Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı, yönetmelik 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecek. Biga TSO 9’uncu Meslek Komitesi (Konaklama, Lokanta, Finans, Sigorta ve Diğer Hizmetler), Komite Başkanı İlker Çiftçi yaptığı açıklamada; "Üyelerimizin ilgili yönetmeliğe uygun davranmaları gerekiyor" uyarısında bulundu.

Bakanlığın Kararı Turizmi Bitme Aşamasına Getirdi Bakanlığın Kararı Turizmi Bitme Aşamasına Getirdi

Ticaret Bakanlığı tarafından fiyat etiketleri yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yönetmelik ile etiketlerin nerelere konulacağı netlik kazandı.

ETİKET DÜZENLEMESİ NETLEŞTİ
Biga TSO 9'uncu Meslek Komitesi Başkanı İlker Çiftçi, Aralık ayında gerçekleştirdikleri komite toplantısı sonrası yaptığı açıklamada; "Hizmetlerin özelliğine ve tüketiciye sunuluş biçimine göre, tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge, levha, pano ve benzerleri, hizmetin sunulduğu işyerinde, ayrıca lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan işyerlerinde ise işyerinin giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde asılacak ya da takılacak" ifadelerini kullandı.

fiyat-etiket-market-aa-1771999

BAKANLIĞIN AÇIKLAMASINI HATIRLATTI
Bakanlıktan yapılan açıklamaya dikkat çeken İlker Çiftçi; "Düzenlemeyle tüketicilerin yiyecek ve içecek hizmeti sunulan yerlerde daha iş yerine girmeden tarife ve fiyat listelerini görebilmesi, fiyat karşılaştırması yaparak tercihte bulunabilmesi sağlanarak, tüketicilerin bilgilendirilmesi, ekonomik çıkarlarının en üst seviyede korunması ve olabilecek mağduriyetlerin engellenmesi hedefleniyor. Tüketicilerin, satın almadan önce mal ve hizmetlerin nitelikleri ile fiyatları konusunda doğru ve eksiksiz bilgilendirilmeleri, fiyat etiketi ve listeleri ile kasa fiyatları arasında farklılık bulunmaması gerekiyor" dedi.

Yönetmelik 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecek.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç