginliği ve hedefleri ile daha önceki dönemde yapılan başarılı çalışmalar konusunda bilgi verirken; "Bizim için derneklerimiz artık modern köylerimiz, kültürümüz, dilimiz. Bütün değerlerimizi gençlerimize mutlaka miras bırakabılmemiz lazım. Unesco raporlarında Abazaca ve Adigece kaybolmaya yüz tutmuş diller arasında ve bu bizi üzüyor. Çanakkale’deki Çerkes topluluğuyla birlikte hareket ediyor ve sıkça fikir alişverişi yapıyoruz. Öğretmenler gününde çerkes öğretmenlerimize özel bir program düzenledik. Yine gençlerimizle birlikte biraraya geldik" ifadelerini kullandı.

Genç ses yarışması nefesleri kesti Genç ses yarışması nefesleri kesti

Dernek binasında yapılan toplantıda dernek üyeleri basın mensupları ile biraraya gelerek, toplumun daha geniş kitlelerine sesini duyurabilmek için işbirliği yapma fırsatı buldu.

Kahvaltı ve toplantının sonunda dernek başkanı Enver Sağlam ve yönetim kurulu üyeleri basın mensupları için Murat Önver'in çaldığı akordiyon eşliğinde kafkas dansları yaptılar.

Biga Kafkas ve Kültür Derneği aynı zamanda KAFFED yani Kafkas Dernekleri Federasyonu aktif üyesidir.

(Haber: Çiğdem Özden Demiray)

kafkas3

kafkas2

kafkas1

Editör: Ahmet Tunç